Rehberiniz-“gurbet elde bir başarı öyküsü: ali doğan”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “”gurbet elde bir başarı öyküsü: ali doğan”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
gurbet elde bir başarı öyküsü: ali doğan

GURBET ELDE BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ: ALİ DOĞAN

TOLGA ÇEVİKEL

www.nektarin.com.tr

Ali Doğan… Almanyada yaşayan, 32 yaşında bir Türk genci… Ali Doğanın kurduğu internet acentası, dünyaca ünlü Focus dergisi tarafından Almanyada 2000 yılının en başarılı turizm acentası seçildi. www.hinundweg.com adresinde yer alan acentadan 2000 yılında tam 9 bin 200 rezervasyon yapıldı. Bu rakam, Tui, Neckermann, Öger gibi büyük tur operatörlerinin satış rakamlarından daha fazla. Doğanın acentasının aynı yılda ulaştığı ciro 30 milyon DM. Genç turizmci, 2001 yılında cirolarını ikiye katlayacaklarını, 2002 yılında ise internet kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak, kendi üzerlerinden yapılacak rezervasyonların da % 200 ile 300 arasında artacağını belirtiyor.

Ali Doğanla Nektarin için söyleştik ve ona acentasını, başarı öyküsünü, internet ve turizm hakkındaki görüşlerini sorduk.

Tolga Çevikel

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

1969 Tunceli doğumluyum. İlkokulu Bursada okudum. Daha sonra Almanyaya geldim. Ortaokulu ve sonra özel turizm okulunu burada bitirdim.

Ne kadar süredir turizm sektöründesiniz ve neden bu sektörü tercih ettiniz?

1987 yılından beri turizm sektöründeyim. 1993te de kendi işyerimi kurdum. Turizmi seçmemin başlıca nedenlerden bir tanesi Türkiye ile bağlantılı çalışma imkânımın olmasıydı. Turizm, çok geniş imkânlar sağlayan bir sektör olduğu için de hep bu sektörde kalmayı tercih ettim.

İnternetle tanışmanız ve acentanızı elektronik ortama da taşımanız ne zaman oldu?

İnternetle ilk olarak 1995 yılında tanıştım ve hemen akabinde, 1996 yılında şirketimin ilk web sitesini hazırladım.

Acentanız şu anda hangi büyüklüğe ulaştı?

Şu anda şirketimizde toplam 38 kişi çalışıyor, sene sonuna kadar 11 kişi daha ilave olacak. Ayrıca değişik şehirlerdeki yerel ofislerimizde de toplam 17 kişi çalışıyor. Düsseldorf, Berlin, Nürnberg ve Münihte ofislerimiz var. Eylül ayında da Dortmundda yeni bir ofis açacağız. 2001 yılı için toplam 58 milyon DMlık bir ciro bekliyoruz. Edindiğimiz tecrübelere dayanarak önümüzdeki yıl da bu rakamın, 100 milyona ulaşacağını sanıyoruz. Reklam bütçemizi 2001 yılı için 1,3 milyon DM olarak planladık. 2002 yılında ise, aldığımız iyi referanslardan dolayı büyük ihtimalle sadece 800.000 DM harcayarak, daha geniş ve daha değişik alanlarda reklam kampanyaları yapacağız.

Focus dergisi, 1000 turizm acentası içinden sizi Almanyanın en başarılı internet acentası seçti. Bu başarınızı nelere bağlıyorsunuz?

En iyi internet acentası seçilmemizin ana nedenleri şunlar herhalde; en iyi, en hızlı, en kaliteli servisi en uygun fiyatlara vermemiz; hazırladığımız sayfalarda hiç internet tecrübesi olmayan bir kişinin bile hiç sorun çekmeden istediklerine ulaşabilmesi; sayfalarda reklam ya da bunun gibi rahatsız edici unsurların olmaması; gerekli tüm bilgilerin sayfaya eksiksiz ve aktüel olarak yansıması. Yapılan test rezervasyonlarında 100 üzerinden 94 aldık. İkinci olan şirket sadece 81 puan toplayabildi.

