Rehberiniz-Gen haritası kariyeri belirliyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Gen haritası kariyeri belirliyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Gen haritası kariyeri belirliyor

Avrupa’da birçok şirket, çalışanlarının kariyer planını yaparken artık sadece eğitim, performans, deneyim ve potansiyel kriterlerine bakmıyor. Kişilerin gen haritası da kariyer gelişiminde önemli bir rol oynamaya başladı. Doğru pozisyona doğru kişiyi yerleştirmek amacıyla kişilerin sağlık verilerini değerlendirmeye alan şirketler, özellikle üst düzey yöneticilere bunu uyguluyor.

Belirtildiğine göre sistem, yalnızca kişiyi koruma altına almıyor aynı zamanda söz konusu pozisyonda ne kadar verimli çalışabileceğini de gösteriyor. Çünkü üst solunum yolu enfeksiyonundan kansere kadar her türlü hastalığa karşı bağışıklığınız zayıf ise yapacağınız uzun uçak yolculukları, saatler süren iş toplantıları, uzun çalışma saatleri ve ağır stres koşulları gerektiren işler size göre değil demektir. Şirket açısından bakıldığında ise kritik pozisyonlarda çalışanların zor koşulları göğüsleyebilecek bir fiziksel performansa sahip olması, verimlilikten karlılığa kadar her şeyi etkileyebiliyor.

Önce harita sonra iş

Kişinin gen haritasının çıkarılması ise şu şekilde oluyor: Alınan kan örneğiyle kişinin kanser, kalp – damar ve solunum yolu hastalıklarına olan yatkınlığı ölçülüyor. Orta ve uzun vadede ortaya çıkabilecek hastalıklar, bugünden tespit edilebiliyor.

Aile hekimliğinin yanı sıra genetik konusunda da hizmet veren RGI İstanbul’un hekimlerinden Dr. Banu Özmen’e göre bu yolla elde edilen veriler, kişinin şimdiden önlem almasını sağlayabildiği gibi işe alımlarda ve kariyer planlamalarında şirketlere de kolaylık sağlayabilir. Özmen, “Günümüzde bireyler, sağlıklı yaşamak, işte başarılı ve sosyal hayatta enerjik olmak istiyor ama aradaki dengenin nasıl kurulacağını bilemiyor. İnsanlar iş temposuna devam etmekte zorlanmaya başladıkları aşamada doktora başvuruyor. Sağlık haritaları bu dengeyi sağlama açısından büyük önem taşıyor” diyor.

Zayıf yönler için tedbir şart

Özmen’e göre örneğin obezite riski taşıyan kişiler, masa başı işlerden olabildiğince uzak durmalı. Böyle bir risk taşıyan çalışanlar, özel spor programlarına devam ederek riskleri en aza indirebilir. Yüksek tansiyon riski olan kişiler ise stresli işlerden uzak durmalı. Özmen, “Stres, kan yağlarını yükseltir, damar sertliğine neden olur. Bu durum da kalp krizi riskini destekler. Özellikle bankacılar veya borsayla ilgilenen kişilerde beyin kanaması ve kalp krizlerinin sık görülmesinin nedeni buna bağlıdır” diyor.

Yazar: İş’te İnsan

Kaynak: http://Sabah

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>