GEMİ MAKİNELERİ İŞLETME MÜHENDİSİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

GEMİ MAKİNELERİ İŞLETME MÜHENDİSİ

Gemilerin itici kuvvet sistemlerinin, güç merkezlerinin, ısıtma ve havalandırma sistemlerinin, dümen–dişli mekanizmasının, pompaların ve diğer mekanik ve elektrik teçhizatın projelerini yapan kişidir. Gemi makineleri işletme mühendisi yeni inşa edilecek, yenileştirilecek veya onarımı yapılacak gemilerin projelerini yapar, bu projelerin geminin genel planına uygun olmasını sağlar. Gemi genel planına göre makine ve ekipmanları seçer ve gerekli mühendislik hesaplarını yapar. Projeler doğrultusunda geminin imal, inşa, tesis ve işletimi ile bakım ve onarım işlerinin yürütülmesini sağlar.

İyi bir gemi makineleri işletme mühendisi olabilmek için, üst düzeyde genel yeteneğe, matematiksel kavramlarla düşünebilme ve problem çözebilme gücüne, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, çizim yapabilme yeteneğine ve mekanik yeteneğe sahip olmak, deniz ve denizle ilgili çalışmalara ilgi duymak gerekmektedir.

Gemi makineleri işletme mühendisleri Ulaştırma Bakanlığı, Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı, Türkiye Denizcilik İşletmeleri gibi kamu kurum ve kuruluşlarında, resmi ve özel tersanelerde, deniz taşımacılığı yapan özel kuruluşlarda, gemi makineleri imal eden fabrikalarda, bu makinelerin alım – satımını yapan ticarethanelerde ve mühendislik bürolarında çalışabilmektedirler.

Gemi makineleri işletme mühendisi olabilmek için üniversitelerin çeşitli fakültelerinin “ Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği” bölümünden mezun olmak gerekmektedir.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>