Rehberiniz-Hayallerinize dikkat edin! gerçek olabilir

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Hayallerinize dikkat edin! gerçek olabilir” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Hayallerinize dikkat edin! gerçek olabilir

Gençlerin üniversite için tercihlerde bulunduğu şu günlerde, kariyer planlamasının önemini ve bunun bir süreç olduğunu yansıtan bir yazı yazmanın yerinde olacağını düşündüm.

Bu nedenle yazının en sonunda söyleyeceğimizi en başta söyleyebiliriz. ‘Bir şeyi hayal ederseniz, ancak başarabilirsiniz…’

Daha 8 yaşında iken Oscar’ı hayal eden, gün gelip bunu kazanan bir sanatçı ile girelim mevzuya…

İlk kez 1996’da “Sense and Sensebility”deki rolüyle Oscar’a (yardımcı kadın oyuncu) aday gösterilen Kate Winslet iki yıl sonra da “Titanic”teki rolüyle “En iyi kadın oyuncu” ödülüne aday gösterilmişti. Ardından bugüne kadar biri yardımcı olmak üzere, 3 kez kadın oyuncu dalında aday gösterilen Winslet hiç ödül kazanamamıştı.

Ama yılmadı…

2009 yılı Oscar’ının en iddialı adaylarından ‘Slumdog Millionaire’ aday olduğu 10 daldan 8’inde ödül alarak geceye damgasını vururken, 5 dalda aday olan ‘The Reader’ sâdece Kate Winslet ile ödül alabildi. Kate Winslet “En iyi kadın oyuncu” Oscar’ını kazandı.

Şeytanın bacağını 6. adaylığında kıran Winslet ödülünü elini aldıktan sonra, kariyer planlaması ile uğraşanların not defterlerine yazmaları gereken çok çarpıcı ifadeler kullandı ve şunları söyledi: “Daha önce bu ânı 8 yaşında, elimde şampuan şişesiyle banyoda duş alırken hayal etmiştim. Şimdi ise elimdeki bir şampuan şişesi değil, bir Oscar….” dedi.

Bir gün Oscar’ı kazanacağına dair inancını da, 15 kez Oscar’a aday gösterilerek bir rekoru elinde bulunduran Meryl Streep’e dönerek, “Özür dilerim, ama artık sıra bende…” sözleri ile ifade etti.

8 yaşında bir çocuk, o günden sonra girdiği her duşta eline aldığı şampuan şişesini adeta bir Oscar Ödülü gibi kavrıyor ve birgün Oscar Ödülü’nü de aynı şekilde yukarıya kaldırmanın hayalini kuruyor. Gün geliyor bunu başarıyor… Alanında önemli başarılar bunlar…

22 Şubat gecesi Oscar ödül törenini canlı yayında izlerken, Kate Winslet’in, “Daha önce bu ânı 8 yaşında, elimde şampuan şişesiyle banyoda duş alırken hayal etmiştim” sözlerini duyar duymaz, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy geldi aklıma…

O bile…

Avrupa ülkeleri arasında Türk kamuoyunda en çok tepki çeken devlet adamı kimdir diye sorsanız, herkesin cevabı büyük ihtimalle aynı olur; Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy…

Anne-babası Fransa’ya göçmen olarak gelen Nicolas Sarkozy, çok genç yaşta siyasete atılırken hedefini koydu: Birgün Fransa’ya Cumhurbaşkanı olmak…

Arkadaşlarına, “Ben siyasete giriyorsam, en yükseğe çıkmak için… Birgün bu ülkeye cumhurbaşkanı olacağım” diyordu.

Sarkozy, Jacques Chirac’ın 2002’de yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinden bir yıl sonra katıldığı bir televizyon programında, “Her sabah tıraş olurken aynanın karşısında, -oğlum birgün bu ülkeye cumhurbaşkanı olacaksın…” diye kendi kendine bağırdığını ve hep zirveyi hedeflediğini itiraf etti. Gün geldi cumhurbaşkanı oldu.

O Sarkozy ki, Paris’in banliyölerinden birinde belediye başkanı iken 1984 yılında nikahını kıydığı geline göz koymuş, “Birgün bu kadınla evleneceğim” hesapları yapmıştı. Nikahını kıydığı manken gelin Cecilia Ciganer-Albeniz ile beş yıl yasak aşk yaşayan ve ilk evliliklerinden ikişer çocukları bulunan çift, daha sonra eşlerinden boşanıp 1996’da evlendiler. Sarkozy cumhurbaşkanı olduğunda eşi Cecilia idi.

Şoförüydü bakan olup karşısına çıktı

Hayattaki süpriz olaylar bu örneklerle sınırlı değil elbet..

Yıl 1965.

Birleşmiş Milletler (BM) Protokol Şefi Sinan Korle, bir gün bağımsızlığını yeni kazanan Afrika ülkelerinden birinin dışişleri bakanını karşılamak için Kennedy Havaalanı’na gider. Bakanı arabasına alır. Bakan, Korle’ye hiç yabancı gelmez ama nereden tanıdığını çıkaramaz. Dayanamaz sorar.

Bakan, “Bay Korle, New York’ta sık sık kiraladığınız otomobilin şoförünü hatırlıyor musunuz? İşte ben o şoförüm. Ülkem bağımsızlığa kavuştuktan sonra dışişleri bakanlığı için birisini aradıklarını duydum. Başvurdum ve bakan oldum. Bunda sizi otomobilimle götürüp getirirken bana Birleşmiş Milletler konuları ve dünya sorunlarıyla ilgili verdiğiniz bilgilerin çok yararı oldu, bu sorumluluğun üstesinden gelebileceğim yönünde cesaretimi artırdı” cevabını verir.

Hayat bazen böyle süpriz denk gelişlerle de insanların kaderine yön verirse de, şansı oluşturacak zeminleri hazırlamak gerektiği gerçeği de unutulmamalıdır. Şans ancak ona uygun hazırlığı olanlara güler…

Bir başka örnek daha vererek, konunun açılımını ve asıl söylemek istediklerimizi bir sonraki yazımıza bırakalım…

1980’lerin ortalarında İstanbul Şehremini Lisesi’nde okurken, “Bir gün gelecek, dünya sinemasına yön veren kişilerden biri olacağım” dediğinde, arkadaşları da, öğretmenleri de ona alaycı bir tebessümle bakıyorlardı. Belki de bu yüzden lâkabı “hayâlperest” olarak kalmıştı.

Yıl 2004…

Şehremini Lisesi’nin hayalperest lakaplı öğrencisi Göktuğ Sarıöz, Hollywood’un gözde şirketlerinden Miramax’ın bir numaralı kreatif yönetmeni ve Quentin Tarantino’nun son filmi Kill Bill’in tanıtım organizasyonunun teslim edildiği bir avuç sanatçıdan biri oldu. Hayalleri gerçek olmuştu.

Kennedy 20 Ocak 1961’de ABD Başkanı olarak yemin etti. Yakın arkadaşı Alan B. Shepard ise bu tarihten sadece 105 gün sonra, yani 5 Mayıs 1961’de Rus astronot Gagarin’den sonra uzaya giden ilk astronot oldu. İkisinin de hayalleri gerçek oldu. Başkan Kennedy yakın arkadaşı astronot Shepard’ı Beyaz Saray’da ağırladı ve ulusal kahraman ilan etti. İkisi de gerçeğe dönüşen hayallerinin doruklarındaydı.

John Kennedy ve Alan B. Shepard çok yakın iki arkadaştılar. Çocukluktan itibaren ikisinin de zirveyi zorlayan hayalleri vardı. Kennedy ABD’ye başkan olmak istiyordu, Shepard ise uzaya giden ilk ABD’li astronot. Her biri gençlik yıllarını birgün bu amaçlarını gerçekleştirmek için gerekli çalışmaları yaparak geçirdiler.

İdealler, hayallerin disipline edilmiş ve makul bir çerçeveye oturtulmuş halidir.

Başka bir örnek verelim.

Adı Melis…

Henüz 10 yaşında.

Daha 2-3 yaşında iken de yetişkin insanlar gibi konuşur, dinleyenler bilmiş tavırlarını gıpta ile izlerdi. Kendisini 7-8 yıldır görmemiştim…

Eşimin halasının torunu olan bu küçük hanımefendi ile yıllar sonra geçtiğimiz günlerde yeniden karşılaştığımızda kendisine, ‘en çok hangi yaşta olmayı merak ediyorsun’ diye sordum.

Ben sadece bir yaş söylemesini beklerken, “18, 23 ve 27 yaşlarımı çok merak ediyorum” dedi. “Hayrola, bu yaşların özelliği ne?” dedim.

‘Genç kız olmak nasıl birşey onu merak ediyorum. 18 yaşımı bu açıdan önemsiyorum’ dedi. ‘Ya diğerleri’ dedim. ‘22 yaşında üniversiteyi bitireceğim, çok gecikmeksizin 23 yaşında evlenmeyi düşünüyorum’ dedi. ‘Ya 27’ dedim. ’27 yaşında ilk çocuğumu doğurmayı düşünüyorum. Annelik nasıl bir duygudur, onu da merak ediyorum…’ dedi. Kendisini tebrik ettim.

Planlı yaşayanlara bayılırım. Şirketlerin bile geleceğe yönelik plan ve vizyonları varken, hayatı rastgele yaşayan, yarınlara dair tahayyülleri ve hedefleri olmayan insanlardan hazzetmem. İnsan ilişkileri sinerji oluşturan bir mahiyet arz ettiğinden, çevre seçimi erken yaşlardan itibaren çok önemlidir. İnsanın kimlerle arkadaş olduğu ile nereye varmak istediği arasında bağlantı vardır. Yukarıda yer verdiğimiz John Kennedy ile Alan B. Shepard örneği bu açıdan önemlidir.

Sözün özü, bir amacı olmalı insanın…

Herkesin bir yıldızı vardır…

Amerika Birleşik Devletleri’nde Alman kökenli ilk Senatör olan Amerikalı asker ve siyasetçilerden Carl Schutz, “İdeal denen şey yıldıza benzer. Onlara hiçbir zaman ulaşamayız ama, tıpkı denizcilere olduğu gibi, bize de yolumuzu gösteren odur” derken, Fransız rönesans yazarlarından Montaigne’de, “Amacı olmayan gemiye hiçbir rüzgardan fayda gelmez” der.

Biz rotamızı belirleyeceğiz ki, o yolculuk için ihtiyaç duyduğumuz gereksinimleri ve hangi rüzgarlardan istifade edeceğimizi ona göre şekillendireceğiz.

Tanıyanlar bilir, biraz aksiyimdir. Geçtiğimiz yıllarda işe aldığımız bir asistana, ‘bana hangi yılda master, doktora ve doçentliğini tamamlayacağını yıl yıl yazarak vereceksin, evleneceğin tarihi de sadece yıl değil ay olarak not düşeceksin. Planındaki ilk hedef tutmadığında işten atarım” dedim. Şu ana kadar hedeflerinde aksama olmadı. Zor şeyler değil bunlar. Yeterki bir amaç, ona uygun da bir çalışma temposu olsun.

Kimi zaman ulaşamamış olsak bile, hayallerimiz bize varmak istediğimiz yol konusunda ipucu verirler. Amerikalı yazar William Feather, “Bir şeyi başarmak için ona kesin karar vermekten başka başarıya ulaştırıcı bir yol bilmiyorum” der.

Nitekim vizyonu büyük insanların başarı potansiyellerinin de büyük olduğu görülmüştür. Hedef sahibi öğrencilerin hayatta daha başarılı oldukları tespit edilmiştir.

1953 yılında dünyaca ünlü Amerikan Yale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada öğrencilere amaçlarını yazmaları istenmiştir. Bu öğrencilerden sadece % 3’ü amaçlarını net olarak yazabilirken, % 97’sinin net bir hedefinin olmadığı anlaşılmıştır.

Aradan 20 yıl geçtikten sonra, her biri yetişkin bir birey haline gelmiş olan aynı insanlar üzerinde yapılan araştırmada, 20 yıl önce hedeflerini yazabilen % 3’lük kesimin hayatlarında daha başarılı oldukları ve çoğunun hedeflerine ulaştıkları görülmüştür.

Harvard Üniversitesi tarafından 2000 yılında Amerikan gençliği üzerinde yapılan bir araştırmada, gençlerin sadece % 23’ünün hayatta bir amacının olduğunu söylediği, buna karşılık % 77’sinin ise hayatı ve boş ve anlamsız buldukları görülmüştür.

J. Ginder, “Her insan başarı için gerekli iç kaynaklara sahiptir” der. Önemli olan bu iç kaynakları harekete geçirecek bir motivasyon süreci yaratabilmek ve zorlukları yenme, gerekli girişimlerde bulunulduğunda başarıya ulaşmanın mümkün olduğu konusunda bir inanç taşımaktır. Kısacası sözlü ve filli dua birlikte yapılmalıdır.

“Geleceğin Meslekleri” kitabımın 2001 yılında okuyucularla buluşmasından sonra çok sayıda email almıştım. Bu emailler arasında beni en çok etkileyen, lise 1. sınıfı yeni bitirdiğini söyleyen Emrah Gültekin isimli öğrencinin mesajı olmuştu. Öğrenci mesajında; “Lise 1. sınıfı yeni bitirdiğini, önünde daha 2 yıl lise, belki hazırlığı dahil 5 yıllık bir üniversite, ardından da 1,5 – 2 yıl askerlik olmak üzere yaklaşık 9-10 sene olduğunu, bugün için popüler olan kimi mesleklerin 10 sene belki de önemini kaybedeceğini, bu yüzden hayata atılacağı 10 yıl sonrası için kendisine ne tür meslekler önerebileceğimi” soruyordu.

Emrah Gültekin’den aldığım bu mesajı birçok eğitimci ile paylaştığım gibi, Türkiye’nin yakından tanıdığı bir çok isme ve devlet erkanına gönderdim ve bu örneğin yeni neslin potansiyeli ve perspektifi konusuna iyi bir örnek olduğunu belirttim.

Gençlere geleceklerini planlamalarını öneriyorum.

Siz size düşeni yapın da, sizin dışınızdaki faktörlerin oluşturduğu güçlükleri karşılamak için bir direnciniz olsun.

Üniversite tercihlerinde son haftaya giriyoruz. Yeri geldikçe konuya devam edeceğiz. Herşey gönlünüzce olsun.

Yazar: Prof. Dr. Osman Özsoy

Kaynak: http://www.haber7.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>