Rehberiniz-Goethe’den hayat ve başarı üzerine bilgece sözler!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Goethe’den hayat ve başarı üzerine bilgece sözler!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Goethe’den hayat ve başarı üzerine bilgece sözler!

KİTAP ADI : GOETHE DER Kİ…

İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI

Şair, düşünür, bilim adamı, devlet adamı, bilge kişi……..

1999 yılında doğumunun 250.yıldönümü dünyanın neredeyse her tarafında kutlanan Goethe”nin çok yönlü bir insan, bir dahi olduğu, onun yaşadığı yıllardan bu yana bilinen, kabul edilen bir gerçek.

Kendi hayatının mimarı olmak, Goethe”nin üzerinde durduğu baş ilke, kuşkusuz bugünün insanına da iyi bir öğüt. Hayatı esere benzer görmek, başka bir deyişle eserlerini yaratırken ortaya koyduğu çabayı hayatını biçimlerken de göstermek, aynı eleştirel gözle ikisine bakmak, ona özgüdür. İleri yaşlarda geriye bakıp bir değerlendirme yaptığında, insanların onun salt yazdıklarını övdüklerini, ama hayatını biçimlemedeki ustalığını fark etmediklerini söyler.

Hayatında şanstan çok çalışmanın emeğin payı olduğunu ise şöyle dile getirmiştir:

Beni hep şansı yaver gitmiş biri olarak övmüşlerdir;

ben de şikayetçi değilim ve hayatımın gidişatını kötüleyecek değilim. Ne var ki aslında çaba ve işten başka bir şey değildi bu hayat ve şu yetmiş beş

yaşımda diyebilirim ki tam bir dört hafta dört başı mamur rahatım olmadı. Durmadan yeni baştan taşınacak bir kaya parçasının ebedi yuvarlanışıydı.

Derki, bilge olmak için yaşlanmak gerek; oysa aslında insan yaşı ilerledikçe, eskiden ne kadar akıllıysa öyle kalmaya çabalasın yeter. İnsan, hayatın farklı basamaklarında şüphesiz farklı biri olur; ama daha iyi biri olduğunu söyleyemez. Ve belli şeylerde altmış yaşındaymış gibi yirmisinde de haklı olmuş olabilir. Şüphesiz insan dünyayı tepelerin zirvesinde düzlükte olduğundan farklı görür, yaşlı dağların buzullarından farklı. Belli bir konumda dünyanın bir parçası öbür konumdan daha çok görülür; ama hepsi bundan ibaret; denemez ki bir konumdayken ötekinden daha çok haklıdır.

Yaşama sanatı, hayat bilgeliği gelecek kuşaklara iletmek istediği en önemli şeydir.

Goethe”den seçme sözler:

Bir şey söylemek sizce ciddi işse Kelime peşinde koşmak gerekir mi?

-Zeka ve akıl formel bir servettir; özü, malzemeyi veren kalptir.

-Zekanın ışığına her zaman ulaşabiliriz; ama gönül zenginliğini bize kimse veremez.

-Yaşlandığın gibi akıllan!

-Bir tek insanın akıllı ve zengin olması için bir şeyler gerekli; çoğunlukla da başkalarının zararına olarak.-İnsan uzun süre bilinçli durumda ya da bilinçte ısrar edemez; yine bilinçsize kaçmak zorundadır, çünkü kökleri orada yaşar.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>