Rehberiniz-Gezerek yönetin, işletmenizde paylaşım artsın…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Gezerek yönetin, işletmenizde paylaşım artsın…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Gezerek yönetin, işletmenizde paylaşım artsın…

Yöneticiler ortalarda olacak. “Günaaydiiiiin!” diye seslenerek binaya girecek. Güvenligin sirtini sivazlayacak. El sikacak. Koridordaki çöpü görünce egilip alacak. Masasinda sigara içeni uyaracak. Onun askerdeki oglunu, bunun yeni evini soracak. Ötekinin kiyafetine iltifat edecek. “Güle güle oturun”, “Basin sagolsun”, “Hayirli olsun” diyecek. Kafeteryada çalisanlariyla birlikte yemek yiyecek. Böylece insanini taniyacak, üzüntüleri, sevinçleri ve de dedikodulari ögrenecek. Kim neden hoslanir, bilecek.

En önemlisi kendisini dogru ifade edecek. Kraldan çok kralci sekreterlerin, yönetici yardimcilarinin yansittigi gibi biri olmadigini gösterecek. Imajini kendisi olusturacak. Nasil bir yönetim tarzi oldugunu, nelere deger verdigini, nasil çalisanlar istedigini hareketleriyle, sözleriyle, bakislariyla ögretecek.

””Gezinerek Yönetim””

Iste, yönetim gurulari bu tipte bir yönetim anlayisini 80””li yillarda yönetim kitaplarina tasimislar. Adina da ””Gezinerek/ Ortalarda Olarak Yönetim”” (MBWA Management by Wandering Around) diyorlar. 1970””lerde HP tarafindan tanimlandigi söylenen bu tarzi, konusmalari ve yazilariyla meshur eden kisilerse Tom Peters ve Robert Waterman. GE, PepsiCo, Lucas Film, 3M, Disney ve Wal-Mart yöneticilerin ””gezinerek yönettigi”” diger sirketler.

Amaç yakalamak degil

Gezinerek yönetenlerin amaçlari, açiklari yakalayarak çalisanlari suçüstü yakalamak degil. Onlar, bir e-mail adresinin disina çikmis, ortalikta, ulasilabilir, görülebilir yöneticiler. Çalisanlarini dinliyorlar, kurumun degerlerini onlara birebir aktariyor ve yardim gerektiginde, problemi çözmek için personelinin yaninda oluyorlar.

Japonlar ilk olarak Honda””da uygulanan ve daha sonra diger sirketlere yayilan benzeri bir yönetim sistemine sahipler. 3G denilen bu yönetim biçimi (Genba, Genbutsu, and Genjitsu), gerçek yerinde, gerçek zamaninda; gerçek konu/durumla ilgilenmek anlamina geliyor.

Zaman ayirmak önemli

Deneyimli yöneticiler, zamanlarinin üçte birini üstünü, üçte birini isini, üçte birini de elemanlarini yönetmeye ayirdiklarini söylerler. Bu, bir çalisma gününde en az 2.5 – 3 saat kendisine bagli çalisanlari is ve is disi konularinda dinleyen, onlari anlamaya çalisan, gelistiren bir yönetici anlamina geliyor.

Bugün ise, zamansizlik en büyük problemlerden biri. Sürekli öncelik belirlemek gerekiyor. Yöneticilerin genel hatasi ise personeli ile kisisel iliski kurmayi, onlara dokunmayi öncelikleri arasina almamalari.

Etik problemler azaliyor

Kalite yönetiminin büyük ismi Edwards Deming, “Eger insanlarin size gelmesini beklerseniz, sadece küçük sorunlari duyarsiniz. Eger siz onlarin yanina giderseniz, onlarin ilk bakista göremedigi büyük sorunlari farkedersiniz”, demis. Arastirmalar da , ””Gezinerek/ Ortalarda Olarak Yönetim”” seklini benimsemis firmalarda etik problemelere daha az rastlandigini gösteriyor.

Uzaktan, sadece teknolojinin nimetlerini kullanarak sirketini, elemanlarini yönetebilen modern sirketlerin modern yöneticileri için de, fiziksel olarak sirkette duran ama masa basindan kalkmayan yöneticiler için de ayni uyarilar gündeme getirilebilir: Personelinize yüzyüze zaman ayirmaya vaktiniz yoksa, isler kontrol altinda görünse bile, organizasyonda kayip bazi bilgiler, degerler olacak.

Gezinerek yönetim ilkeleri

Tom Peters

1. Zamaninizin en az yarisini çalisanlar arasinda geçireceginizi duyurun.

2. Kendi odaniz yerine baskalarinin odalarinda, masalarinda toplanmayi, is konusmalarini yapmayi tercih edin.

3. Yöneticileri, onlara bagli elemanlarla ne kadar sik ve ne düzeyde iletisim kurduklarina bakarak da degerlendirin.

4. Kendi elemanlarinin hepsiin ad ve soyadlarini ezbere bilmeyen sefi isten atin.

5. Toplantilari ve degerlendirme görüsmelerini sahada yapin.

6. Aniden elemanlarinizin odalarina girin ve ara sira disari çikmalarini hatirlatin.

7. Üretim, AR-GE gibi bir departmanin yöneticisiyseniz, sahada/fabrikada da ikinci ofisinizin olmasini isteyin.

Yazar: İdil Türkmenoğlu

Kaynak: http://www.kariyerim.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>