Rehberiniz-Gençsiniz, çok sayıda projeniz var ama paranız yok. ne yapabilirsiniz?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Gençsiniz, çok sayıda projeniz var ama paranız yok. ne yapabilirsiniz?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Gençsiniz, çok sayıda projeniz var ama paranız yok. ne yapabilirsiniz?

Yaratıcı gençler proje üretmeye

COCA-Cola Türkiye Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile birlikte “Hayat Artı” ismini verdiği çok ilginç bir proje yürütüyor. Projeyi ilk günden bu yana izliyorum.

Proje için 1,5 milyon dolarlık bir gençlik fonu yaratıldı. Türkiye’ye 16-26 yaş arasındaki 100 gençlik kalkınma projesine 5-15 bin dolar arasında doğrudan katkı yapılacağı duyuruldu. İlk projeler bir seçici kurul tarafından seçildi, ve uygulamalar başladı:

Şimdi ilk projelere göz atalım:

Limitsizsiniz (Trabzon): 20 işitme engelli gence drama eğitimi ve oyun sahnelenmesi.

Kapısı Olmayan Evlerde kapının Arkasındaki Kızlar (Van): 20 genç kıza 4 ay süreli İngilizce, bilgisayar, insan hakları ve kilim dokuma eğitimi.

Turizme Destek (Mardin): 40 gence otelcilik eğitimi.

Tabuları Aşalım (Mersin-Tarsus): 2800 gence cinsel sağlık eğitimi.

Her Köy Bir Sahnedir (Adana): 12 köyde Aziz Nesin’in köy öykülerinden derlenen bir oyunun hiç tiyatro izlememiş gençlerle buluşturulması.

Engelsiz Yaşam İçin El Ele (İstanbul): Engelli 36 gence özel bir kampta atölte etkinlikler düzenlenmesi.

İş Olanakları Yaratalım (Kocaeli/Gölcük): Gençlere bilgisayar eğitimi.

Eğitim Seferberliği (Siirt): Bir mahallede kütüphane ve eğitim salonu yapılması. Liselere ve üniversiteye giriş sınavlarına hazırlık ve hızlı okuma kursları verilmesi.

Siyah Çoraplılardan Okul Sıralarına (Konya). Fair play ruhunu yansıtan bir tiyatro oyunu turnesi gelirle beden eğitimi dersi için malzeme ihtiyacının karşılanması.

Atık Piller Çöp Değildir (Bursa): Atık pil toplamak üzere bilinçlendirme kampanyası ve pil toplama konteynerlerinin kurulması.

İlginç projeler değil mi? Düşünün bir de. Bu projeleri gençler düşünüyor, yapılabilirlik çalışmalarını yapıyor, onaya sunuyor ve uyguluyor. Proje sadece sosyal açıdan katkı yapmıyor aynı zamanda gençlere başından sonuna bir projeyi belirli bütçe kapsamında planlama ve uygulama yeteneği kazandırıyor. Onlara sosyal bir projede çalışmanın keyfini yaşatarak geleceğin sosyal projecilerini yetiştiriyor.

Haydi gençler! Daha onaylanacak 90 proje var. Habitat ve Gündem 21 Gençlik Derneği’nin de uygulamaya yardım ettiği “Hayata Artı” gençlik fonu yeni projeler bekliyor.

Bana sorarsanız bu proje 1,5 milyon dolarla bitmez. 1,5 milyon dolar devede kulak. Eğer çapıcı projeler üretilmeye devam ederseniz Coca-Cola 10 milyon doları da bulur.

Coca-Cola global bir marka olarak şunu çok iyi biliyor: “Sosyal sorumluluk” şirketler için sadece başı ve sonu olan bir takım “sorumluluk projeleri üretmek” anlamına gelmez. Sorumlu davranmak global yerel fark etmez tüm şirketler için işleri yürütme biçimi.

Yaşadıkları toplumdaki yaşam kalitesine önem vermeyen şirketler bugün sorgulanmıyorlarsa yarın er geç sorgulanacaklar, uzun dönemde de tarihin ilgili bölümlerinde yerlerini alacaklar..

Şimdiii… Yukarıdaki yazıyı tekrar okuyun. Bakın bakalım “Hayata Artı”nın Türkiye’deki yaşam kalitesine katkısı ne? Coca-Cola “Mış gibi” mi yapıyor yoksa gerçekten bu toplumdaki yaşam kalitesini arttırmaya mı çalışıyor?

Program hakkında detaylı bilgi için:

www.hayataarti.org

Program Ortakları hakkında detaylı bilgi için:

Coca-Cola

www.coca-cola.com.tr

UNDP

www.undp.org.tr

Habitat ve Gündem 21 Gençlik Derneği

Program hakkında bilgi almak için: BURÇİN YILDIRAN

İletişim: Fulya Mah. Mevlüt Pehlivan Sk. Ali Sami Yen Ap. 8A/2 Mecidiyeköy-İstanbul

Tel/Fax: 0212 275 74 36 – 275 74 98

E-Posta: youthforhab@turk.net – info@youthforhab.org.tr

www.youthforhab.org.tr

Yazar: Ali Atıf Bir

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir