Rehberiniz-Hafızamız, hayatımıza etkileri ve “güçlü hafıza” kitabım

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Hafızamız, hayatımıza etkileri ve “güçlü hafıza” kitabım” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Hafızamız, hayatımıza etkileri ve “güçlü hafıza” kitabım

HAFIZAMIZ, HAYATIMIZA ETKİLERİ VE “GÜÇLÜ HAFIZA” KİTABIM

Bana gelen e-postaların büyük bir çoğunluğunda öğrenciler, öğretmenler, çalışanlar şu durumdan yakınmaktadırlar;

– Öğrencilerim bir türlü bu konuyu öğrenemiyorlar. Ne yapmalıyım ? Onların hafızlarına bu bilgileri nasıl kazımayı başarırım ?

– Evlilik yıldönümü mü unuttuğum için eşimle kısa süreli bir tartışma sorunu yaşadım. Hatırlama gücümüzü artıracak bir ilaç yok mu ? ve bunun gibi onlarca mail.

Aslında tüm maillerin ortak bir noktası var; “Güçlü hafıza benim geleceğim için çok önemli ama ben ne yapacağımı bilmiyorum”

Tüm bu maillere benim verdiğim cevap ise oldukça sade oluyordu; “Hafızanın işleyişini biliyor ona göre mi bu gücü kullanıyorsun ?” Gelen cevapların büyük bir çoğunluğu ise “hayır” oluyordu. Buda insanlarımızın büyük bir kısmının hafızasını tam olarak kullandıklarını zannettiklerini, hafıza konusunda her şeyi bildiklerini zannettiklerini gösteriyor.

Aşağıdaki soruların cevaplarına bir öğretmen olarak, bir öğrenci olarak bir insan olarak cevap veremiyorsanız sizin hafızanız konusunda bilgileriniz oldukça eksik demektir. Güçlü bir hafızaya sahip olabilmek için önce bu sorulara cevaplar bulmalısınız. Nedir bu sorular ?

? Okul hayatında ve hayat okulunda neden güçlü bir hafızaya ihtiyaç var ?

? Beynin yapısı nasıldır, nasıl işler ? Öğrenme sırasında beyinde neler oluyor ? Beyin kaça ayrılır ? Sağ beyin mi önemli sol beyin mi ?

? Beyin ve hafıza, öğrenmeye yani bilgileri hafızaya almaya nasıl hazırlanır?

? Beynimizin işleyişi bilgisayara benziyor mu ? Zeka testleri hayat okulundaki başarının bir göstergesi midir ? Beyni büyük olanlar daha mı zekidir ? Beyin çalıştıkça yorulur mu ? Yaşlılık beynin gücünü azaltır mı ? Beyin tam kapasitemi kullanılıyor ?

? Sağlıklı beslenme hafızayı etkiler mi ? Hangi besinler beyne ve hafızaya iyi gelir ? Vücudun kondisyon kazanması hafızayı etkiler mi ? Uyku hafıza ilişkisi nasıldır ? Oksijen ve su hafıza için neden önemlidir ?

? Hafızayı güçlü hale getirmek için nasıl bir psikolojik ön hazırlık yapılmalıdır? Kondisyon, konsantrasyon, motivasyon hafızayı nasıl etkiler ? Güçlü bir hafıza için en büyük engel “atalet” ile nasıl baş edilir ? Kaygı ve stres hafızayı nasıl etkiliyor ? Düşünceler, bilgiler hafızada nasıl bloke olur ?

? Hafıza nedir ? Nasıl çalışır ? Hafıza türleri nelerdir ?

? Unutma, hatırlama nedir ? Nasıl meydana gelir ? Unutma diye bir şey var mıdır ?

? Baskın temsil sistemleri öğrenme açısından neden önemlidir ? Hafıza tipinizi biliyor ve ona göre mi öğreniyorsunuz ?

? Güçlü hafıza için hangi destek sitemlerine ihtiyacınız var ? Nasıl etkili dinlenir, nasıl etkili not tutulur ve bunlar nasıl hafızaya alınır ? Tekrar faydalı mı zararlı mıdır ? Sağlıklı tekrar nasıl yapılır ?

? Güçlü hafızaya ulaşmak için hangi teknikler, hangi ilkelere göre uygulanmalı ?

? Okuduklarınızı daha uzun süre hatırlamak için neler yapabilirsiniz ?

Dinlediklerinizi daha uzun süre hatırlamak için neler yapabilirsiniz ? İsim ve yüzleri daha uzun süre hatırlamak için neler yapabilirsiniz ? Sayıları ve telefon numaralarını, randevularınızı daha uzun süre hatırlamak için neler yapabilirsiniz ?

? Yabancı dildeki kelime ve anlamlarını daha uzun süre hatırlamak için neler yapabilirsiniz ?

İşte sizin mailleriniz, yukarıdaki soruların cevaplarını arama isteğim, Mümin beyin desteği ve ALFA yayınlarının tecrübesiyle şu anda piyasadaki hafıza kitaplarından daha farklı olan “Güçlü Hafıza” kitabını uzun araştırmalar sonucunda kaleme aldım.

Kitaptaki hedeflediğim amaçların bazılarını ise şöyle sıralayabilirim.

1. Öğretmenlere, öğrencilerine bilgileri daha kalıcı olarak öğretmelerini sağlamak. Hafızanın işleyiş prensiplerine göre sınıflarda öğretme ortamı hazırlamalarını sağlamak.

2. Öğrencilere, sınavlarda, ÖSS de, derslerde nasıl hafızalarını güçlendirerek başarılı olabileceklerinin yolunu göstermek.

3. İş hayatındaki insanlara, kariyer basamaklarını tırmanırken hafızanın ne kadar önemli olduğunu göstermek, ispatlamak ve bu gücü kullanarak yükselişlerine, zirveye tırmanmalarına yardımcı olmaktır.

4. İş yerimin anahtarını evde unutuyorum, ev telefonumu bir türlü hafızama alamıyorum, evlilik yıldönümümü unutuyorum, yabancı dildeki kelimeleri bir türlü hafızama alamıyorum gibi, unutma problemi yaşayan insanların hatırlama gücünü artırmalarına yardımcı olmaktır.

Güçlü hafıza kitabımız çıkalı henüz iki hafta oldu. “güçlü hafıza” için gerçek okurlar olan sizler ne dediniz. Burada sizden gelenlere yer veriyorum. Kitabı okuduktan sonra sizlerde görüşlerinizi, eleştirilerinizi ayildizpdr@hotmail.com e-postasına gönderebilirsiniz.

* Ahmet beyin kitabı yeni çıktığı için bilmiyordum. Kitapçıda dolaşırken kitabı gördüm. Kitapta bu sitede yazıyordu. Hemen alıp okudum. Oldukça hoşuma gitti. Hafıza ve beyin gücü adına birçok konuya kitapta değinmiş yazar. Ben bir öğrenciyim ve öğrenmeyi öğrenme adına en geniş bilgi bence bu kitapta. Arkadaşlara özellikle öğrenciler bu kitaba mutlaka bir göz atmalı. (MELİKE)

* Beyin hafıza öğrenme ile ilgili böyle kollektif bir kitap daha önce görmedim. Bu kitabı alın başka hafıza ile ilgili kitaba ihtiyacınız kalmayacak. Çünkü hafıza ile ilgili her konu kitapta var. Biraz kalın ama. Ama bu yazarın okuyucusuna ne kadar önem verdiğini gösterir değil mi. Kısa kesip ana konuları kendine bırakabilirdi. Arkadaşlar ben okudum harika bir kitap. (kaynak: www.ideefixe.com)

? Güçlü Hafıza Kitabını Mayıs Ayının son günü aldım. Şimdilik göz gezdirdim ve okudum ASIL YAPMAMIZ GEREKEN UYGULAMAYA GEÇMEMİZDİR. Ben Bugün uygulamaya geçiyorum. Size de tavsiyem odur. (Semih YAŞAR)

KİTAP KÜNYE: Güçlü Hafıza / Ahmet Yıldız / ALFA yayınları

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>