Rehberiniz-Hayali için facebook’ta para toplamaya başladı!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Hayali için facebook’ta para toplamaya başladı!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Hayali için facebook’ta para toplamaya başladı!

BİR milyon YTL’lik filmi için herkesten BİR YTL istiyor

Kaan Demirdöven 32 yaşında bir reklam yazarı. Ama onun hayali İstanbul’da, tarihi yarımadadaki tılsımların hikayesini beyazperdeye yansıtmak. Filmi için 1 milyon YTL’ye ihtiyacı olan Demirdöven, ilginç bir yöntem kullanıyor. Facebook’ta oluşturduğu “1 YTL ver, 1 film çekeyim” grubuyla herkesi kendisine destek olmaya çağırıyor

Kamu yönetimi eğitimi alan Kaan Demirdöven hep felsefeye ve tasavvufa ilgi duymuş. O nedenle nerede felsefi bir kitap varsa alıp okumuş. Amcasının verdiği Adimov serisini okuduğu gün ise felsefe ve tasavvufu, fantastik simge dünyası ile beslemiş. 20 yaşında Amak-ı Hayal adında bir kitap okumuş. Bu kitap 1900’lerin başında Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi Efendi’nin kaleme aldığı tasavvufi bir roman. Romanın sayfalarını çevirirken bir film izler gibi heyecanlanmış. O günden sonra da bu kitabı nasıl film yaparım diye düşünmeye başlamış. Önce Sabri Kaliç’ten senaryo yazım dersleri almış. Ardından da sinema dünyasının içinde bulmuş kendisini. Ve başlamış bir film senaryosu yazmaya. Demirdöven filmin öyküsünü şöyle anlatıyor: “Evliya Çelebi, ünlü eseri Seyahatname’nin birinci cildinde İstanbul’u anlatırken Tarihi Yarımada’nın çeşitli yerlerinde bulunan bazı tılsımlardan söz eder.

Bu tılsımların her biri sıra dışı güçlere sahiptir. O tılsımlara sahip olan kişiler o güce de sahip olur. Vaktiyle İstanbul’da vuku bulan büyük depremden sonra birkaçı dışında tılsımların tamamı yok olmuş. Benim filmim 2010 yılında başlıyor. Karanlık ve aydınlığı temsil eden iki grup tılsımların peşine düşüyor. Gerisi sürpriz! Ama filmin adı Tılsım”.

Para sinemaya gidecek

Bu filmi ilginç kılan özelliği ise yapımcılarının seyirciler olması. Zira Demirdöven’in filmini çekecek parası yok ve bir milyon YTL’ye ihtiyacı var. Bu nedenle iki hafta önce facebook internet sitesinde “1 YTL ver, 1 film çekeyim” diye bir grup kurmuş. Bu sayede 2010 yılına kadar ihtiyacı olan parayı toplayacağına inanıyor. Nasıl mı? Demirdöven stratejisini şöyle açıklıyor: “Bu proje temelde büyük görme ve küçümseme zaafına dayanıyor. Çünkü herhangi bir konuda yalnız değilsek kendimizi büyük görürüz, ama biri yalnız ise onu küçümseriz. Birine bir şey verirken vicdan akılla birlikte vazgeçer. Sonuçta büyük bir meblağ veriyorsanız sonucun sizi bağladığını düşünürsünüz. Ama sadece 1 YTL’den vazgeçerken sorgulama yapmazsınız. Şimdi insanlara ‘Bir milyon kişiye gereksinim var. Filmin kısa öyküsünü de veriyorum. Beğenen bir milyon kişi 1 YTL’sinden vazgeçsin ve ortaya bir sinema filmi çıksın’ diyorum. 2010 yılına kadar biriken parayla filmi çekeceğim. Böylece Türkiye’de de fantastik futuristik bir film yapılacak. Ayrıca bu filmi çekmek demek bir milyon izleyiciyi garantilemek demek. Çünkü 1 YTL = 1 yapımcı x 1 milyon kişi = 1 milyon YTL = 1 film.”

İnsanın aklına gelmiyor değil, acaba dolandırılıyor muyuz diye… Demirdöven, “Ne hikayem ne fikrim çalıntı. İçimdeki sinema sevdasını bir filmle buluşturmak istiyorum. Bu filmi çekemezsem de kısa filmler yapacağım. Gönderilen paralar kesinlikle sinemaya gidecek” diyor.

Postacı her gün kapımı çalıyor

Kaan Demirdöven iki haftada 400 kişiden posta yoluyla 1 YTL geldiğini söylüyor: “Bir zarfın içine 1 YTL koyup gönderenler var. Ayrıca öyle yüreklendirici mesajlar var ki, bunlar benim için çok önemli. Artık postacılar kapımızı çalmaz olmuştu ama bu proje sayesinde gelip ‘Kaan Bey, 1 YTL filmi için mektup var’ diyorlar. Çok hoşuma gidiyor. Posta gönderimine de katkıda bulunuyorum. Eğer filmi çekebilirsek bir milyon fahri yapımcının isimlerinin yazdığı bir teşekkür kitapçığı dağıtacağım.”

www.1ytlver.com

1filmcekeyim.com

Yazar: Oya Doğan

Kaynak: http://Vatan

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>