Rehberiniz-Güveninizi hemen kaybetmeyin

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Güveninizi hemen kaybetmeyin” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Güveninizi hemen kaybetmeyin

BOŞ CV YOLLAMADIM. NEDEN KİMSE ARAMIYOR Kİ!

‘CV Yolladım. İş Başvurusu Yaptım.’

‘Neden Kimse Beni Aramıyor?’

Genelde iş arayanların çoğunun tipik sorunudur.

‘Harika bir CV hazırladım.’

‘Vurucu bir önyazı yazdım.’

Ama CV yolladığım hiçbir yerden cevap gelmiyor!

Sorun nerde?

Şu an Amerika’da yaşayan ve çok da başarılı bir şirket sahibi olarak çalışan bir arkadaşım, Türkiye’de şansını denemek istediğinde şöyle demişti. ‘CV’imi yollamadığım yer kalmadı. E, boru da değilim! Boğaziçi işletme mezunuyum. Amerika’da da okudum. Kısa da olsa iş deneyimim de var. Gel gör ki ne arayan var. Ne soran. İlle araya torpil mi koyayım?

Eğer CV’iniz gerçekten başarılı hazırlanmışsa, önyazınız da vurucu ise, doğru işe ve doğru pozisyonlara da başvurduğunuza inanıyorsanız o zaman kendinize acı çektirmekten vazgeçin!

İnsan Kaynakları yöneticilerinin ya da şirket yönetimlerinin size söylemediği gerçekler devreye girmiş olabilir.

İş yükü hemen hemen her çalışanın yakındığı bir durum. Dolayısıyla iş yükünden CV’lere göz atmak zaman alıyor!

Şirketlerin işe alma süreçlerinin mükemmel olduğu düşüncesini kafanızdan atın. CV’lerin hangi ellerden nasıl geçtiğini hayal etmeniz zor olabilir.

CV’inizi yolladığınız yöneticinin kafasında ne dolaştığını bilemezsiniz. Amcasının çocuğuna yer açmak istiyor olabilir. Kötü gününde olabilir. Tatile çıkmış olabilir. Belki de çok dağınık ve ne istediğini bilmeyen biridir!

Bazen de açılan pozisyonlar şirket çapında gerçekleşen bütçe kesintilerinden dolayı ötelenir. Dolayısıyla yolladığınız CV’yi incelemek şimdi değil de üç ay sonra gerekir. Elbette bu durumdan adaylar haberdar olmaz.

Demek istediğim şey şu: Muhteşem bir çalışan olabilirsiniz. Konunuzda uzman olabilirsiniz. Her şeyinizi tam hazırlamış olabilirsiniz. Ne var ki iş başvurularında birçok şey—tahmininizden çok çok daha fazla şey— kontrolünüz dışında gelişiyor. Sorun her zaman siz değilsiniz. Bunu aklınızdan çıkartmayın. Kendinize olan güveninizi azaltmayın.

Siz, kontrol edebildiğiniz noktaları en mükemmel şekilde yapmaya bakın. Yapabileceğinizin en iyisini yapın.

Gerisini de hayata ve zamana bırakın.

İş görüşmelerinizde daha huzurlu, daha güvenli ve kendinizden daha emin hareket ettiğinizi göreceksiniz. Gereksiz yere 3 aydır işsiz olduğunuzu düşünerek ve bir panik ile fiyatınızı kırmaya çalışmayacaksınız.

Yazar: Fatmanur Erdoğan

Kaynak: http://www.kariyeryolculugu.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>