Biz aynı zamanda internet üzerinden en iyi ciroyu yapan şirketiz, ama bu o kadar önemli değil. Bunu yeni bir mecra olan internette bir başlangıç olarak görmek gerekiyor.

Turizm sektöründe internet üzerinden yapılan rezervasyonlar gelecekte hangi hızla artacak? Sizin şirketiniz bu artıştan ne kadar etkilenecek?

Almanyada şu anda internet bağlantısına sahip olan 45 milyon insan yaşıyor. Bunların sadece %5i internet aracılığı ile alışveriş yapıyor. Bu rakamları göz önünde bulundurduğumuzda, bu alanda işin daha başında olduğumuzu görüyoruz. Turizm sektöründe internet satışlarında bizim tahminlerimize göre gelecek sene %100 – 200 arasında bir artış gerçekleşecek. Kendi şirketimiz için artışı daha yüksek oranlarda bekliyoruz; geçmişten yola çıkarsak, %200 – 300 civarında. Yapmış olduğumuz kooperasyon anlaşmalarını da hesaba katarsak artış daha da büyük olabilir.

İleriki yıllarda turizm acentalarının (ve tabii sizinkinin) tamamen internet ortamına taşınması olası mı?

Özellikle turizm sektörü için internet gerçekten olağanüstü bir araç ve gelecekte internetsiz bir turizm acentalığı hayal etmek çok zor. Ama yerel işyerleri olmayan bir internet acentasının da sağlıklı büyümesi zor görünüyor.

Biz, internet ve yerel turizm acentacılığını bir bütün olarak görüyoruz. Bizim hedefimiz internette ilk beş arasında yer almak ve Almanyanın 12 büyük şehrinde yerel bürolarımız vasıtasıyla faaliyet göstermek.

Alman turistler genelde hangi ülkeleri ziyaret etmeyi tercih ediyorlar? Türkiye bu turistlerin ne kadarını kendisine çekebiliyor?

Piyasa istatistiklerine göre rakamlar şöyle;

%20 İspanya

%10 İtalya

%7 Avusturya

%6 Yunanistan

%5 Türkiye

%3 Fransa

%3 İskandinavya

Türkiyenin gelecekte yakalaması gereken rakam %13 – 15 arasında olabilir. Ancak şu anki altyapı buna müsait değil. Bu rakamlara ulaşmak için turizm sektöründe hizmet veren insanların ve şirketlerin turizm anlayışlarını temelden değiştirmesi gerekiyor.

Sizce Türkiye deniz ve güneş dışındaki turizm potansiyelini yeterince değerlendirebiliyor mu?

Kesinlikle hayır. Türkiye, insanlarından veya devletten bağımsız olarak, onu cazip hale getiren birtakım imkânlara sahip; doğa, tarih, plajlar, iklim vs. gibi. Ancak yapılanmalarda, hizmette, altyapıda, aktivite-sportif alanlarda ve özellikle bir gelişmiş toplumda olması gereken insani ilişkilerde Türkiyenin şu anda büyük eksiklikleri var. Şimdiye kadar bu eksikliklerin çoğunu insanlarımızın misafirperverliği ile, özverili insanlıkları ile affettirmiş bulunuyoruz.

Turizmde 2001 yılı Türkiye için nasıl geçiyor?

Türkiyedeki turist sayısı, 2000 senesine kadar minimum rakamlarda dolaştı. Türkiye, 2001 yılında ilk defa gerçekten sahip olması gereken potansiyeli yakalamış durumda. Geçmiş yılları normal şartlar dışında görmek gerekir, çünkü hiçbir yıl sağlıklı şartlar altında geçmedi. 2001, normal şartlarda yürüyen ilk yıl.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir