Rehberiniz-Genç girişimcilik neden önemli ?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Genç girişimcilik neden önemli ?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Genç girişimcilik neden önemli ?

Ancak günümüzün ağ toplumunda gençler, küresel ekonominin üzerinde büyük bir etki yapabilecek şekilde, yeni kaynaklar yaratacak üçüncü dalga girişimciliği temsil edebilir. Bundan önceki iki dalga, kadınlar ve mikro kredilerdi.

Yeni kurulan işler için gençlerin temel kaynak oluşturmaları bazılarına olasılık dışı görünebilecek olsa da, kısa süre öncesine kadar kadın girişimciler için de kuşkular duyulduğunu anımsamakta yarar var. Mikro krediler de, bazı idealistlerin “üçüncü dünya” ekonomilerinde girişimcilik enerjisini teşvik etmekten öteye bir şey olarak görülmüyordu.

Bununla birlikte, her türlü girişimcilikte olduğu gibi, gençlerin girişimciliğinin desteklenmesinin sonuçları kesin değil. Açık olan şey, bu konunun hem gençler arasında hem de siyasetçiler düzeyinde konuşulmaya başlanmasının ne kadar önemli olduğu.

Örgütlenme disiplini

Bir kez girişimcilik gençlerin düşüncelerinde kariyer seçenekleri arasına girdiğinde, geniş ölçekte toplumun örgütlenme prensiplerinin dinamiği haline gelecektir.

Aslında böyle bir durum sadece ulusal ekonomi üzerine değinmelerden ziyade, er ya da geç ülkenin ekonomik DNA’sını değiştirecektir. Dünyanın birçok toplumunda girişimci etkinliklere girişmek geleneksel olarak iyi durumdaki ailelerin çocuklarına özgü, dolayısıyla elit bir uğraş olarak görüldü.

Gerçeği söylemek gerekirse, bir ekonomi için çoğu kez elit bir uğraş olması varsayımıyla, girişimcilikle ilgili kavramları okullara sokmamak kadar engelleyici bir şey olamaz. Bu birçok ülkede geçmiş yıllarda gerçek olsa da, günümüzde her yerdeki gündem, genç insanların da bir şans elde edebileceği bu dünyayı açmak şeklinde.

Böylece girişimciliği daha geniş düzeyde genç insanlara açmak, bugün dünya ölçeğinde gerçekleşmekte olan demokratikleşme sürecinin ayrılmaz bir parçası olmaktadır. Bu sürecin merkezi mesajı açık: Ekonomik olanaklar doğrudan toplumsal statü ile ilgili değildir.

Doğu Avrupa ve Asya’dan Latin Amerika ve Afrika’ya kadar birçok yükselmekte olan ekonomi, hala gerçek piyasa eksenli ekonomilere geçiş dönemi yaşıyor. Genç insanların ufkunu girişimciliğin olanaklarına açmak, bu piyasa mekanizmasının güçlenmesi için gerekli doğal bir çevre oluşturmaya yarar.

Gençlerin teknoloji ile faaliyetleri, yeni ufukları keşfetme arzuları ve kendileri için anne ve babalarının kuşağı için olanaklı olandan daha iyi bir yaşam oluşturma tutkuları, çok güçlü bir ivme gücü sağlar ve bu hızla yükselen Çin kentlerinden Afrika’ya kadar her yerde gözlemlenebilir.

Ekonomik gerçeklik

Sanayileşmiş dünyada gençler, ulusal politik gündemde girişimciliğin daha güçlü bir şekilde vurgulanmasının gerekli olduğu sonucuna varıyor. İlginç bir şekilde bu durum, kendilerini “gerçek girişimci” olarak görmeyenler için de geçerli.

Gençlerin çoğu ve bu sadece ABD için geçerli değil, tüm kariyerlerini tek bir şirkette geçirmek istemiyor.

İster gereklilikten, isterse istendiği için ya da her iki nedenle de olsun, kişinin kariyerinde daha girişimci yaklaşımlar, istisnai durumdan ziyade, bir norm haline geliyor.

Bu durum, büyük şirketlerde kariyer peşinde olanlar için bile geçerli. Personel sayısının azaldığı ve giderek artan küresel rekabet koşullarında, çalışanlar arasındaki girişimci yaklaşım, daha önce bürokratik olan kurumlarda dahi bir artı olarak görülüyor.

Küresel ekonominin kayda değer ölçüde stres altında olduğu bir dönemde, yeni fikirler ve itkiler arayışı içinde olmak ve yeni gerçekliklilere açık olmak akıllıca. Genç kuşaklar arasında girişimci düşüncelere açık olmak, sert rekabet dönemlerinde ekonomik gerçekçilik duygusunu da güçlendirmektedir.

Tüm bunlar, günümüzde genç kuşakların ileriye doğru atacakları adımlarda niçin girişimcilik nosyonunu daha anlamlı ve babalarınınkinden çok daha kapsamlı bir şekilde kucaklamaları gerektiğini göstermek açısından hayati öneme sahip.

* ABD merkezli Kaufmann Vakfı Başkanı

Yazar: Carl Schramm *

Kaynak: http://Referans

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>