Rehberiniz-Guruların gurusu hayata veda etti

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Guruların gurusu hayata veda etti” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Guruların gurusu hayata veda etti

Viyana”da dünyaya gelen ancak 1937”den bu yana ABD”de yaşayan Drucker”ın, Los Angeles”ın doğusunda bulunan Claremont”taki evinde doğal sebeplerden hayatını kaybettiği ifade edildi.

Bir yönetim vizyoneri olarak tanınan Drucker, eserlerinde genelde bir şirketin başarısının anahtarının pazarlama ve yenilikten geçtiğini, finansman endişelerininse bunlardan daha sonra geldiğini işlemekteydi.

Geliştirdiği motivasyon teknikleri, aralarında Intel, Sears ve Roebuck gibi büyük firmaların da bulunduğu pek çok şirket tarafından benimsenerek uygulamaya konulan Drucker, 2002 yılında ABD Başkanlığı Özgürlük Ödülü”ne layık görülmüştü. Yönetim teorileri konusunda bir öncü olarak tanınan Drucker, özelleştirme, objektif yönetim ve ademi merkeziyetçilik kavramlarının da ana savunucularındandı.

Business Week ve Forbes gibi ünlü ekonomi dergilerine kapak olan Drucker, “Şirket Konsepti” adlı ilk kitabını 1940”larda kaleme almış ve yaşamı boyunca 30”dan fazla kitap yazmıştı.

Borsa brokerlerine muhalefetiyle tanınan Drucker, “Para tüccarlarının yatırımcılardan daha fazla para kazandığı noktaya ulaştığınızda, bunun uzun süremeyeceğini bilin” diyerek, spekülatif borsa oyunlarının ancak 18 aylık bir ömrü olduğunu söylemişti.

Uluslararası hukuk alanında doktora yapan Drucker, Frankfurt”ta gazeteci olarak çalışmış, ancak bir makalesinin yayınlanması Naziler tarafından engellenince 1933 yılında bu işi bırakmıştı. 1937 yılına kadar bir Londra bankası için çalışan Drucker, bu tarihte Amerika”ya göç etmişti. Drucker, ABD”nin önde gelen birçok üniversitesinde dersler vermişti.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>