Rehberiniz-Genç tasarımcıdan başarı tiyoları

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Genç tasarımcıdan başarı tiyoları” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Genç tasarımcıdan başarı tiyoları

‘İstanbul’un kaosu ilham veriyor’

2005’te yarattığı marka Gamze Saraçoğlu Fashion Design Studio, bugün Paris, Londra, Kopenhag başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde satan genç ve başarılı tasarımcı Gamze Saraçoğlu, moda serüvenini HT Cumartesi’ye anlattı

Gamze Saraçoğlu kendi markası Fashion Design Studio’nun yanında pek çok markaya da danışmanlık yapıyor ve Mimar Sinan Üniversitesi’nde giysi tasarımı dersi veriyor. Yani onun her parmağında bir marifet var.

Nasıl başarıyorsun? Istanbul Fashion Week’te (IFW) solo defileler, markan, danışmanlık yaptığın markalar ve bir yandan da öğretim üyeliği…

Bu başarıyı tek bir kişiye mal etmek doğru olmaz, hepsi ekip işi. Gamze Saraçoğlu kurumsal anlamda güçlü bir marka fakat 8 sene önce ilk adımı atarken her şey bir hayalle başladı. Başarının sırrı da sanırım doğru bir ekibe sahip olmak. Uzun süre benimle beraber olan, yaptığı işi seven ve hayallerime inanan bir ekibimim var.

Gamze Saraçoğlu markasını senin ağzından dinleyelim…

Markamız farklı farklı alanlarda hizmet veriyor. Bir yandan her sezon IFW’da sergilediğimiz ve dünyanın çeşitli yerlerine ihracatını yaptığımız hazır giyim koleksiyonumuzun tasarım ve üretimini yapıyoruz. Bir yandan kişiye özel tasarım ve üretim yapıyoruz. Diğer yandan senin de söylediğin Türkiye’nin önde gelen markalarına danışmalık hizmetleri var. Bugüne kadar Cottonbar, Limango, Tween, Saydam, Rasch gibı markalarla çalıştık. Ayrıca Turkcell, Philip Moris, Petrol Ofisi, Eyüboğlu Eğitim Kurumları gibi kurumsal firmalara üniforma danışmalığı da verdik, veriyoruz. Abdi İpekçi Caddesi’ndeki “showroom”umuzda koleksiyonlarımızı sergiliyoruz, kurumsal tasarım çalışmalarımız için Teşvikiye’de bir tasarım ofisimiz var. 2005’te kurulduğumuzda müşteri profilimizi ve yolumuzu çizerken kriterlerimizi kimliğimize uygun olarak belirlemeye özen gösterdik. Sanırım başarımızın sırrı da burada.

IFW başladığından beri her sezon defilelerin oldu. Bu sene de IFW 10-13 Ekim’de Karaköy Antrepo’da gerçekleşiyor. Eminim heyecan büyüktür…

IFW başladığından beri katılıyorum. Antrepo IFW için ideal bir mekân. Koleksiyon için şimdiden detay vermek heyecanı kaçırabilir, ama güçlü bir koleksiyon olacak.

’GENÇLERE ÖNERİM…’

Defile hazırlıkları, tasarım süreci nasıl gelişiyor?

Özellikle bu sezon moda haftası için çok heyecanlıyım. Önemli tasarımcılar koleksiyonlarını sergileyecek. Benim takvimimde İstanbul moda haftasına hazırlanmak 3 ay kadar zaman alıyor. Tema oluşumu, kumaş aksesuvar seçimi, siluet oluşumu, prototipler, fittingler, styling önerileri, toplantılar, fittingler, provalar derken 3 ay göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor.

İstanbul senin için ne ifade ediyor?

İstanbul’un dinamik yapısı ve içinde barındırdığı rahatsız edici huzuru seviyorum. Her köşesinden çıkan farklı sesler, farklı renkler, köşeyi döndüğümde beni bekleyen süprizler heyecanımı artırıyor. İçinde yaşayan insanları, tuhaflıkları, sakinliği, kaosu her şeyiyle İstanbul bana ilham veriyor. Bu şehir beni öyle bir eğitiyor ki her gün başka bir heyecanla gülüyor, her gün olmadık düşünceler de kayboluyorum. Bu farklı duygularda tasarımcı olarak beni çok etkiliyor.

İstanbul bir moda merkezi olacak mı?

Alternatif moda merkezlerinden biri olacağına inanıyorum. Bunun için biz moda tasarımcıları olarak elimizden geleni yapıyoruz.

Mimar Sinan Üniversitesi’nde genç tasarımcılarla deneyim ve bilgilerini paylaşmak nasıl bir duygu?

En keyif aldığım, en gurur duyduğum şapkalarımdan biri öğretim görevlisi olmak. 4 seneyi geçti, ilk zamanlarda benim için da büyük bir sınavdı şimdiyse haftanın en keyifli saatleri orada geçirdiklerim. Genç tasarımcılarla beraber olmak, onların yaratıcılıklarına ve fikirlerine şahit olmak çok farklı bir deneyim. Onlarla bu kadar yakın iletişimde olduğum için çok şanslı hissediyorum.

Tasarımcı olmak ve sektörde iyi yerlere gelmek isteyen gençlere ne önerirsin?

Tasarımcı olmak için öncelikle iyi bir eğitim almak çok önemli. Eğitimin yanı sıra doğru alanlarda staj yapılmalı, tecrübe kazanılmalı. Atölye bilgisi de mutlaka gerekli. Tasarımının her alanında kendilerini geliştirmeleri, farklı disiplinleri yakından takip etmeleri en önemli tavsiyelerim.

Kaynak: http://Habertürk

Incoming search terms:

  • istanbul tiyoları (1)
Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir