Rehberiniz-Günde 200 yalan söylüyoruz!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Günde 200 yalan söylüyoruz!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Günde 200 yalan söylüyoruz!

GÜNDE 200 YALAN SÖYLÜYORUZ!

KAYNAK: HÜRRİYET

Günümüzde küçük ya da büyük yalan söylemeden başarıyı yakalamanın yolu yok. Alman Focus dergisi, son bir yıldır yalan araştırmalarını yoğunlaştıran sosyalbilimci ve psikologların çalışmalarına dayanarak bu görüşü ileri sürüyor. Derginin yayımladığı son araştırmaya göre, bir gün içinde dilimizin ucuna kadar gelen ve kimi zaman da çıkan yalan sayısı 200’ü buluyor. Bunların üçte ikisi de ailemizi hedef alıyor.

CIA ajanları bir, poker oyuncuları iki… Dünya üzerinde söylenebilecek her türlü yalanı onlardan daha çabuk ortaya çıkarabilen başka kimse bulunmuyor. Yalan araştırması yapan bilimadamlarına göre ne Amerikalı psikologlar, polis ve savcılar, ne de gümrük memurları, yalanı ve yalancıyı kavramakta CIA ajanları ve poker oyuncuları kadar ustalar.

İnsanların mimik ve jestleri, kullandığı vücut dili yalanı çok kolay ele verebiliyor. Örneğin Asyalılar Akdenizlilere göre daha iyi yalan söylüyor; çünkü bir Japon yüz ifadesini bir İtalyana göre çok daha kolay kontrol altına alabiliyor.

Vücut dili de kolaylıkla denetim altına alınamıyor. Indiana Üniversitesi’nden Jana Iverson ve Susan Goldin-Meadow’un görme özürlü çocuk ve gençler üzerinde yaptığı deney bu gerçeği ortaya koyuyor. Araştırmacılar diğer insanları konuşurken gözleme imkanı olmayan bu çocuk ve gençlerin, görenlerle aynı jestleri kullandığını tespit etmişler. İşte bu saptama vücut dilinin gözlemle ilgisi olmadığını, tamamen duygu ve düşüncelerle ilgisi olduğunu gösteriyor.

KUŞKU UYANDIRMAYIN

Tabii sadece mimik ve jest değil, yalanı ele veren başka faktörler de var. Örneğin, bir araştırmaya göre kendisiyle ilgili gerçekleri en ince ayrıntısına kadar anlatan bir kişi, mahremiyetini ortaya döktüğü için daha en baştan çok inandırıcı bulunuyor; yalan söylese bile. Ancak anlatılan hikayenin içeriği çok karmaşık olduğu zaman kuşku uyandırmaya başlıyor. Kendimizi söylenen söze konsantre edemediğimiz takdirde, karşımızdakinin yalan söylediğinden şüphelenmeye başlıyoruz. Konudan en ufak bir sapma kuşku uyandırıyor. Konuşma bölündüğünde ya da konuşan kişinin dış görünüşüyle ilgili aykırı bir ayrıntı, aksanındaki bir kayma, kıyafetindeki aşırı parlak bir renk dikkati çektiğinde, o kişi inandırıcılığını yitiriyor.

Yalancı çoban hikayesi anlatılarak, yalanın çok kötü bir şey olduğu söylenen çocuklar iki-dört yaşları arasında yalanın getirdiği faydaları öğrenmeye, sekiz yaşından sonra bunları uygulamaya başlıyor.

Çünkü aynı büyükler gibi küçükler de yalanın hayatı kolaylaştırdığını farkediyor. Bir araştırmaya göre her beş dakikada bir diliminizin ucuna bir yalan geliyor.

Yalan insanı akıllı yapıyor

Bilimsel adı ‘‘Mentioloji’’ olan yalan araştırmalarının ortaya koyduğu çok önemli gerçekler var. İşte bunlardan birkaçı şöyle:

Hilebazlar kazanıyor:

Yalan, hile ve desise genlerimize işlenmiş bulunuyor ve evrim sürecinde de dinamo işlevi üstleniyor. Biyologlar, beyindeki gelişmenin yalan-dolanla ilgili olduğunu düşünüyor. Çünkü doğal seleksiyon sürecinde ‘‘dürüst’’ olanlar değil ‘‘hilebazlar’’ ayakta kalıyor.

Zeka belirtisi:

Psikologlar kandırma yeteneğinin bir zeka pırıltısının eseri olduğu görüşündeler. Kandırma yeteneğinin, duyarlılık, sezgi gücü ve yaratıcılık gibi genetik bir olgu olduğunu belirten ABD’li psikolog Howard Gardner, ‘‘Bir yönetici başarısının yüzde 80’ini sosyal zekasına borçludur’’ diyor.

Kendini kandıran mutlu olur:

Kendi kendine yalan söyleyenlerin büyük çoğunluğu daha sağlıklı yaşıyor. Örneğin kansere yakalanıp göğsü alınan kadınlar arasında yapılan bir araştırmaya göre, hastalığı reddeden kadınların yüzde 75’inde ileriki beş yıl içinde yeni tümör oluşumuna rastlanmıyor. Hastalığı alınyazısı olarak görüp, sabırla kabullenen kadınların ise ancak yüzde 35’inde yeniden tümör oluşmuyor.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>