Rehberiniz-Girişimci okullu oluyor…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Girişimci okullu oluyor…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Girişimci okullu oluyor…

Girişimciler, iş kurmayı okulunda öğreniyor

Sabancı Üniversitesi”nin, Girişimci Geliştirme Projesi büyük ilgi görüyor. İş kurmak isteyenlerin ihtiyacı olan her türlü bilgi verme amacındaki program girişimcilerin şansını artırıyor.

Girişimcilik potansiyeli taşımakla bir şirket kurup, bu fikri hayata geçirmek çoğu zaman karıştırılıyor. Aslında iyi bir fikre sahip olsanız da bunu hayata geçirme şansını yakalayamayabiliyorsunuz. Ya pazar buna hazır değildir, ya sizin donanımınız yeterli değildir ya da bir şirketi kurup yönetecek yetkinliğe sahip değilsinizdir. Siz iyi bir yazılımcı, iyi bir pazarlamacı ya da çok iyi bir mühendis olabilirsiniz fakat bir şirket kurup ve yönetmek çok farklı bir alan. Girişimcilik konusunda küçük ve orta ölçekli firmalara danışmanlık hizmeti veren ve E-Myth programının yaratıcısı Michael E. Gerber de girişimcilerin yüzde 70”inin ilk iki yılın sonunda işlerinde başarısız olduğunu söylüyor. E-Myth eğitim programının Türkiye”deki danışmanlık hizmetlerini yöneten Özgür Kaşifler”in genel müdürü Subegüm Bulut da KOBİ”lerin yüzde 95”inin teknik elemanlar tarafından kurulduğunu belirtiyor. Dolayısıyla birçok kişi iyi bir fikri hayata geçirmek için gerekli olan diğer tüm bilgilerden yoksun bir şekilde yola çıkma kararını verebiliyor. Sabancı Üniversitesi bu konudaki ihtiyaçları karşılamak için Girişimci Geliştirme Okulu adlı bir eğitim programı düzenliyor. Geçen hafta üçüncü dönemin mezunlarını veren okuldan 2003 yılından bu yana 86 kişi mezun oldu.

Türkiye”nin ilk girişimci okulu

Türkiye”de en büyük sorunlarından birinin girişimcilerin bir iş planı olmaması ve bu konuda bir eğitimden geçmemesi olduğunu belirten Sabancı Üniversitesi”nden Doç. Dr. Dilek Çetindamar, bu programla girişimcilere destek olmak istediklerini söylüyor. Türkiye”nin bu alandaki ilk okulu olan Girişimci Geliştirme Programı; İsrail, AB ve ABD”deki örnekler incelenerek hazırlanmış. Katılımcılardan ücret alınmayan program, AB desteği ile yapılıyor ve her biri beşer günlük üç bölümden oluşuyor. Programın ilk ayağında bir şirket kurarken ihtiyaç duyulacak her türlü yönetim becerileri hakkında katılımcılar bilgilendiriliyor. Daha sonra katılımcılara finanstan stratejiye kadar çeşitli başlıkların yer aldığı bir iş planı yapmak için gerekli bilgi altyapısı kazandırılıyor. Programı tamamlayan bir kişi, bu sayede iş planı yazabilir hale geliyor.

Bireysel danışmanlık da yapılıyor

Daha sonra katılımcılara, kendi işlerini kurarken ihtiyaç duyabilecekleri ve özellikle üzerinde durmak istedikleri konularla ilgili olarak 20 saatlik bireysel bir danışmanlık hizmeti veriliyor. Programda öğretim üyelerinin yanı sıra danışmanlık şirketleri ve iş dünyasının önde gelen üst düzey yöneticileri de görev alıyor. Zorlu Şirketler Grubu İcra Kurulu Üyesi Cengiz Ultav, Logo Genel Müdürü Tuğrul Tekbulut, Apple Bilkom”un kurucularından Tijen Mergen bu isimlerden arasında yer alıyor.

Yazar: Özgür Aydoğan

Kaynak: http://Sabah-İşte İnsan

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>