Rehberiniz-Gelecek “küçük” işlerde

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Gelecek “küçük” işlerde” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Gelecek “küçük” işlerde

Bu danışmanlık şirketi şu anda 44 ülkede yürüttüğü bir araştırmayı odadaki 60 kişilik grup üzerinde denedi. Önce etkileyici bilgiler verdi elbette…

Bu araştırma şirketlerin yönetim ve insan kaynakları uygulamaları anlamında bugünkü durumlarını ve 10 yıl sonra gelmeyi planladıkları yeri ortaya koyuyor. Anket mantığıyla yapılan araştırma, senaryo metodolojisiyle yorumlanmış. Dünyanın önde gelen akademisyenleri, danışmanlar ve üst düzey yöneticiler bir araya gelip sonuçları belli bir sistematiğe oturtmuş. Ve şirketlerin ait oldukları üç dünya belirlemiş: Mavi dünya, yeşil dünya ve turuncu dünya.

Araştırmaya katılan şirketlere personel yönetimi, performans ölçümleri, yetenek değerlemeleri, çevreci anlayış ve yan haklar gibi konulardaki durumlarını ortaya koyan 21 tespit cümlesi sunuluyor. Her katılımcı bu cümleler içinden şirketine en çok uyan üçünü seçiyor. Sonuçlar değerlendirilirken de bu 21 durum yedişerlik gruplara ayrılıyor. Listedeki ilk yedi durum mavi dünyayı, ikinci yedi durum yeşil dünyayı, üçüncü yedi durum da turuncu dünyayı ortaya koyuyor. Bizim 60 kişilik odada da insan kaynakları yöneticileri oy kullandı. Önce bugünkü durum için oy kullandılar, sonra da 10 yıl sonraki senaryoya göre.

Bugünkü durumun sonuçları şöyleydi: Mavi dünyada yer alanlar 43, yeşil dünyada yer alanlar 17, turuncu dünyada yer alanlar ise 61 kişi. Bu yöneticilerin 2010’da var olacaklarını umdukları dünya için yaptıkları seçimin sonucu da bundan çok farklı değildi. Sadece yeşil dünyanın sayısı artıyor, turuncu dünyanın biraz azalıyor ama mavi dünyanın daha çok azalıyordu.

Peki bu renkler ne anlama geliyor?

Mavi dünya: Dev şirketler. Global şirketler bunlar. Elemanlarını alırken yüksek performanstan başka bir şey beklemiyorlar. Özel hayat-iş hayatı dengesi bozulmuş durumda. İnsafsız kapitalist beklentiler var.

Yeşil dünya: “Toplumun faydası için bu şirket var anlayışını” güdüyor. Çevrecilik ve etik değerler esas alınıyor. Raporlama çok önemli, yönetimler şeffaf. Çalışanlara “değerlerimiz uyuştuğu için birlikteyiz” algısı veriliyor.

Turuncu dünya: Daha küçük şirketler var. Hedefler kısa dönemli, kariyerler kısa dönemli. Sirkülasyon çok fazla. Ömür boyu iş garantisi yok. Çalışan şu anda ihtiyaçlarını karşılıyor, öyleyse bu şirkette çalışıyor. Ama bu dünyada kaynak sıkıntısı var. Çok sayıda müşteriye çok fazla ve özel hizmet sunan çalışanlar var.

Odadaki küçük anketten Türk şirketlerinin daha çok turuncu dünyaya ait olduğu ortaya çıktı. İşsizliğe çare olacak dünya da burada. Çünkü kısa vadeli, özel hizmetler sunuyorlar. Taşeron işler ön planda. Bu yüzden istihdam yüksek. Ama garanti değil.

Uzmanlar gelecekte dünyanın daha çok turuncu ve yeşil olacağı düşüncesinde. Çalışanlar free-lance hizmet vermeyi tercih edecek. Küçük küçük çok sayıda şirket ve çalışan. Çünkü değişim çok hızlı ve talepler çok değişken.

Siz de bir düşünün bakalım… Potansiyel çalışan olarak hangi dünyada yer almak istiyorsunuz?

Kaynak: http://SABAH

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>