Rehberiniz-Gelecek hangi mesleklerde?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Gelecek hangi mesleklerde?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Gelecek hangi mesleklerde?

Bütün bir yıl milyonlarca kişinin beklediği büyük gün geldi ve ÖSS sonuçları açıklandı. Gelecekteki kariyerlerine bir adım daha yaklaşan gençleri dershanelerde test başında geçirdikleri öğrenciliklerinin ardından, büyük bir ödül bekliyor şimdi: Önümüzdeki akademik yılda iyi bir yüksek öğretim programına yerleşmek…

Hayallerinin mesleklerini seçmek için gereken puanı alamayan öğrenciler elbette oldu, ancak ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın açıklamalarına göre 1 milyon 293 bin 253 aday, üniversitelerin dört yıllık lisans programlarını tercih etme hakkı kazandı. Ayrıca bu yıl tüm üniversitelerde toplam 552 bin 392 kontenjan ayrıldı.

23 Temmuz – 4 Ağustos tarihleri arasında öğrenciler, büyük maratona son noktayı koyup tercih listelerini oluşturacaklar. Yarımağan’ın bu aşamada öğrencilere tavsiyesi, tercihlerini yaparken puan aralıklarını geniş tutmaları yönünde. Yerleştirmelerin ardından sonuçlar 20 Ağustos’a kadar açıklanacak. “Gençler, seçecekleri mesleğin sadece hayatlarını sürdürmeye yönelik bir kazanç kapısı olacağını düşünerek hareket etmemeli. Hayalinizdeki mesleği ya da ona en yakın olanı seçtiğinizde ise belki o kadar para kazanamayabilirsiniz ama en azından mutlu yaşayacaksınız demektir” diyor İstanbul Aydın Üniversitesi Bil Sanat Akademisi Genel Koordinatörü Ayhan Acı. Acı’ya göre meslek, sadece para kazanma aracı değildir. Meslek, her şeyden önce yetenekleri kullanma, kendini gerçekleştirme ve geliştirme yoludur. Uğur Kariyer Merkezi’nin 2008 eğitimöğretim yılında 250 bin genç üzerinde yaptığı bir araştırma, meslek seçiminin gençler arasında çoğu kez günün moda akımlarıyla ya da gerçek dışı beklentilerle yapıldığını ortaya koyuyor. Doğal olarak bu tür beklentilerle verilen kararlar sonucunda yaşanan ise bir yaşam boyu sevmeden çalışılması ve her geçen gün artan mutsuzluk duygusu. Bu aşamada gençlerin üniversite yaşamından beklentisi sadece diploma sahibi olmak değil, aynı zamanda sosyal becerilerini geliştirebilecekleri, vizyon kazanabilecekleri bir yükseköğrenim süreci geçirmek de olmalıdır.

Küresel gelişmeler

Geleceğin dünyasında başarılı olmak için yalnızca ülkemizdeki değil, küresel çaptaki gelişmeleri de yakından izlemenin, bilgi birikimini sürekli geliştirmenin doğru bir yaklaşım olacağını anlatan Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, gençlere “Kariyeriniz ve yaşamınıza dair bir plan yapın. Çünkü ne istediğiniz ve neye değer verdiğiniz konusunda açık olursanız daha akıllıca adımlar atabilirsiniz” diye sesleniyor. Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu ise “Hangi sektör, hangi meslek söz konusu olursa olsun önemli olan buralarda çalışacak söz konusu insan gücünün gerçekten iyi yetişmiş, inisiyatif alabilen, kendine güvenen, gelişmeye ve yeniliklere açık, bilgiyi sorgulayan bireyler olması” diyerek meslek sahibi olmanın yanı sıra kişinin kendisini iyi yetiştirmesinin de gerekli olduğunun altını çiziyor.

Son pişmanlık

Öncelikle aldıkları puana göre tercih yapmak zorunda olan gençlerin önünde üniversite yaşamı boyunca geçirecekleri son derece değerli yılları var. Bundan sonraki her şey bu aşamada alınan kararlara bağlı olarak gelişecek. Herhangi bir bölüme kapağı atmak, anne ve babayı mutlu etmek ya da moda akımlara göre pozisyon almak gibi sonradan pişmanlığa sebep olacak yaklaşımları bir kenara bırakırsak, öğrenciler aldıkları puana ve mezun oldukları bölüme göre üniversite ve bölüm seçimi yaparken, dünyada ve Türkiye’de orta ve

Yusuf AZOZuzun vadede etkili olacak sektörel eğilimleri göz önünde bulundurarak karar vermekle karşı karşıya. Dolayısıyla bugün olduğu kadar gelecekte de potansiyel vaat eden, büyüme eğilimi içinde olan, ihtiyaç duyulan ve kişiyi maddi manevi tatmin edecek olan branşları taramakta fayda var. “Geleceğin meslekleri”nin neler olduğunu sorduğumuz akademisyenler, özel sektör yöneticileri ve dershanelerden aldığımız yanıtlar belli başlı alanlarda toplanıyor: Sağlık sektörü, ekonomi, hukuk, mimari, tekstil gibi alanlar dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de öneminden hiçbir şey kaybetmeden varlığını sürdürecek. Ancak hızla büyüyen küresel ekonomide geleceğin meslekleri de çok hızlı bir şekilde değişiyor. Yeni yüzyıla ve binyıla başlarken yaşanılan gelişmelere ve değişimlere paralel olarak birçok yeni meslek ortaya çıktı veya var olanlar içinden bazıları daha çok önem kazandı. Ülkemizde ve dünyada son yıllarda ortaya çıkan bu gelişmeler dikkate alındığında hizmet, iletişim, sağlık, bilişim mühendislik alanlarından mezun olmuş nitelikli elemanlara olan gereksinim arttı.

Dünyanın kaderi gende

Küresel çaptaki olaylar da, geleceğin meslekleri üzerinde etkisini hissettiriyor. Örneğin dünya nüfusundaki hızlı artış, enerji kaynaklarını tükettiği gibi gıda kaynaklarını da azaltıyor. İleride genleri değiştirilmiş bitkileri geliştirmek için daha çok sayıda genetik mühendisine gereksinim duyulacak. Genetik mühendislerinin çalışabilecekleri en önemli bilim dallarından birisi de tıp olarak çıkıyor karşımıza. Günümüzde tıp biliminin de yapısı değişti, daha önce tedavisi mümkün olmayan pek çok hastalık, buna neden olan genetik bozukluklar tamir edilerek tedavi edilmeye başlandı. Önümüzdeki dönemde bu alanda çalışacak çok sayıda genetik mühendisine gereksinim artacak. Öte yandan tıp, gıda, enerji, genetik, biyoloji ve benzeri alanlarda yaşanan bu gelişmeler, kimya mühendisliğinin vazgeçilmez bir meslek olmasına sebep oldu. Diğer alanlarla ortak disipliner çalışmalar yapacak olan kimya mühendisleri ileride en çok aranan mühendislerin arasında yerini aldı.

Bilgi ve iletişim çağı

Mühendislik alanında bu gelişmeler ve gereksinmeler yaşanırken aynı derece önemli bir diğer gelişme de bilişim teknolojileri ve enformasyon sistemleri ile lojistik hizmetler alanında yaşanıyor. Örneğin günlük hayatın her alanında uygulama yeri olan ve ağırlığı her geçen gün artan bilgi ve iletişim teknolojileri halen, adres bulmaktan bankacılık hizmetlerine, uzaktan eğitimden sağlık hizmetlerine, kişiler arası haberleşmeden yeryüzü ve uzay olayları hakkında bilgi toplamaya kadar çok çeşitli amaçlarla kullanılıyor.

Stratejik İletişim

Sağlık, mühendislik, bilişim, hizmet sektörlerinde bu değişimler yaşanırken iletişim 2000’li yıllara damgasını vuran bir dal. Yaşadığımız çağa adını veren iletişim, tarzı ve misyonu ile diğer sektörlerden daha fazla öne çıktı. İnsanları yönlendirmek, mesajları hedef kitlelere istenilen şekilde ulaştırabilmek, eğlendirmek ve eğitmek, artan teknolojik bilgiler ve oluşan global dengeler arasında yaşanan iletişim problemlerini ortadan kaldırmak ve özellikle İnternet ile tüm dünyayla bağlantı kurmak ihtiyaçlarından oluşan iletişim sektörü beraberinde iyi eğitimli eleman ihtiyacını doğurdu. Bir taraftan Türkiye’deki ve dünyadaki gelişmeleri algılayabilen, diğer taraftan da iletişim sektöründe ve iletişimi araç olarak kullanabilen bütün sektörlerde çalışacak, üst düzey karar mekanizmalarında gerekli olan stratejileri oluşturabilecek vasıflarda entelektüel düzeye sahip iletişimciler yetiştirilmeli.

Yazar: Arzu MİLDAN

Kaynak: http://SABAH

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir