Rehberiniz-Genç girişimciden ilginç iş fikirleri

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Genç girişimciden ilginç iş fikirleri” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Genç girişimciden ilginç iş fikirleri

22 yaşındaki Güven, Kocaeli Üniversitesi Makine Mühendisliği’nde henüz birinci sınıfı okurken kendi girişimcilik ruhunu yansıtan bir blog yazmaya başlamış. Bir süre sonraysa ilgi gören bloğunu internet sitesine dönüştürmeye karar vermiş. ‘isfikrim.org’ adresindeki site bugün, yatırım yapacak yeni alanlar arayanlara dünyadaki ilginç iş fikirlerini sunan, ‘franchise’ ve bayilik veren firmalar hakkında bilgiler yayınlayan bir platform işlevini görüyor. Güven, başlangıçta hobi olarak başladığı işinin artık tüm zamanını aldığını söylüyor. Dünyadaki ilginç iş fikirlerini arayıp yayınladığı sitesinin gördüğü ilgiyse, büyük firmaların iştahını kabartacak düzeye ulaşmış bulunuyor. Siteyi satın almak isteyen çok çıkmış ama genç girişimci satmaktan değil daha fazla geliştirmekten yana. Güven’in üniversiteden sınıf arkadaşı Murat Kavas’la ortaklık kurarak hazırladığı sitenin gelişmiş versiyonu önümüzdeki günlerde yayına girecek.

Kendisi, sitenin gördüğü ilginin bir nedenini orijinalliğine bağlarken, ‘Türkiye gerçekleri’nin de bu durumda önemli rolü olduğunu düşünüyor; “biliyorsunuz Türkiye ekonomisi çok dengeli bir ekonomi sayılmaz, böyle olunca bir markanın çatısı altında iş kurmak yatırımcının güvenebileceği tek yol oluyor. Fikir, bayilik ya da ‘franchise’ almak isteyenlerin de baktığı ilk yer bu tür siteler.”

MARKA TAŞIYAN BULUTLAR

Peki, acaba ilginç iş fikirlerine bakıp da hayata geçirenler oluyor mu, yoksa yalnızca merak giderme işine mi yarıyor site? “Yurt dışında başarılı olmuş girişimlere ilgi daha çok oluyor, bayiliklerini alıp bize haber veriyorlar” diyor Güven, son olarak reklamcılık alanına yönelik bulut makinesi ‘flogos’u tanıttıklarında, bir firma kendilerine bu işin distribütörlüğünü aldıklarını bildirmiş; “yakında gökyüzünde uçan, markaların amblemleri şeklinde bulutlara rastlayabilirsiniz.”

Sitesinde yayınladığı reklamlardan ve danışmanlık verdiği firmalardan yeterince para kazandığını söyleyen Güven’in yeni hedefi, her gün sadece bir ürünün satılacağı bir site kurmak. Üç yıl önce aklına gelen bu fikri kaynak yetersizliğinden hayata geçirememiş, aradan geçen süre içinde fikrin pek çok benzeri kurulmuş; “mesela yalnızca eldiven satan, sadece pijama satan siteler var yurtdışında, epey iyi iş yapıyorlar” diyor Güven, Türkiye’deki genç girişimcilere de tavsiye ederek.

Yazar: EYÜP TATLIPINAR

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir