Rehberiniz-Günde kaç saat uyumalıyız?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Günde kaç saat uyumalıyız?” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
Günde kaç saat uyumalıyız?

Uzmanlara göre birçok erişkin günde ortalama 6- 8 saat uykuya ihtiyaç duyar. Bazı kişilerde bu rakam 12 saate yükselirken, bazı kişilerde ise 4 saate kadar inebilir. Yeni doğmuş bir bebek ise günde 16 saat uyur.

Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Dr. Ferda Korkmaz, iyi bir uykunun kişinin sağlıklı bir yaşam için çok önemli olduğunu kaydetti. Korkmaz’a göre kişi, uyanık olduğu her iki saat için bir saatlik uykuya ihtiyaç duyuyor. Yaş ilerledikçe bu oran değişiyor ve uyanık kalınan her iki saat için 45 dakikalık uyku gerekiyor. Başka bir deyişle, gün boyunca uyanık kalınan her saat için ’uyku borcu’ biriktiriliyor. On altı saatlik bir günün sonunda, genç bir insanın ’uyku bankasına’ borcu sekiz saate ulaşıyor. Buna karşılık yaşlı bir kişinin uyku borcu sadece yaklaşık altı saat düzeyinde bulunuyor.

Günde yeterince uyunması gerektiÄŸini kaydeden Korkmaz, geç saatlere kadar uykusuz kalmanın belli bir süre sonra kiÅŸide bellek sorunlarının yaÅŸanmasına yol açabileceÄŸini söylüyor. Korkmaz, uyku için yeterli zaman ayrılmadığı taktirde kiÅŸide düşünme ile ilgili sorunlar çıkabileceÄŸini belirterek ÅŸu urılarda bulunuyor: “Uykusuzluk bellek ile ilgili ve karar verme süreçlerinde sorunlar yaÅŸanmasına sebep olabilir. Uykusuzluk dışında birtakım uyku rahatsızlıkları da uykuda solunum bozuklukları, kan oksijen düzeyindeki deÄŸiÅŸikliklere sebep olarak ciddi biliÅŸsel ve bedensel bozulmalara neden oluyor. Bunlar arasında kalp, akciÄŸer ve hormonal hastalıklar yer alıyor.”

Uyku süresinin yaÅŸla birlikte deÄŸiÅŸmekle birlikte, herkesin uyku süresinin kendine has olduÄŸunun altını çizen Korkmaz ÅŸu bilgileri veriyor: “Bunu deÄŸiÅŸtirebilmek pek mümkün deÄŸildir. Bazı kiÅŸiler günde 12 saat, bazı kiÅŸiler ise 4 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Ancak toplumda bir çok eriÅŸkinin ortalama uyku süresi 6- 8 saattir. YaÅŸla birlikte hem uyku süresinde hem de uyku mimarisinde deÄŸiÅŸiklikler olur. Ä°nsanlar yaÅŸlandıkça, toplam uyku süresinde ve rüyayla alakalı uyku evresinde geçen sürede bir düşüş baÅŸlar. Yeni doÄŸmuÅŸ bir bebek ise günde 16 saat uyur.”

Kaynak: http://Haber7

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir