Rehberiniz-Gelecek 5 yılda rekabet, son 25 yılı aratacak

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Gelecek 5 yılda rekabet, son 25 yılı aratacak” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Gelecek 5 yılda rekabet, son 25 yılı aratacak

GELECEK 5 YILDA REKABET, SON 25 YILI ARATACAK

MERAL TAMER

MİLLİYET

Kapalıçarşıda 3 metrekarelik dükkanında takı, deri ve halı satan Sedat Bektaşa 3 – 5 ay önce birileri gelip de, dünya çip pazarının yüzde 90ını elinde tutan Intelin CEOsu Craig Barrettla aynı sahneyi paylaşacağını söyleseydi, herhalde gülüp geçerdi.

Barrettin İstanbul gezisini hazırlamak üzere yaz başında Amerikadan İstanbula gelen Intel ekibi, geri dönerken yakınlarına hediyelik eşya almak üzere Kapalıçarşıya gitmişler. Sedat Beyin dükkanında beğendikleri birkaç kolye için pazarlığa koyulmuşlar. Sedat Bey, bir miktar indirim yapmış, Intelciler ısrar edince bir miktar daha yapmış. Israrlar sürünce Daha ucuza veremem, maliyetini kurtarmaz demiş.

Intelciler, Pekiyi takıları alıyoruz, ama eBayde daha ucuzunu bulursak, yarın geri getirip paramızı alırız diyecek olmuşlar.

eBayde ucuzu yok

Sedat Bey Yarını beklemenize gerek yok diyerek, onları tezgâhın arkasına götürüp, internet üzerinden alışveriş sitelerinin en ünlüsü eBayin sitesini açınca Intelciler, hayretler içinde kalmışlar. Gerçekten daha ucuzunun olmadığını görüp takıları satın aldıkları gibi, Sedat Beyi de Intelin İstanbullu işadamlarına yapacağı prezantasyona konuşmacı olarak davet etmişler.

Sahnede soruları soran Intelin CEOsu Barrett, yanıtları veren Sedat Beydi. 3 metrekare dükkânında sığdırabildiği mallarla turist beklemek yerine, internet üzerinden satışa başlayınca cirosunun yüzde 25 arttığını anlattı.

Barrett, işadamlarına yaptığı

prezantasyonuna Geleceği nasıl değiştireceğiz, nasıl farklılaştıracağız diyerek bizlere ufuk turu yaptıracağı izlenimini veren bir başlangıç yaptı, ama toplantının akışı içinde prezantasyon, pazarlama ağırlıklı bir görünüm aldı. Yine de dünya çip pazarının yüzde 90ına hakim olan bir kuruluşun CEOsundan bende kalan tortuları sizinle paylaşmalıyım:

Barrett Amerikadaki konuşmalarında katılımcılara Çince ve Hintçe öğrenmelerini salık veriyormuş. İstanbulda da Çin ve Hindistan dilinden düşmedi, ama satış yapılacak ülkeler olarak değil, gelişmiş ülkelerdeki işleri kapacak ülkeler olarak.

Barrette göre son 25 yılda yaşanan rekabetten çok daha serti, önümüzdeki 5 yılda yaşanacak. 90lı yılların ortalarından itibaren dünya işgücü piyasasına ani giriş yapan, zengin bilgi mirasına sahip 2,5 milyar kişinin (Çinli, Hint ve Rus), dünya pazarlarında nasıl bir dönüşümü gerçekleştirmekte olduklarının henüz tam ayrımında değiliz. Nasıl ki nüfusu 25 milyondan az olan Tayvan, ileri teknolojide işleri mıknatıs gibi kendinde toplayabildiyse, nasıl ki nüfusu 15 milyonu bile bulmayan Güney Koredeki işgücü, sadece ileri teknolojide değil, sanayide de rakiplerini mat ettiyse, bugün onmilyonlarla değil, milyarlarla ifade edilen taze kuvvet işgücü, sadece gelişmiş ülke çalışanları için değil, Türkiye gibi ülkeler için de korkunç bir rekabet unsuru.

Yakında işsizsiniz!

George Monbiotun The Guardianda 2 hafta kadar önce yer alan makalesindeki şu satırlar, Barrettin uyarısıyla öylesine güzel örtüşüyor ki:

Eğer İngiltere ya da Amerikada yaşıyorsanız ve işiniz ağırlıklı olarak bilgisayar ya da telefona dayalı ise, 5 yıl içinde işsiz kalacaksınız demektir. British Telecom, British Airways, Standart Chartered, Reuters… Neredeyse tüm büyük şirketler, bu tür işlerde çalışan elemanlarını kapının önüne koyup denizaşırı ülkelerdeki ucuz işgücüne yöneliyorlar. Son olarak da dünyanın en büyük bankalarından HSBC, İngilterede müşteri hizmetlerindeki 4 bin çalışanını işten çıkartarak, bu hizmetleri onda bir işçilik ücretiyle Hindistan üzerinden yürütme kararı aldı. (…)İngiliz sömürge yönetimi, 200 yıl önce Hindistanın sanayileşmesini engellemişti. Şimdi Hintli işçiler rekabette öne çıkarak İngiliz işçilerden rövanş alıyor.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>