Rehberiniz-“gelen” ile “giden” arasındaki farklar

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “”gelen” ile “giden” arasındaki farklar” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
gelen ile “giden” arasındaki farklar

İYİ AİLE ÇOCUĞU Abdullah Gül mü, DOĞUŞTAN DELİKANLI Tayyip Erdoğan mı liderliğe yatkın? Her iki lideri özel hayatlarıyla tanıyan Ahmet Hakan, iki adayı kıyasladı. Tespitlerine katılıyoruz!

GELEN İLE GİDEN ARASINDAKİ FARKLAR

YAZAN: AHMET HAKAN

YAYINLAYAN: SABAH GAZETESİ

GÜLÜMSEME; Tayyip Erdoğan bir patlama halinde güler, kendini tutamaz, gülmekten konuşamaz… Abdullah Gülün dudaklarında ise sürekli bir tebessüm. Hem de gözlerindeki ışık nedeniyle yapay kaçmayan bir tebessüm.

BASINLA İLİŞKİLER; Tayyip Erdoğan, aleyhinde bir yazı okuduğunda birden sinirlenip basın toplantısıyla o yazıya cevap yetiştirebilir… Abdullah Gül ise lehinde yazı yazan gazeteciyi arayıp teşekkür eder… Erdoğan sinirlenmemek için gazete okumaz; Abdullah Gül ise her halükarda okur…

AİLE YAŞAMI; Tayyip Erdoğan, her ne kadar sert erkek imajı çizse de eşinden biraz çekinir. Abdullah Gül, her ne kadar mutedil erkek imajı çizse de eşinden hiç çekinmez.

MEMLEKET MESELESİ; Tayyip Erdoğanın memleketi çoktur Kasımpaşa, Rize ve Siirt.. Abdullah Gülün memleketi ise bir tanedir Kayseri… Erdoğan kişiliğinde memleketlerinin sentezini taşır, Abdullah Gül ise memleketini sever ama özelliğini tam taşımaz.

KÖKEN Tayyip Erdoğan bir kaptanın oğludur, Abdullah Gül ise bir torna ustasının…. Erdoğan denizden bıkmıştır, Abdullah Gül ise denize meraklı..

EKİP ÇALIŞMASI; Tayyip Erdoğan bir motivasyon ustasıdır, kural dışına çıkar, sürekli denetler… Abdullah Gül ise sistem kurmaya meraklıdır. Yöntemi belirler ve buna uyulmasını ister. Yani Erdoğan Fatih Terimdir, Abdullah Gül Lucescu…

SÖYLEM Tayyip Erdoğan halk gibi algılar ve doğrudan mesaj verir.. Abdullah Gül ise bir entelektüel gibi algılar ve düşündüklerini halkın diline çevirir…

DOSTLUKLAR; Tayyip Erdoğanın bağlıları ve çabasız kazandığı dostları vardır. Abdullah Gül ise dostluklarını ilmek ilmek örer. Tayyip Erdoğan, yanında tuttuğu dostlarını zaman zaman sınar, Abdullah Gül ise sınanmamış dostluklara daha yatkındır.

ETKİLENİŞLER; Tayyip Erdoğan, imam-hatip münazaralarının büyülü atmosferini hâlâ unutamaz Mehmet Akiften, Necip Fazıldan dizeler okur… Abdullah Gül ise Necip Fazılın Büyük Doğusundan Sezai Karakoçun Dirilişine sıçramayı bilmiştir. Hatta Mavera dergisi bile onun yabancısı değildir.

ALIŞKANLIKLAR; Tayyip Erdoğan simit yemeyi sever, Abdullah Gül ise arada bir sigara içer..

BOŞ VAKİTLER; Tayyip Erdoğan boş vakitlerinde eski günlerin yad edildiği uzun sohbetleri, bir de Rize yaylalarında vakit geçirmeyi sever. Abdullah Gül ise sinemada film izlemeyi, bir de Kayserinin ünlü fırın ağzı yemeği eşliğinde gelişen sohbetleri…

MÜZİK; Tayyip Erdoğan müzik tercihini ortaya koymuştur Mehter Marşı, Adnan Şenses, İbrahim Erkal, Muazzez Abacı… Abdullah Gül ise, daha kalifiyedir ama tercihini ortaya koymamıştır. Neşet Ertaş da dinliyor olabilir, Ella Fitzgerald da..

AMERİKA; Tayyip Erdoğan, Amerikayı hafife alır, çözdüğünü düşünür ve karşı tavır geliştirmez. Abdullah Gül ise ciddiye alır, karmaşık bulur ve karşı tavır geliştirir…

LİDERLİK; Tayyip Erdoğan, lider doğulduğuna inanır, Abdullah Gül ise zamanla lider olunabileceğine.. Tayyip Erdoğan bütün zamanların reisidir, Abdullah Gül ise bir potansiyel liderdir.

OĞULLAR; Tayyip Erdoğanın oğullarıyla ilişkisi biraz ataerkil özellikler taşısa da demokratiktir. Abdullah Gül ise oğullarıyla arkadaş gibidir.

KIYAFET; Abdullah Gül, fırsatı bulduğunda kravatı çıkarır, Tayyip Erdoğan fırsat doğduğunda bile çıkarmaz. Abdullah Gül, resmi kıyafetle bile, biraz spor havası verir, Tayyip Erdoğan spor kıyafet içinde bile resmidir.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir