Rehberiniz-Girişimci nasıl olmalıdır?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Girişimci nasıl olmalıdır?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Girişimci nasıl olmalıdır?

Ortaokulu yeni bitirmiş ve lise öğrencisi olmanın gururu ile o yaz okuldaki arkadaşlarımla zaman zaman birlikte geziyor, delikanlılık heyecanıyla ülkenin gündemindeki, önemli olaylar üzerinde yorumlar yapıyorduk. Siyasi konulara meraklı bir arkadaşım, ben siyasetçi olacağım arkadaşlar diyordu. Yıllar sonra ülke kaderinde söz sahibi bir siyasetçi oldu. Bir diğeri sınıfta kürsüye çıkıp eliyle masaya vurup oturun derdi. O da ülkenin en yüksek yargı organı Yargıtay da hakim oldu. Okuduğumuz devlet okulunda fakir, orta halli, iyi durumda olan aile çocukları hep birlikte eğitim aldık.Babasını küçük yaşta kaybeden bir arkadaşım annesi ve altı kardeşi ile kendi başlarına kaldıklarından ortaokul eğitimi ile yetindi. Kendisine; peki size kim bakacak dedim. Ben çalışıp hepsine bakacağım dedi. Ona çok acıdım.

Üzüntümü evde babama da anlattım. Elinde bir valiz çanta ile bluzlar, elbiseler satmaya başladı. Biz liseyi bitirmiştik. O da konfeksiyon atölyesini kurmuş beş kişi ile çalışıyordu. Biz üniversiteyi bitirmiştik, o da atölyesini büyütmüş otuz personel ile çalışıyordu. Bir gün boğazda bir balık lokantasında onunda dahil olduğu arkadaşlar gurubu olarak mezuniyetimizi hep birlikte kutladığımızı hatırlıyorum. O, şartların onu zorladığı bir girişimciydi. Kendisine en uygun olan işi seçmişti. Çok terbiyeli ve sempatik bir çocuktu. Hedefe kilitlenmişti. Artık konfeksiyon üretimi yapıyor, malları kendi seçiyor, kaliteyi tanıyor, pazarlığı kıran kırana yapabiliyor, dikiş makinelerini de kullanıyordu. Bir gün kendisini ziyaretimde müşterilerden aldığı çek ve senetleri defterine yazmakla meşguldü.

Elektrikler kesileli bir saat oldu şimdi sen bir çay iç benim birkaç telefonum var dedi. Müşterilerine telefon açtı siparişi akşam gönderemeyeceğini ancak ertesi sabah saat sekizde ellerinde olacağını bildirdi. Öylede oldu çünkü gece sabaha kadar çalışmış ve sözünü yerine getirmişti. Çok sevdiğim bu değerli iş adamı arkadaşım gerçek bir girişimci olup bugün ülkemizin büyük, saygın bir tekstil ve konfeksiyon fabrikalarının sahibidir. Çocukları da babalarını örnek almaktadırlar. İşte bu yaşadıklarım gerçek girişimcilerin izlediğim öyküleridir.

Girişimcinin öncelikle belirlediği bir hedefi olmalıdır. Yaratıcı düşünceye sahip ve yeniliklerin peşinde koşmalıdır. Rekabetin en az olduğu iş konularını incelemeli, bu iş kolu hakkında detaylı bilgi sahibi olmalı ve fırsatı değerlendirmelidir. Kontrol edilebilir riski alarak, işin fizibilitesini yani olabilirliğini hesaplamasını öğrenmeli ve hızlı düşünerek karar vermelidir. İşi konusunda ketum, muhafazakar olmaya özen göstermeli, insan ilişkileri ve iletişimde başarılı olmalı yani neyin, nasıl , ne zaman ve kimden isteneceğini iyi bilmelidir. Sözüne güvenilen iş adamı olmalı, randevularına vaktinden beş dakika önce gitmelidir. İş hayatı bir futbol sahası ise, işte rekabet bir maç ise, iş adamları rakip takımın oyuncuları ise, genç girişimci sen bu maçı kazanmalısın.

Yazar: Turgut Gör

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir