GENETİK VE BİYOMÜHENDİS

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

         GENETİK VE BİYOMÜHENDİS

Genetik ve Biyomühendis, Genetik bilimini Biyomühendislik metotları ile birleştirir. Geçen yüzyılda birleşen fizik, kimya ve mühendislik bilimlerine benzer olarak, 21. Yüzyılda da biyoloji ve mühendislik bilimlerinin birleşmesi gerekmektedir. Bu ise mühendislik ilkelerinin ve yöntemlerinin tıp ve biyolojide karşılaşılan problemlere uygulanması demektir. Genetik ve Biyomühendislik biyoloji ve diğer bilimleri (matematik ve farklı bilimler gibi) birleştirir. Genetik ve Biyomühendisliğin temeli biyoloji olsa da genetik ve biyomühendisler karmaşık mühendislik cihazlarını ve yöntemlerini kullanmaktadır. Teknolojideki hızlı değişimler tarımda, kimyada ve biyoloji alanında kendini göstermektedir. Biyolojik süreçlerden yararlanarak daha ucuz kimyasal madde üretimi, biyolojik temelli çalışan çiplerin üretim çalışmaları, canlı bedenlerin araştırılması ve taklit edilmesi bunlardan bazılarıdır.

Genetik ve Biyomühendis olabilmek için, üstün bir akademik yeteneğe sahip, deney yapmaktan hoşlanan, fen bilimlerine ilgili, dikkatini yoğunlaştırabilen, ayrıntılara dikkat edebilen, ekip çalışmasına yatkın ve sorumluluk sahibi kimseler olması gerekir.

Genetik ve Biyomühendisler akademi, ilaç, gıda ve tarım sektöründe tasarımcı, araştırmacı ve yönetici olarak çalışırlar, bunun yanı sıra Genetik ve Biyomühendisler Türk Standartlar Enstitüsü, Hıfzısıhha’ da, klinik tıp ve tanı merkezleri, adli tıp, genetik tanı ve tedavi ile ilgili kuruluşlarda, protez, implant yapan işletmelerde, araçlardaki kişilerin rahatı ile ilgili olarak otomotiv sektöründe çalışma olanağı bulabilirler. Piyasada Tüp Bebek Merkezleri ve uluslararası Biyoteknoloji ve Biyomedikal şirketlerinin Türkiye temsilciliklerinde Moleküler Biyoloji ve Genetik mühendislerine yönelik yoğun bir talep bulunmaktadır.

Biyoloji ve Genetik Mühendisi olabilmek için, üniversitelerin mühendislik fakültelerinin, ” Biyoloji ve Genetik Mühendisliği” bölümünden mezun olma gerekmektedir.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir