Rehberiniz-Genç beyinlere patron olma şansı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Genç beyinlere patron olma şansı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Genç beyinlere patron olma şansı

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, geçen yıl yasalaşan Ar-Ge kanunu kapsamında, yüksek eğitimli ve nitelikli gençlerin yenilikçi fikirlerini yatırıma dönüştürecek. Bu kapsamda, gençlere, ’Tekno Girişim Sermayesi Desteği’ adı altında sermaye desteği verilecek. Destekten yararlanmak isteyen gençlerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerinin olması gerekiyor. Bakanlık da bu fikirleri değerlendirerek, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli olan projelere, 100 bin TL’lik hibe desteği sağlayacak. Bu destek, gençlerin fikirlerini teşebbüse dönüştürmesi için çekirdek sermaye olarak kullanılacak. Gençlerden, herhangi bir teminat da istenmeyecek. Yaratıcı fikir sahibi gençler, bakanlığa, projelerine ilişkin olarak ön başvuruda bulunacak. Alınan bu başvurular değerlendirilerek, uygun bulunan projelere, hibe desteği verilecek. Bu projeler, fikrin, Ar-Ge niteliği, yenilikçi yönü, teknolojik gelişmeye katkısı, ilgili pazardaki beklentilere uygunluğu, Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltması ve mevcut teknolojilerden farkı ile üstünlüğü yönleriyle değerlendirilecek.

Projeye destek ödemesinin süresi bir yıl

Fİkrİ beğenilen gençler, projelerine yönelik iş planlarını hazırlayarak bakanlığa sunacak. Süresi 1 yıl olan destek ödemeleri, projenin iş planına uygun olarak yürütülmesiyle aktarılacak. Başvuracak gençlerin, üniversitelerin son sınıf, yüksek lisans ya da doktora öğrencisi olması ya da bu diplomalardan birini en çok beş yıl önce almış olması gerekiyor.

Eğitimli gençler iş hayatına kazandırılacak

Konuya yönelik bilgi veren Sanayi Bakanlığı yetkilileri,

’Bu projeyle, Türkiye’deki nitelikli girişimciliğin özendirilmesi amaçlanıyor. Bu girişimciler tarafından uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi ve teknoloji düzeyi yüksek ürünler yaratan işletmelerin oluşturulması hedefleniyor. Böylece, yüksek eğitimli, nitelikli gençlerin iş hayatına kazandırılması da sağlanacak’ dedi.

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>