Rehberiniz-Hayata yön vermek

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Hayata yön vermek” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Hayata yön vermek

HAYATA YÖN VERMEK

Hamza BAYINDIR

ÇALIK HOLDİNG İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİCİSİ

Hayatta insan için gizli olan ve bilinmesi mümkün olmayan bazı şeylervardır. Bunlardan birisi yarının insana ne sürprizlerle geleceğidir. Gelecekte neyle karşılaşacağımızı bilemeyiz. Bilinmeyene yapılan bir yolculuk içerisinde olan insan ancak düşünceleriyle eyleme geçebilir.

Eylemlerimiz ise ancak hedeflerimiz kadar büyük olabilir. Eylemlerimizin mahiyeti alışkanlıklarımıza bağlıdır. Alışkanlıklarımız ise kişiliğimizi şekillendirir. Geleceğimiz, kişilikler ışığında gelişir.

Yaratıcı bu bilinmeyenler arasında insanın geleceğini belirleme gücünü kendisine vermiştir. Yeter ki insan kendisinde varolan gücün farkında olsun ve bu gücü kullanmayı istesin.

Korku tüneline giren insan tedbirini almalı, tüm korkularını yenmeye çalışmalıdır. Bilinmezliklere yelken açmış olan bizler de karşılaşacağımız tüm sürprizlere hazırlıklı olmalıyız. Çok zevkli bir nehir yolculuğu korkunç bir şelaleyle bitebilir. Öyleyse hayatın bu tür sürprizlerine karşı bir şeyler yapmak lazım.

İnsan ancak düşüncelerinin kapsamı kadar bu yolculukta başarılı olacaktır.Büyük düşünmek geleceği yakalamaktır. İnsan kendisini sınırlamazsa (o gücün sahibinden başka) hiç kimse ona sınır koyamaz. Herkes hayalleri kadar vardır ve ancak o kadar başarılı olabilir. Hayallerin orijinalliği ise sınırsız olmalarıyla ilgilidir. Hayallerine sınır çizenler gözlerini açtıklarında o korkunç şelaleyle karşılaşabilirler, o zaman da artık yapacak fazla birşey kalmamış olabilir.

Ne istediğimizi bilerek istediğimizde her esen rüzgarın yelkenimizi şişirdiğini göreceğiz. Başarı limanına atılan demir ise yeni hedeflerin planlandığı bir soluklanma molası olmalı.

Zirvelere çıkmak istiyorsak; orada tipiyle, karla, binbir türlü tehlikelerle karşılaşmayı da göze almalıyız. Yoksa bütün bir ömür,yükseklere hayranlıkla bakmakla geçer.

Bizi başarıya ulaştıracak diğer bir dinamik de; zihnimizi ve gücümüzüyapamadıklarımızla değil, yapabileceklerimizle meşgul etmektir. Çünkü asılbaşarısızlık yapamamak değil, yapamayacağımıza inanmaktır.

Yaratıcı güç, kaderini şekillendirme fırsatını insana vermiştir. İnsan azistediğinde az şeyler elde ediyorsa suç kaderde değil tamamiylekendisindedir. Çünkü yaratıcı insanlara şu ikazı yapmaktadır: “İnsanaçalıştığı kadarı vardır.” “Siz kendi içinizde değişmedikçe Allah sizideğiştirmez.” (Kur’an).

Evet değişim istenmeli; İnsan değişimi ve başarıyı öyle istemeli ki hayatıonunla şekillenmeli. Eğer bir arzumuz yaşadığımız günün her anında bizimle birlikte oluyorsa geleceğimiz olgunlaşmaya başlamış demektir. Ünlü bir

sanatçı katıldığı bir televizyon programında bazı bestelerini rüyasındayaptığını söylemişti. Evet bu iş onun en büyük arzusuydu ve çok ilginçtir ki kader ona istediğini yatarken vermişti.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir