Rehberiniz-Hangi çiçek hangi duyguyu ifade ediyor?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Hangi çiçek hangi duyguyu ifade ediyor?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Hangi çiçek hangi duyguyu ifade ediyor?

Özellikle romantik ilişkilerde duyguları ifade etmenin yolu.Kırmızı gül, lilyum, orkide, kır çiçeği… Çiçekleri duygularımızı ifade etmek için çoğu zaman kullanır, hediye ederiz. Peki, ama hangi çiçek hangi duygunun ifade edilmesinde daha çok etkili?

İNDA bünyesinde hizmet veren Mutluluk Enstitüsü, cicekmarket.com ile birlikte bir araştırma yaparak çiçeklerin insanlarda neler hissettirdiğine dair ilgi çekici verilere ulaştı.

Çalışma sürecinde cicekmarket.com aracılığı ile kendisine çiçek gönderilmiş kadın katılımcılar ile İNDA bünyesinde hizmet veren Mutluluk Enstitüsü’nün Kurucusu Yrd. Doç. Dr. Ozanser Uğurlu tarafından hazırlanan sorular çerçevesinde görüşmeler yapıldı. 83 kadın katılımcı kendilerine gönderilen çiçeklerin kendilerine neler hissettirdiğine dair sorulara cevaplar verdiler.

Mutluluk Enstitüsü’nün Kurucusu Yrd. Doç. Dr. Ozanser Uğurlu, araştırmanın sonuçlarına göre elde ettikleri verileri şu şekilde sıraladı:

Kırmızı gül: Kişinin tutku ile arzulandığını hissettirdi. Gül sayısı arttıkça hissedilen duygu yoğunlaştı. Ancak 100 adet gülden sonra hissedilen duygunun değişmediği görüldü.

Orkide (renk fark etmeksizin): Kişinin kendisine değer verildiğini hissetmesini sağladı. Katılımcılar orkidenin bağlılık duygusu uyandırdığını belirttiler.

Lilyum (renk fark etmeksizin): Kişinin sevildiğini hissetmesini sağladı. Hem üzüntü hem de sevinç gibi duyguların paylaşımında etkili oldukları görüldü.

Kır çiçeği (renk fark etmeksizin): Kişide güven hissi yarattı. Özellikle yakınlığın yoğun olarak yaşandığı kişilerarası ilişkilerde (arkadaşlar, ebeveynler, akrabalar) duygu transferine yardımcı olduğu görüldü.

Kaynak: http://Hürriyet

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>