Rehberiniz-Genlerinde yok dediler, huzur vermediler!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Genlerinde yok dediler, huzur vermediler!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Genlerinde yok dediler, huzur vermediler!

Para ile saadet olmaz bütün sır genlerde!

Vatan

01.11.2005

ABD”nin en saygın haber dergilerinden Time kapak konusunu mutluluğa ayırdı. Buna göre mutluluğun yüzde 50”si genetik olarak belirleniyor. Para, evlilik, yaşadığınız coğrafya gibi unsurların tamamı mutluluğu yalnızca yüzde 8 oranında artırıyor. Ankette yemek ve seks son sıralarda

İnsanoğlu yüzyıllar boyunca mutluluğun sırrını aradı. Kimi mutluluğu parada, kimi başarıda kimi de evlilikte bulduğunu zannetti. Oysa uzmanlara göre bunların hiçbiri mutluluğun gerçek kaynağı değil. ABD”deki Illinois Üniversitesi uzmanlarından, mutluluk araştırmalarının babası sayılan Edward Diener araştırmalarında kişinin temel ihtiyaçları karşılandıktan sonra kazanılan ekstra paranın mutluluğu artırmadığını kanıtladı. İyi bir eğitim, yüksek IQ ya da genç olmak da mutluluk oranını artırmıyor. Aksine araştırmalar yaşlıların hayatlarından daha memnun olduğunu gösteriyor.

Evlilik etken değil

Amerikan Hastalıkları Önleme Merkezi”nin araştırmasına göre gençler daha zor mutlu oluyor. 20-24 yaş arası olanlar haftanın 3.4 gününde, 65-74 arası olanlar ise yalnızca 2.3 gününde mutsuz ve üzgün oluyor. Evliler evlilikleri nedeniyle değil evlenmeden önce de diğer insanlara göre daha pozitif olduğu için mutlu oluyor. Araştırma kasvetli havaların insanları mutsuz ettiği inancını da boş çıkarıyor. Daha çok günışığı alan Güney bölgelerinde yaşayanların kuzey bölgelerindekilere göre daha mutlu olmadığı görülüyor.

Ya Bir Yol Bul :

Yüzde 50”si genetik

Minnesota Üniversitesi”nde 4 bin çift tek yumurta ikizi üzerinde yapılan başka bir araştırmaya göre ise mutluluğun yüzde 50”sini genetik faktörler belirliyor. Çünkü stresle nasıl baş edildiğini, kişinin olumlu mu yoksa kötümser bir karakter mi olduğunu, depresyona yatkınlığı hep genler belirliyor.

Gelir, evlilik ya da bekarlık, din, eğitim gibi faktörlerin etkisi ise yalnızca yüzde 8. Araştırmayı yürüten David Lykken bu faktörlerin etkisini kişinin ideal kilosunu örnek vererek açıklıyor: Ne kadar zayıflarsanız ya da şişmanlarsanız şişmanlayın kısa zamanda kendi kilonuza dönersiniz.

Mutluluk da böyle. Dış etkenler insanın mutluluğunu yalnızca belli bir noktaya kadar artırabiliyor ya da azaltabiliyor. Bu yüzden tsunami felaketinden sonra ağlayan insanların arasında gülümseyen çocuklara rastlamak zor değil. Ancak genetik yapısı ne olursa olsun insanın mutluluk seviyesini artırması mümkün. Tanrı inancı kişiyi rahatlatarak daha mutlu olmasını sağlıyor. Ancak bunun inançtan mı yoksa bir dinin parçası olmaktan mı kaynaklandığı bilinmiyor. Din yüzde 17”yle ikinci sırada, evlilik ise yüzde 9”la en son sıralarda kaldı.

Ya Bir Yol Bul :

Sen mutluysan çocuğunda mutlu olur

Genetik olduğu ortaya çıkan mutlulukla ilgili bir başka araştırma da Illinois Üniversitesi”nin. Mutluluk oranı en yüksek yüzde 10”luk dilimin ortak özelliği dostları ve aileleriyle iyi ilişkileri olmasıydı. Time”in hazırladığı ankette de yüzde 35”le insanları en çok mutlu eden şey çocuk ya da torunla vakit geçirmek olduğu ortaya çıktı.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir