Rehberiniz-Gelecek yıl kişisel gelişiminiz adına ne yapabilirsiniz …

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Gelecek yıl kişisel gelişiminiz adına ne yapabilirsiniz …” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Gelecek yıl kişisel gelişiminiz adına ne yapabilirsiniz …

Ahmet Yildiz

Kişisel gelişimin en önemli noktası kişinin kendisini en iyi şekilde tanımasından geçer. Kendinize şu soruları sorun: Kendimi hangi konuda eksik hissediyorum? Hangi durumlarda problem yaşıyorum? Kendimde gördüğüm olumsuz duygu ve düşünceler nelerdir?

Kendinize seminer planı yapın. Kişisel gelişim seminerlerinin neler olduğunu öğrenin ve bunları bir kağıda yazın. Daha sonra ben şu konularda eksiğim ve eğitim almam gerekir dediğiniz seminerlere katılmaya çalışın. Seminerleri gerçekten o alanda uzman kişilerden almaya özen gösterin.

Okuyun!

Her ay en az 3 adet kişisel gelişim kitabı okuyun. Çünkü bu kitaplar kendinizle ilgili en yeni araştırmaları ve bilgileri size verecektir.

Amacınız ne?

Kendinize hayat amacı belirleyin. Bu amaca ulaşmak için neler yapmanız gerektiğini, yani ara hedefleri belirleyin. Bunların hepsini yazılı hale getirin ve son olarak karar vererek harekete geçin.

İçinize dönün

Şu anda yaşadığınız hayatı gerçekten yaşamak istiyor musunuz? Eğer yaşamak istiyorsanız sorun yok. Ama yaşamak istemiyorsanız neler yapmanız gerektiğini kendinize sorun ve öğrenin.

Asıl hedefe kilitlenin

Yaşadığınız küçük başarılara yoğunlaşarak ulaşmak istediğiniz büyük başarıların engellenmesine izin vermeyin.

Kolay olanla başlayın

Yapamayacağınız şeyler üzerinde fazla yoğunlaşmayın. İlk önce yerine getirebileceğiniz gereklilikleri yerine getirmeye çalışın.

Motivasyon… motivasyon

Kendinizi ve başkalarını motive etmenin yollarını öğrenin ve mutlaka hayatınızın her kademesinde ihtiyaç duydukça bunları uygulayın.

İpler elinizde olsun

Her gününüzün ve hatta saatinizin kontrolü sizde olsun. Zamanın kontrolünü sakın zamana bırakmayın. Çünkü zaman ırmak misali başıboş akmaya heveslidir. Onun önüne set çekip kontrolünüz altına almalı ve ondan elektrik elde etmelisiniz.

Neden hata yaptım?

Hatalarınızdan ders alın. Onları, sizi başarıya ulaştıracak hatırlatmalar olarak görün.

Şu anda yaptığınız işi daha iyi nasıl yapabileceğinizi kendinize sorun. Verdiğiniz cevap doğrultusunda harekete geçin. Göreceksiniz, bu küçük düşünce tarzı iş yaşantınızı ne kadar etkileyecek!

Kendinize inanın!

Elinizi kolunuzu bağlayan inançlar değil, güçlendiren inançlar seçin. Çünkü kendiniz hakkında nasıl bir inanca sahipseniz siz osunuzdur aslında.

İletişime dikkat

İnsan ilişkileri, hitabet ve beden dili konusunda mutlaka eğitimler alın. Çünkü iletişimde en önemli nokta sizin anlatmak istediğiniz değil, karşınızdaki kişinin anladığıdır.

Düşleyin

Hayal kurmaktan korkmayın. Çünkü hayal gücü insanın en önemli silahıdır. Bilinçli ve sizi başarıya götürecek hayaller kurmanın yollarını öğrenin.

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur

Fizyolojik sağlığınıza önem verin. Çünkü sağlığınız sağlam olmazsa başarılarınız da sağlam olmaz.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir