Rehberiniz-Görmeden klimanjaro’ya tırmanacak !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Görmeden klimanjaro’ya tırmanacak !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Görmeden klimanjaro’ya tırmanacak !

Balıkesir’de, 1957 yılında memur bir ailenin en küçük bireyi olarak hayata gözlerini açtı. 23 yaşında trafik kazası geçirdi ve görme yeteneğini kaybetti. Doktorlar gözünde “grafon” adı verilen bir kornea uyuşmazlığı teşhis etti. Kornea nakli yapılması gerekiyordu. Yapıldı da… Fakat tekrar doku uyuşmazlığı ortaya çıktı… Birkaç ameliyat sonra bir daha göremeyeceği kesinleşti.

Zamanla ışığı dahi göremez oldu. Önünde iki yol vardı. Bunalıma girmek ya da hayata kaldığı yerden devam etmek. O, emekli öğretmen olan ablasının da desteğiyle ikinci yolu seçti. Kendine yeni hedefler belirledi.

İlk tercihi ODTÜ’ye girdi

İlk iş olarak Ankara Körler Rehabilitasyon Merkezi’nde körlük eğitimi aldı ve liseyi dışarıdan bitirdi. Bir yıl sonra da ilk tercihi olan ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü kazandı. Daha sonra Kamu Yönetimi’ne geçti. Ve “Şeref Öğrencisi” olarak 1994 yılında ODTÜ’den mezun oldu. Spora olan ilgisi de üniversite yıllarında başladı. ODTÜ Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü’ne girdi. Turhan, o yılları şöyle anlatıyor:

“İşin gerçeği bir görme engelli olarak nasıl dağlara tırmanacağımı pek kestiremiyordum. Ama tek bildiğim vardı. Bu işi yapmak istediğim… İlk yıllarda dağlara gidemedim ama koşu antrenmanlarına devam ettim. Atletizmle tanıştım. Daha sonra kaya çalışmalarına gittim ve çan sesini izleme yöntemiyle tırmanabildiğimi gördüm. Elimde iki baton oluyor. Ekip düzeniyle hareket ederken öndeki arkadaş çanımı taşıyor. Ben de sesi takip ediyorum.”

Turhan, iki kez Ağrı’ya tırmandı… 2002’de 5 bin 137 metreye ulaştı. Üç kez birer haftalık ekspedisyonlar halinde Bey Dağları’nı geçip Tahtalı Zirvesi’ne çıktı. İki kez Erciyes faaliyetlerine katıldı. Uludağ, Ilgaz ve Aladağlar’da tırmanışlar yaptı. Niğde Aladağlar, Ankara Hüseyingazi ve Bursa Narlıdere’de tırmanış çalışmaları oldu. Görme Engelliler Spor Federasyonu tarafından Türkiye’yi yurt dışında temsil eden ilk görme engelli maratoncu olarak Amerika’ya gönderildi. 2002 New York ardından, 2004 Atina Klasik, 2005 Japonya Dünya Körler, 2006 Sydney ve 2007 Luxor Maratonları’nı koşarak “Beş Kıtada Beş Maraton” hedefine ulaştı.

Kimi zaman korkuyorum

Turhan, “Dağdayken korkuyor musunuz?” sorusuna ise şöyle yanıt veriyor: “Evet. Mesela, 2002 Yılı Ağrı etkinliğimde 4 bin 200 metre ana kamp yerinde çok korkmuştum. Çadırdaydık, şiddetli bir fırtına vardı, dolu ve şimşek karışımı… Taşlar ve kayalar tepemize inecek gibi geldi bana ve korkudan kaskımı giydim ama bunlar beni dağlardan vazgeçirmeye yetmedi.” Turhan gerçekten de hayat dolu. Nefes aldığı her anının tadını çıkarmaya ant içmiş gibi: “Üretmeyi, önüme hedefler koyup mücadele etmeyi çok seviyorum. Zaman zaman yorulduğum, kendimi iyi hissetmediğim de oluyor. Bu süreçlere dair prensibim yürümeye devam etmek. Çevremdekiler inatçı olduğumu söylüyorlar ama bu inatçılıkla alakalı değil. Ben yaşamın bizlere sunulmuş bir armağan olduğunu biliyorum.”

Turhan’ın şimdiki hedefi Klimanjaro Dağı’na tırmanmak. Bunun için 29 Ağustos-9 Eylül Tarihleri arasında Tanzanya’ya gidiyor.

Yazar: Tuğrul Tunalıgil

Kaynak: http://VATAN

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir