Rehberiniz-Girişimci çocuk yetiştirmenin 10 kuralı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Girişimci çocuk yetiştirmenin 10 kuralı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Girişimci çocuk yetiştirmenin 10 kuralı

Sahip oldukları potansiyelle ilerde girişimci olabileceğini gösteren çocuklarda ebeveynlerin desteği önemli rol oynarken, uyulacak bazı basit kurallar başarının yakalanmasını kolaylaştırıyor.

Her aile çocuğunun yetenekli olduğuna inanmak ister. Ancak çoğunlukla büyük potansiyele sahip çocuklarda liderlik ve belki de biraz kazanç elde etme isteği erken yaşta görülür.

Bu yetenek bazı aileler için sorun da oluştursa da doğru yönlendirildiği takdirde, çocuklara ileride iyi bir girişimci olmaları için gerekli nitelikler küçük yaşta kazandırılabilir.

İkiz kardeş bekleyen 9 yaşındaki Paris Morris’in anne ve babasına, kendi durumunda olan çocuklar için kitap yazma isteğini iletip, gerekli desteği görünce üç sene içinde toplam üç kitap bastırmayı başarması buna iyi bir örnek oluşturuyor.

*Çocuğunuzu gözlemleyin

Çocuğunuzun 3 yaşında olması yeteneğinin ortaya çıkması için erken olduğu anlamına gelmiyor. Bağımsız ve problem çözümünde başarılı çocuklar girişimci olmak için en uygun adaylar.

*Hayal güçlerini harekete geçirin

Çocuğunuzun çevre, haberler ve dünyayı etkileyen olaylardan konuşarak ve seyahatlere çıkarak ilgi çeken iş olanaklarını görmesini sağlayın.

*İsteklerini yerine getirmeye çalışın

Babası cep telefonları için uygulamalar hazırlayan 5 yaşındaki Olivia, bir gün çocukların boyayabileceği resimler içeren bir uygulama olup olmadığını sorduğunda babası onun için bir tane hazırladı. Olivia’nın annesi, çocukların bu şekilde sordukları bir şeyin mümkün olabileceğini gördüklerini söylüyor.

*Kamplara gönderin

Çocuklar müzikten spora birçok kampa gidiyor. Neden girişimcilik için de gitmesinler? Bazı üniversitelerin açtığı kurslarda sunum becerisi, takım oluşturma gibi konularda eğitim veriliyor.

*Evde de eğitim verin

Evde verilen eğitimin disiplin, özgüven ve yetişkinlerle dengeli bir ilişki aşıladığı biliniyor. Tüm bunlar başarılı bir girişimcinin ihtiyacı olan nitelikler arasında yer alıyor. Ancak, sınıfta yaşıtlarıyla iletişimde bulunması da sosyal ve duygusal gelişimi açısından önemli bir etken olarak görülüyor.

*Sağladığınız kaynak için faiz uygulayın

Örneğin; çocuğunuz yaz tatilinde küçük bir şeker tezgahı açarak ticaret yapmak istiyor ve başlangıç için paraya ihtiyaç duyuyorsa, bu paranın bir bedel karşısında elde edildiğini ve bu parayı sağlayan kişiye geri ödemesi gerektiğini görmesini sağlayın.

*Cep harçlığını kısın

Eğer çocuğunuz yaptığı işten kâr ediyorsa harçlığını kısmaktan çekinmeyin. 10 yaşında kendi geliştirdiği yazılımı satmaya başlayan Alex Rampel, ailesinden hiç harçlık almadığını söylüyor.

*Hata yapmalarına izin verin

Girişimcilik çabalamak demektir. Çocuğunuza hırslı olmayı aşılamanın en iyi yolu, hatanın farkında olsanız bile bu hatayı yapmasına izin vermekten geçiyor.

*Denge kurmasını sağlayın

Çoğu çocuk iş dünyasıyla baş edebilecek yapıya sahip değil. Gençlerin ilgisinin artabileceği gibi, yok olabileceğini de unutmamak gerek. Çocuğunuzun tüm ilgisi para kazanmaya yönelmişken bir sonraki hafta okul maçından başka bir şey düşünmez hale gelebilir.

*Çocuğunuzu zorlamayın

Çocukların hevesi bulaşıcıdır. Ailenin de bu hevese kapılıp çocuğuna baskı uygulamaması gerekiyor. Çünkü, aileden göreceği aşırı baskı çocuğun birden başarılı olsa da devamını getirememesine sebep olabilir.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr,a

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir