Rehberiniz-Güzel olan bir adım önde

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Güzel olan bir adım önde” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Güzel olan bir adım önde

İş yaşamında dünya kadar eşitsizlik var. Erkekler, kendileriyle aynı işi yapan kadınlardan daha iyi kazanıyorlar örneğin. Beyazlar da siyahlardan. Hatta son okuduğum bir yazıya göre sarışınlar, esmerlerden. Milliyetine, dinine, pek çok faktöre göre çeşit çeşit ayrımcılık var.

En önemli ayrımcılıklardan biri de güzellerle çirkinler arasında… Üstelik bu durum sadece işi kapsamıyor. Fransa’da yayınlanan Capital dergisinde, Sorbonne’de yapılan bir araştırmaya yer verilmiş. Buna göre güzellerle çirkinler arasında eşitsizlik okulda başlıyor. Aynı ödevi yapanlardan güzel olanlar daha yüksek not alıyorlar. Yetişkinlerin dünyasında ise güzeller daha iyi evlilik yapıyorlar ve kariyer basamaklarını daha kolay tırmanıyorlar.

İş yerinde ayrımcılıkla ilgili bir araştırmayı yöneten Prof. Jean François Amadieu, önce belli şirketlere fotoğraflı CV göndermiş. Sonra, kişilerin fotoğraflarıyla oynayarak onları birer obez görüntüsüne sokmuş ve benzer CV’lerle benzer şirketlere göndermiş. Sonuç son derece çarpıcı. Benzer özelliklere sahip obez adayların işe girme şansı, diğer adaylara göre yarı yarıya daha az. Eğer şirketteki boş pozisyon, müşterilerle bir araya gelmesini gerektirecekse, söz konusu oran üçte bire düşüyor. Daha da vahimi, eleman arayan bölüm pazarlama departmanıysa obez adayımızın şansı sadece yüzde 25.

Sadece obez değil… Eğer adayın yüzü güzel değilse, yine benzer oranlar söz konusu oluyor.

Prof. Amadieu’nun yaptığı bir başka araştırmaya göre bir şirkete girmek için istenen kriterlerin yüzde 64’ü adayın genel görüntüsü üzerine…

Özellikle de kişisel bakım sektöründe faaliyet gösteren şirketler için… Fransızların uluslararası şirketi L’Oreal’in bu konuda titiz olduğu biliniyor örneğin. Aynı durum bazı alışveriş merkezleri için de geçerli. Paris’te, Printemps’da çalışmak üzere sınava giren kızıl saçlı bir genç kıza doğrudan “saçlarını kahverengiye boyatma ve at kuyruğu yapmama koşuluyla seni işe alırız” denmiş.

Yine büyük moda şirketlerden birinde, geçtiğimiz nisan ayında 36 yaşındaki bir çalışanla vedalaşılmış. Kıza ne dediklerini, nasıl anlattıklarını bilmiyorum ama asıl gerekçe çirkin olmasıymış.

Bir iş yerine kabul edilmek için en çok bakılan özelliklerden biri de boy uzunluğu. Fransa’daki şirketlerden biri boyu 1.73 metreden kısa olanları, diğer özellikleri dört dörtlük de olsa, işe almıyormuş.

Peki bu kadar ünlü kısa boylu insan var. Napoleon’dan tutun da Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’e kadar. Uzmanların söyledikleri şu: Evet onlar hiyerarşide en tepeye ulaştılar. Ama diğer adaylara oranla iki misli çalıştılar, çabaladılar. Gerçekten de ‘Obama kısa boylu olsa, ABD Başkanı olamazdı’ diye düşünenlerin sayısı az değil.

Tabii bu insanların başka yönlerinin de çok kuvvetli olduğunu belirtmek lazım. Çok iyi birer hatip ya da askeri deha iseler, liderlik vasıfları varsa, karizmatik olmayı beceriyorlarsa, bu kısa boyluluk gibi bir özelliği önemsiz kılabiliyor. Atatürk de uzun boylu biri değildi örneğin.

Sorbonne’dan sonra Oxford Üniversitesi tarafından 33 yaşında olan 1100 İngiliz ile yapılan ankette, zayıf insanların şişmanlara göre yüzde 5 daha çok kazandıkları ortaya çıkmış. Çirkinlerin ise güzellere göre yüzde 15 daha az kazandıkları…

Dahası saçsızların işe girme şansı üçte birmiş.

Türkiye’de de durum hiç farklı değil. İnternet’te bulduğum bir bilgiye göre PricewaterhouseCoopers’ın İnsan Kaynakları Müdürü Murat Demiroğlu, güzellerin, diğerlerine göre yaklaşık olarak yüzde 25 daha fazla kazandıklarını söylüyor.

ABD’de sadece güzel ve iş arayan kadınların yer aldığı bir İnternet sitesi var. Beautiful Jobs Seekers diye… Ayrımcılığın nerelere geldiği konusunda ilginç bir örnek. Siteye fotoğrafınızı koyuyorsunuz, buraya giren insanlar size not veriyor ve isterseniz bu notu iş başvurunuzda kullanabiliyorsunuz.

Ama bütün bunların yanı sıra çok ilginç bir örnek daha var. Güzel kadınlar, işe rahat giriyorlar ama erkeklere ait işlerde her zaman hızlı yükselemiyorlar. Haklarında bir ön yargı oluşuyor, ‘bu kadın güzelliği sayesinde işe girdi, becerikli değil’ diye. Kısacası, kariyer söz konusu olduğunda, az da olsa, çirkinlerin güzelleri geride bıraktığı zamanlar da var.

Galiba, nasıl bir dişçiniz, bir kalp doktorunuz varsa, iyi bir estetikçi edinmenizin tam zamanı. Size, ona ödediğiniz paradan çok daha fazlasını kazandırabilir.

Yazar: Aydın Demirer

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr,

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir