Rehberiniz-“gençlerden çok şey öğrendim”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “”gençlerden çok şey öğrendim”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
gençlerden çok şey öğrendim

GENÇLERDEN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM

ELİF BERKÖZ

MİLLİYET

Türk tiyatrosunun büyük ustalarından Haldun Dormen kendini meraklı bir insan olarak görüyor. Devamlı okuyan, müzik dinleyen ve İÜ Devlet Konservatuvarı’nda hocalık yapan Dormen, gençlerle diyalog kurup onların fikirlerini öğrenmeye büyük önem veriyor

Tiyatro oyunculuğu ve yönetmenliğinde 50 yılı geride bırakan Haldun Dormen Türk tiyatro tarihine ışık tutan Sürç-ü Lisan Ettikse adlı otobiyografik kitabını 30 yıl aradan sonra tekrar yayımladı. Ben kitaplarımda kusurlarımı da yazan biriyim diyen Dormen’in şimdiki hedefi genç oyunculara şans tanıyacak bir cep tiyatrosu kurmak.

Sürç-ü Lisan Ettikse adlı kitabınızı 30 yıl aradan sonra tekrar çıkarmanızın sebebi ne?

Sürç-ü Lisan Ettikse benim ilk otobiyografi kitabımdı. Ardından çıkan ikinci kitabım Antrakt daha önce yayımlanmıştı. İkinci Perde adlı üçüncü otobiyografi kitabım ise birkaç ay önce çıktı. Epsilon Yayınevi Bu çok iyi kitaptı. Tekrar yayımlayalım dedi. Kitap bazı gençler tarafından aranıyor fakat bulunamıyordu. Biraz düzeltme yaparak tekrar çıkardık. Genç bir adamın tutkularını ve o tutkuların bir yere varmasını anlatan bir çalışma bu. Biyografi kitabında olması gereken şeylerden biri, insanın kendi kusurlarını da yazabilmesi. Ben kitaplarımda kusurlarımı da yazan biriyim.

Tiyatroda 50 yıllık geçmişi olan biri olarak sürç-ü lisan ettiğinizi düşünüyor musunuz?

Yale Üniversitesi’nde iki yıl tiyatro mastırı yaptım. 1954’te Türkiye’ye döndüm. O tarihten beri tiyatroyla haşır neşirim. Elbette birçok defa sürç-ü lisan ettim. Ama sürç-ü lisan etmekten fazla bir şey yapmışım ki bugün buradayım.

Geçmişten günümüze tiyatroya olan ilgiyi, oyunculuk kalitesini değerlendirir misiniz?

Hem sosyal hem de ekonomik nedenlerden ötürü tiyatro geçmişe nazaran seyirci kaybetti. Ancak tiyatronun yine eski haline döneceğinden hiç kuşkum yok. Oyunculuk kalitesi de giderek yükseliyor. Günümüzün tiyatro oyuncuları da gayet iyi. Çok iyi genç oyuncularımız, yönetmenlerimiz var. Ancak tiyatroda gerektiği kadar iş olmadığı için televizyona iş yapmak zorunda kalıyorlar.

Yale’i bitirdikten sonra Amerika’da kalsanız dünya çapında bir star olabilirdiniz. Türkiye’ye döndüğünüz için pişman mısınız?

Ben kafasının dikine giden bir insanım. Dünyada da ünlü bir oyuncu olabilirdim. Ancak Türkiye’deki kadar saygın bir ismim olabilir miydi, bilmiyorum. İnsan bu saygınlığı kolay elde edemiyor çünkü. Tiyatroda çok para kaybettim. İki defa tiyatrom kapandı ama hiçbir zaman pişman olmadım.

Yönetmenliğini yaptığınız Bozuk Düzen ve Güzel Bir Gün İçin ile iki yıl üst üste Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film ödülü aldınız. Yönetmenlik yapmayı niye sürdürmediniz?

Bu filmler ödüller kazandı, beğenildi ama para kaybettirdi. Dünya tarihinde belki de ilk defa bir tiyatro, sinema filminin borçlarını ödedi. Sinema yönetmenliği konusunda tatmin oldum. Bu yaştan sonra yönetmen olarak sinema için bir şey yapmak istemiyorum. Oyuncu olarak yapabilirim ama.

Pertev’in ikiz kardeşini oynayacağım

Kendinizi daha çok ne olarak görüyorsunuz? Yönetmen mi, oyuncu mu?

Yönetmen olarak görüyorum. Oyunculukta da zaman zaman iyi oluyorum galiba.

İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesisiniz. Öğrencileriniz Türk tiyatrosu için umut verici mi?

Çok umut verici olanlar da var, aralarında tiyatro ve tiyatro oyunculuğu nasıl bu hale gelmiş diye düşünmeyenler de var.

Dadı dizisindeki Pertev rolü sizin genç kuşağa da ulaşmanızı sağladı.

Beni hiç sahnede görmeyen yepyeni bir nesil Pertev sayesinde beni tanıdı. Bu dizinin bana bu fırsatı vermesi beni çok mutlu etti. Hala sevildiğimi ve sayıldığımı gösteren bir şey bu. Galiba yeni bir TV dizisinde de Pertev’in ikiz kardeşini oynayacağım. Bununla ilgili hazırlığımız sürüyor.

Komedi oyuncusu olarak tanıyoruz sizi…

Komedi rollerinde daha çok oynadığım için komedi oyuncusu olarak tanınıyorum. Ancak pek çok dramda da oynadım. Ben aslında hem komedisi hem dramı olan modern oyunları seviyorum.

Geriye dönüp baktığınızda içinizde ukde kalan, yapmak istediğiniz bir şey var mı?

İstediğim gibi bir tiyatro binam hiçbir zaman olmadı. Kendime ait doğru dürüst sahnesi, kulisi, salonu olan bir tiyatro sahibi olamamak içimde ukde kalmıştır.

Sizi başarılı ve diğerlerinden farklı kılan nedir?

Ben işimi hâlâ çok ciddiye alıyorum. İşimi çok seviyorum ve hobi olarak yapıyorum. İşinizi hobi olarak yapmanız, ondan para kazanmanız ve başarılı olmanız büyük bir şans.

Kendinizi en çok ne zaman tam anlamıyla başarılı hissettiniz?

Kendime en çok Sokak Kızı İrmayı yaptıktan sonra güvendim. Çünkü bu oyunu yapmak için hiçbir olanak yoktu. Herkes beni vazgeçirmeye çalıştı. Ama oyun inanılmaz bir başarı kazandı. O zaman kendime dedim ki, Sen bu işi başarılı bir şekilde yapabilirsin. Ancak ardından bir fiyasko oldu. O zaman da dedim ki, Başarının ardından her zaman bir fiyasko da gelebilir.

Kendinizi geliştirmek için şimdiye kadar neler yaptınız?

Meraklı bir insanım. Devamlı okurum, müzik dinlerim. Gençler benden çok şey öğreniyor, ben de onlardan. Dünyada her şey o kadar çabuk değişiyor ki, onları dinlemek beni çağdaş biri yapıyor. Gençlerin fikirlerine saygı göstermek bence çok önemli.

Bundan sonrası için bir hedefiniz var mı?

Vakıf tiyatrosu olarak bir cep tiyatrosu kurmayı hedefliyorum. Genç oyunculara orada fırsat vermek istiyorum.

Haldun Dormen’nin favorileri

• En beğendiği oyuncular: Müşfik Kenter, Yıldız Kenter, Haluk Bilginer, Macide Tanır.

• En beğendiği tiyatro yazarı: Tenesee Williams.

• En beğendiği üç film: Bisiklet Hırsızları, Büyük Aldanış, Sunset Bulvarı.

• En son okuduğu kitap: Frida.

• En son dinlediği albüm: Dudu, Tarkan.

• En son izlediği film: Saatler.

• Parfümünün markası: Grey Flanel.

• Arabasının markası: Hyundai

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>