Rehberiniz-Güneşi soğutan adama merkel’den yaratıcılık ödülü !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Güneşi soğutan adama merkel’den yaratıcılık ödülü !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Güneşi soğutan adama merkel’den yaratıcılık ödülü !

Güneş enerjisini kullanarak klima üreten ve bu nedenle “Güneşin efendisi” olarak tanınan Türk bilim adamı Lokurlu, bugün Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Kuzey Ren Westfalya Eyaleti Başbakanı Jürgen Rüttgers’ten geliştirdiği soğutma sistemi ve bunun çevreye katkılarından ötürü yaratıcılık ödülü alacak. Almanya yenilenebilir enerjilerde dünyada birinci sırada yer alıyor ve bu alana ciddi ölçüde yatırım yapıyor. İcadıyla bilimde çığır açan ve branşındaki tek adam olma özelliğini koruyan Lokurlu önceki gün de Almanya’da 285 kuruluşun aday olduğu Japon Kyocera şirketinin 100 bin euro değerindeki yaratıcı teknolojiler ve çevre ödülünü görkemli bir törenle aldı.

SOĞUTURKEN DÜNYAYI KORUYOR

Almanya’nın Kuzey Ren Westfalya eyaleti Aachen kenti merkezli Solitem şirketinin kurucusu ve sahibi olan Doktor Ahmet Lokurlu, fosil yakıtlarını tüketmeden, çevreye zarar vermeden, güneşin neden olduğu sorunları bizzat güneşi kullanarak çözdüklerini ve böylece geleceğe yaşanılabilinir bir dünya bırakma hedeflerini yerine getirdiklerini belirtiyor. Dünyayı güneş enerjisiyle soğutmayı hedefleyen Solitem tarafından geliştirilip patent altına alınmış olan parabolik kolektörler, güneş enerjisini toplayıp kullanmanın yanı sıra depo da edebilerek yenilenebilir kaynakların etkin bir şekilde kullanılması alanında çığır açan bir sistem olarak nitelendiriliyor.

SAYISIZ ÖDÜLÜ VAR

Dr. Ahmet Lokurlu, çevreye sıfır zarar veren buluşuyla pek çok ödüle layık görüldü. Bunlardan bazıları şunlar:

Global 100 Eco-Tech Award (Çevre Oscar’ı olarak nitelendirilen bu ödül Eylül 2005’te Japonya’da verildi),

Avrupa Güneş Enerjisi Ödülü (Aralık 2005),

Energy Globe (2004 Dünya Enerji Ödülü),

R.I.O. Yaratıcılık Ödülü (Eylül 2004),

Award for Sustainable Innovation 2007 (Mayıs 2007).

TIME’ın Çevre Kahramanı

Doktor Ahmet Lokurlu, Amerikan TIME dergisinin 2007’de “Heroes of the Environment” (Çevre Kahramanları) ödülüne layık görüldü. Farklı sektör ve alanlarda çevre adına olumlu projeler gerçekleştiren isimleri bir araya getiren dergi Lokurlu’yu, güneş ışınlarını, başka bir enerji kaynağı kullanmadan soğuk havaya çeviren cihaz geliştirdiği için bu ödüle layık gördü. Lokurlu’nun (43) doktora tezi olarak geliştirdiği teknoloji bugün birçok büyük otel ve şirkette kullanılıyor.

Gece uyuyor, gündüz soğutuyor

Solitem Group’un pazara sunduğu ilk ürünü Solitem PTC olarak tanımlanan Parabolik Güneş Kolektörleri. Bu ürünün düz kolektörlere göre yüksek sıcaklık gibi birçok avantajları var ve güneş enerjisi ile buhar üretimini mümkün hale getiriyor. Solitem’in parabolik güneş kolektör sistemi sadece güneş enerjisi kullanarak buhar üreten buhar jeneratörleri ile de çalışabiliyor. Bu sistemde 7 barlık doymuş buhar kullanılıyor. Çamaşırhaneler, kağıt, tekstil ve gıda endüstrisi gibi tüketiciler için Solitem teknolojisi en güvenilir kaynak. Solitem teknolojisi sıfırın altındaki sıcaklıklığa kadar düşen soğutma sistemlerine de uygulanabiliyor. Solitem Parabolik Güneş Kolektörleri gece boyunca devredışı kalıyor.

Yazar: Kader Balıkçı

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir