Rehberiniz-Gizli depresyonun aleni ipuçları

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Gizli depresyonun aleni ipuçları” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Gizli depresyonun aleni ipuçları

Uzmanlar aileleri, lise ve üniversite öğrencisi çocuklarında depresyon ya da panik bozukluklar görülebileceği konusunda uyarıyor.

Dönem dönem lise ya da üniversite öğrencilerinin intihara teşebbüs ettiğini görüyoruz. Bir öğrencinin ölümü ise okullarda ve kampüslerde öğrencilerin karşılaştığı sorunları, yaşadığı bunalımları hatırlatıyor.

Foxnews’te yer alan habere göre, üniversiteler öğrenciler arasında görülebilecek psikiyatrik bozuklukların yaygın olacağını tahmin etmeli. Bu bozukluklar genç yetişkinleri sıklıkla etkileyebiliyor. Çünkü kolej öğrencileri akademik ve sosyal baskıyla yüzleşiyorlar ve çeşitli şekillerle zihinsel sağlıklarını riske atabiliyorlar. Depresyon ve diğer zihinsel sorunların belirtileri hakkında öğrencileri eğitmek için koordine bir program gereklidir.

Ailelerin de lise ve üniversite öğrencisi çocuklarında depresyon ya da panik bozukluklar görülebileceği konusunda uyarılmaları gerektiğini belirten uzmanlar, çocukların ilk kez evden uzak kalacağı ve önemli akademik sorunlarla yüzleşecekleri için bu tür problemlerin görülebileceğini açıkladılar. İşte öğrencilik döneminde görülen depresyonun en önemli belirtileri:

– Ruh durumunun kötüleşmesi ve ağlamaklı olma durumu,

– Konsantrasyonun azalması,

– Hobi, sosyalleşme gibi aktivitelere ilginin azalması,

– “Değersizim” veya “Bunu asla yapamayacağım” gibi ifadelerle belirtilen kendine güvenin azalması.

– Aşırı uyku ya da uyumada güçlük gibi uyku alışkanlığındaki değişiklikler,

– İştahın azalması,

– Zihin karışıklığı,

– Ders notlarının düşmesi,

Çocuklarınızda bu belirtilerin en az ikisi varsa, bir psikologa başvurmalısınız.

Kaynak: http://www.egitimgazetesi.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir