Rehberiniz-Hade be deyıp gecmeyın!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Hade be deyıp gecmeyın!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Hade be deyıp gecmeyın!

KAYNAK:

SABAH İŞTE İNSAN EKİ

Çalışan yetişkinlerde de görülen hiperaktiviteye bağlı dikkat eksikliği, iş yerinde büyük problem yaratıyor. Kliniklere bu şikayetle başvuranların sayısında artış var.

Çalışan insanlar arasında stresten sonra en sık görülen rahatsızlıklardan biri olan “hiperaktiviteye bağlı dikkat eksikliği” (HADE), uzmanlarca ciddi bir sorun olarak gösteriliyor. Son dönemde psikiyatri kliniklerine, bu rahatsızlık belirtileriyle başvuran yetişkin sayısında gözle görülür bir artış var. En çok da çalışan kesimde bu şikayete rastlanıyor.

ABD ve Kanada”da yapılan araştırmalar, yüz erişkinden bir ya da ikisinin hiperaktif olduğunu gösteriyor. Uzmanlara göre hiperaktif yetişkinlerin çoğu, bu rahatsızlıklarının farkında değil. Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi”nden uzman psikolog Yıldız Burkovik”e göre bu kişiler isteklerinin anında yapılmasını ister, öfke patlamaları vardır, aynı ortamda uzun süre oturamazlar, sık sık kalkıp telaşla dolaşırlar. Randevu saatlerinin gelmesini sabırsızlıkla beklerler; beşon dakika sonra oflayıp puflarlar; gözlük, anahtar, elleriyle ve kağıtlarla oynarlar…

Kariyer hırsı sebep oluyor

Uzmanlara göre iş yaşamında aşırı şekilde çalışan, hırslı, kariyeri için özel hayatından vazgeçen kişiler bir süre sonra bu sorunu yaşarken buluyorlar kendilerini.

Günün neredeyse 24 saatini çalışarak geçirmek, boş durulan herhangi bir anı işe dönük bir eyleme dönüştürmek ve gereğinden fazla çalışmak bir süre sonra kişilerde, hiperaktivite belirtilerinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Pedam”ın uzman doktarlarından Bahadır Bakım, çalışan yetişkinlerde çocuklardaki tam oturmuş hiperaktivitenin görülmediğini belirterek, “Onun yerine gezinmek, masaya parmaklarla vurmak, bacak sallamak, otururken sık sık pozisyon değiştirmek, masayı ya da odayı terk etmek, bir iş yapmıyor ve dinlenme halindeyken sinirli hissetmek gibi şeylere rastlanır” diyor.

Bakım, gerginliklerini boşaltabilmek için aşırı ölçüde spor yapmayı da bu belirtiler arasında gösteriyor. Ayrıca kişinin mizacı sürekli değişiyor, kişi özellikle bir işin bitişinde ya da bir projeden ayrıldığı zaman aniden kötü bir ruh haline bürünüyor, sonra sakin ve sonra yine gergin bir durum içine girebiliyor.

Ruhsal istikrarsızlık hakim

Bakım, “Birkaç saat içerisinde açık bir neden olmadan ortaya çıkan bu duygusal dalgalanmalar, manik-depresiflik ya da depresyonda olduğu kadar belirgin değildir. Bu durumda olan erişkinler çocuklardakine göre, daha fazla değişken ruh haline bürünür. Bunun en büyük nedeni yaşadıkları hayal kırıklığı ya da başarısızlık, biraz da bozukluğun biyolojisidir” diyor.

HADE”nin belirtileri :

Yerinde duramaz, gergin ve sinirlidir.

Dikkati dağınıktır.

Plan yapamaz, her işi yarım bırakma eğilimindedir.

Zamanı iyi kullanamaz.

Stres karşısında kolay pes eder, uygunsuz tepki verir.

Aynı anda birkaç işle uğraşırlar ama bitirmede güçlük çeker.

Çok konuşmayı sever veya söz keser.

Unutkandır, eşyalarını kaybeder. Anahtar, gözlük, cep telefonunu sık kaybeder.

Sözel, fiziksel saldırganlık gösterir.

Zekalarına uygun başarıyı yakalayamaz.

Dinlenmeyi sevmez.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>