Rehberiniz-Gerçek tasarımcı kendi stilinin en iyi modelidir

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Gerçek tasarımcı kendi stilinin en iyi modelidir” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Gerçek tasarımcı kendi stilinin en iyi modelidir

O, tartışmasız son 10 yılın en etkili tasarımcısı. Başarısının kaynağının yeteneği değil, enerjisi olduğunu düşünüyor. Günde sadece 2-3 saat uyuyor, gece aklına bir şey gelirse not almak için başucunda not defteri bulunduruyor.

Defilelerinin sonunda podyuma çıktığında ortalık birbirine giriyor, çünkü modellerine taş çıkartacak kadar yakışıklı ve çekici. Her iki cinsin de hayallerini süsleyen bir adam o. Bugün Gucci ve Yves Saint Laurent denince akan sular duruyorsa, onun sayesinde. 2004’te istifa etmişti. Uzun süreli sessizliğini Estee Lauder’le işbirliği yaparak bozdu. Önce anneannesinin parfümü Youth Dew’ü modernleştirdi. Ardından yepyeni bir koku yarattı. İsmi Tom Ford Black Orchid (Siyah Orkide). Bu parfüm için California’lı bir çiçek üreticisi, dünyanın ilk siyah orkidesini üretti. 14 Nisan’dan itibaren Türkiye’de de satılacak. Bu vesileyle Tom Ford Hürriyet’e konuştu.

Kirli sakalınız, belli belirsiz tebessümünüz, neredeyse göbeğine kadar açık gömleklerinizle tanınıyorsunuz. Siz kendinizi de tasarlıyor musunuz?

Hem kadın hem erkek milyonlarca hayranınız var. Kendinizi rock star gibi hissediyor musunuz?

Uzun yıllar yaratıcılık örnekleri sergileyen biri nasıl olur da durur. Elinize hiç kağıt kalem almıyor musunuz?

Şu anda nerede yaşıyorsunuz? Çok seyahat ediyor musunuz?

Bir sonraki moda hamlenizle ilgili ipucu verir misiniz?

Siz hangi olağanüstü özelliğinizle milyonlarca tasarımcının arasından sivrilip Tom Ford oldunuz?

ARKASI YOKSA GÜMLERSİNİZ

Reklam kampanyaları moda ve tasarım dünyasının şovudur. Bu şovla dikkatleri çeker ve koleksiyonunuz hakkında merak uyandırırsınız. Bu iddianın arkasında yaratıcı bir koleksiyon olmak zorunda. Yoksa gümlersiniz.

ÜLKENİZ HAKKINDA HARİKA ŞEYLER DUYDUM

Amerika ve İngiltere’de yaşayan Türk arkadaşlarımdan ülkeniz hakkında harika şeyler duydum. Özellikle Istanbul’un kozmopolit kültürünün tasarımcılara ve sanatçılara ilham kaynağı olduğundan eminim. En kısa zamanda geleceğim.

Natalia Vodianova’yı dünyanın en güzel kadını ilan ettim. Çünkü doğal ve zarif duruşuyla bir kadında olmasını dilediğim her türlü çekiciliğe sahip, sofistike ve son derece etkileyici bir kadın.

Ben parfüm sanatına lüksü geri getirmek istiyorum

Gucci’yi ve Yves Saint Laurent’i dirilten kişisiniz. En şaşaalı döneminizde, 2004 yılında ani bir kararla istifa ettiniz. Dünya kadar teklif vardı ve siz Estee Lauder için makyaj koleksiyonu hazırlayarak karşımıza çıktınız. Neden?

– Diğer markaların profesyonelliğinden şüphem yok ama ben kendimi Lauder ailesine yakın hissediyordum. Ayrıca Lauder hálá ayrıcalıklı bir tarza sahip. Üçüncü ve en önemli neden ise John Dempsey (Estee Lauder’in küresel marka yöneticisi). Harika biri.

Siz nasıl bir parfüm kullanıyorsunuz? Kullandığınız parfümü nasıl buldunuz?

Koku hafızanız nasıldır?

– İnanılmaz bir koku hafızam vardır. Estee Lauder ile işbirliğine girmemde en büyük etken, anneannemin kullandığı “Youth Dew” adlı parfümdür. Estee Lauder için bu lüks kokuyu modern çağın kadını için tekrar yorumladım.

Yeni tanıştığınız birinin nasıl koktuğunu ne kadar önemsersiniz?

Black Orchid pürfümünün en baskın noktası siyah orkide. Sizin için özel olarak üretilmiş…

Ambalaj sizin için her zaman önemli oldu, değil mi?

– Ben, lüks bir şişe içerisinde unutulmaz bir esans ve modern duyarlılığa sahip bir koku istedim. Şişe Fransız camcı Lalique tarafından yapıldı. Tamamı siyah kristal. “Tom Ford Black Orchid” yazısını 23 ayar altından oyma bir plakaya yazdık. Klasik ve ayn

Bugünün koku dünyasında eksik olan nedir?

Yeni veya “şimdi”, beni baştan çıkarmıyor. Beni baştan çıkaran; kalıcılığı olmayan toplumumuzda bulunması zor nitelikler olan tarz, lüks, ebedilik ve göz kamaştırıcılık.

’Julia Restoin-Roitfeld’i çocukluğundan beri tanıyorum. Annesi Carine Roitfeld, Fransız Vogue dergisinin genel yayın yönetmenidir ve benim de en sevdiğim arkadaşlarımdan biridir. Julia mükemmel bir tercih gibi göründü, çünkü Black Orchid kadınının öz niteliği olan doğal cinselliğe ve sessiz gizeme sahip.’

Black Orchid, Türkiye’de Akmerkez Beymen mağazasında satılacak. Her bir şişe imzalı, numaralı. Tom Ford’un deyimiyle bir hakikilik belgesiyle birlikte sunuluyor. Tasarımcı, bu parfümün kristal şişeleri üretilirken cam ustalarıyla birlikte çalıştığını söylüyor.

Reklam fotoğrafları Mert Alas ve Marcus Piggott, ürün fotoğrafları ise dünyanın en ünlü fotoğrafçılarından Irving Penn imzası taşıyor.

Yazar: Sibel ARNA

Kaynak: http://http://www.hurriyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir