Rehberiniz-Geleceğin kuruluşları eylem filozoflarını arıyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Geleceğin kuruluşları eylem filozoflarını arıyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Geleceğin kuruluşları eylem filozoflarını arıyor

Yakın gelecekte, en küçüğünden en büyüğüne her kuruluş, ideolojik bir kurum haline gelecek, bir felsefeye sahip olacak. Bir insanın kaderi, bir kuruluşun başarısı ve uzun ömürlülüğü, bir ulusun refahı, değerlerine bağlılığı, kendi felsefelerinin sonucudur. Her kuruluşun başında eylem filozofları, şairler, vizyoner bireyler ve pragmatik ütopyacılar var olacak. Peki bu kişileri kim hazırlıyor?

Farzedin ki Amerika’daki Ivy League veya İngiltere’deki Russell Group gibi önde gelen üniversitelerden birinin kampüsünü ziyaret ediyorsunuz. Felsefe fakültesini ya da humanistik ve klasik çalışmalar bölümünü ararsanız, kampüsün en uzak köşesinde bir yerde, ekonomi/işletme fakültelerinin en uzağında bulursunuz. Bu fiziksel düzen bile, bu iki disiplini halen ayırmakta olan kavramsal uzaklığın bir göstergesidir. Oysa felsefe ve ekonomi, aynı gerçekliğin iki yüzü olmalarına rağmen, kendilerini birbirlerine yabancı hissederler. Aslında ekonomi, ekonomistler tarafından yapılmaz ve onlar tarafından açıklanamaz; felsefe olmadan da bir denklem kurulamaz.

Bazı ülkelerin zenginliği ile bazı ülkelerin gelişmemiş olması da, ekonomi tarafından açıklanamaz. Bir ülkenin, bir kuruluşun, bir insanın görünmezliğinin içinde, ‘oluş’larının derin köklerinde, bizim hayatlarında gözlemleyebildiklerimizi açıklayan bir şey vardır.

Her görünen, bir görünmeyen tarafından ortaya çıkar; tıpkı mavi kopyanın aslını, yani maddesel yapısını yansıtması gibi.

Bir ülkenin ekonomisi, kuruluşlarının olgunluğu, sivil ve politik hayatın uyumu, ekonomiyle değil; inançlarıyla, değerler sistemiyle ve felsefesiyle açıklanabilir.

Ulusların hayatlarına uyguladığımız eşitlik, geçerliliğini, bireylerin ve kurumların seviyesiyle sürdürür. Bir insanın finansal kaderi tıpkı bir kurumun başarısı ve uzun ömürlülüğü gibi kendi prensiplerine ve ahlaki değerlerine; fikirlerinin kalitesi ile birlikte inançları ve felsefesine bağlıdır.

Büyüklüğüne bakılmaksızın her şirket, bir felsefeye ihtiyaç duyacaktır. Geleceğin her kuruluşu ideolojik olacaktır. Çok uluslu şirketlerin ve teşebbüslerin dümeninde, yüzeysel görünenin ilerisini görebilen şairler, kuruluşlarının köklerine inebilen, içlerine nüfuz eden ve onları besleyebilen pragmatik düşleyenler ve eylem filozoflarını göreceğiz.

Dünya, politika ve iş dünyasında, fayda sağlayabilecek bir yaklaşıma sahip, yeterli, verimli, dürüst ya da tek bir kelime ile ifade edecek olursak ‘bütünlüğü’ olan bu kadın ve erkeklere, vizyonu olan liderlere ve pragmatik düşleyenlere ihtiyaç duymaktadır. Onlarsız hiçbir gelişme mümkün değildir. Eğer üniversiteler onları hazırlamazsa ve hatta bu kişileri hiç düşünmezse, bu konuda sorumluluğu kim alacak?

Kurumsal uzun ömürlülük

Bütün dünyada şirketler genç yaşta ölüyor. Ortalama yaşam süreleri 12 ile 14 yılı aşmıyor. En büyük kuruluşlar bile, çok ender olarak 40’ıncı yılını kutluyor. Kurucularının felsefesi, başta verdikleri aydınlatıcı rehberlikleri yaşam sürelerinin uzunluğuna karar veriyor. Uzun hayat sonsuzluğun atomlarında gömülüdür. Ölümsüz bir şirket, sadece ölümsüz bir kurucu tarafından yaratılabilir.

Yakın zamanda 2800’üncü yılını kutlayacak olan Roma, kurucusunun referansı ve onun ölümsüz ‘oluş’unun özellikleri olmasaydı, bugün uzun soluklu bir kuruluşun örneği olarak açıklanamazdı. Bir diğer kurum ise Katolik Kilisesi’dir. Dünyanın en büyük ve en uzun yaşayan çok uluslularından biridir; ölümsüz bir kurucusu olduğu düşünülecek olursa, bu bir tesadüf değil. Başarılı ve uzun ömürlü bir şirketin arkasında her zaman prensipler ve eylem filozofunun, pragmatik bir düşleyenin fikirleri vardır.

Bir şirketin görünür varlıkları sayılan binaları, araçları ve makineleri, ofisleri ve depolarının arkasında; işçiler ordusunun ve çalışanların, müdürlerin, tedarikçilerin ve her çeşit hissedarların yanı sıra, istisnasız bir insan, bir birey ve onun düşü vardır.

Kurucu artık orada değilse ve mirasını devam ettirecek kimse yoksa, o zaman onun felsefesi de kurumaya yüz tutar ve şirket ölmeye başlar.

Köklerin unutulması

Kuruluşlar özlerini unuturlar ve onları var eden düşü kaybederek ya ölür ya da zorluklarla ayakta kalırlar.

Bir tarihte Budapeşte’de, yöneticilerin, müşterilerin ve tedarikçilerin iki gün boyunca bir arada kaldığı ‘Canon Konçertosu’na konuk konuşmacı olarak davet edilmiştim. Bin kişinin üzerindeki Avrupalı Canon yöneticilerine konuşmamı sunarken; kurucularının, şirketi yaklaşık 80 yıl once 1933’te kurduğunda teknolojilerinin insanların yararına kullanılmasını ve asla silah veya savaş unsurları için kullanılmayacağını vasiyet eden bir doktor, hayırsever ve koyu Budist olduğu hakkında herhangi bir şey hatırlamadıklarını ve hatta Canon isminin Merhamet Tanrıçası Kwanon’dan geldiğini dahi bilmediklerini büyük bir şaşkınlıkla fark ettim.

Bir diğer sansasyonel olay, dünyanın en eski süregelen aile firması Japon Kongo Gumi’nin, misyonuna ihanet etmesi ve kurucu atalarının yol gösterici prensiplerinden ve şirket felsefesinden sapmasıyla 1400 yıl sonra yok olmasıdır. Japon tapınak inşaatçısı Kongo Gumi’nin, kurucuların torunlarıyla birlikte 578’den beri yürütülen bu etkileyici gidişatı, yapı işlerinde tapınak yerine apartmanlar inşa edilmesi kararıyla 2006 yılında son buldu.

Bu örnekle, vizyonda ve şirket köklerindeki bazı konularda değişiklik yapılmaması gerektiğini savunmuyorum. Bir kurum kökten ve derinden değiştirilebilir ve hatta yeniden de icat edilebilir; tabii bu değişiklik gerçek bir lider tarafından yapılırsa.

Temenos: Bir başarı öyküsü

Temenos’un kurucusu ve Başkanı George Koukis, kendi kendini yetiştirmiş bir adamdır. Batmakta olan küçük bir firmayı satın alarak ve risk sermayesi ile Temenos’u yaratır. 20 yıldan az bir sürede, kendisinin liderliğinde, Temenos ‘sıfır’ ciro ile, 2 ofis ve 34 çalışandan 5 bin çalışan ve beş kıtada yürütülen faaliyetleriyle dünyada ilk sıralarda yer alan bankacılık yazılım şirketi olmuştur. Bir gün onunla karşılaşma şansınız olursa, ceketinin yakasına bakın, orada girişimci felsefesinin bir ipucunu ve başarısının sırrını göreceksiniz: Altından yapılmış anahtar şeklinde yaka iğnesi. “Biz, kanımca başarımızın da özü olan insanı, piramidin en üstüne koyan bir kültür geliştirdik. Temenos’taki herkeste, ‘insanların anahtar olduğunu’ hatırlatan bu altın yaka iğnesi vardır. Bu ilke, ne zaman ki doğrulukla uygulanırsa, en güçlü kavramdır. Tıpkı durdurulamayan bir deprem dalgası gibi.”

Temenos’un organizasyonel piramidi, liderinin felsefesine bağlıdır. Tüm gerçek şirket liderlerinde olduğu gibi, George Koukis’in imajını ve kişisel kaderini, organizasyonuna ve çalışanlarına altın bir iplik bağlar. “Hiçbir zaman hasta olmam, hastalanmaya vaktim yok” en önemli cümlelerinden biridir. Bu cümle, girişimcinin fiziksel sağlığı konusu ile beraber aynı anda oluşan ekonomisini ortaya koyar; tıpkı eski hükümdarlar için öne sürüldüğü gibi; kral ülkedir ve ülke de kral. Kral ne zaman hastalanırsa, ülke de hastadır.

Vizyoner liderlere evrensel bir okul

Tek bir insan fark yaratır. Her zaman.Bir kurum için ve bir ülke için; kazanmak ve kaybetmek, ilerlemek ve çürümek, özgür olmak ve köle olmak, sağ kalmak ve yok olmak arasındaki çizgi hep düşü olan bir insan ve büyüklük hissi olan vizyoner lider tarafından oluşturulur. Dünya, bu özel bireylere ihtiyaç duyar. Bu kişiler, ekonomik büyüme ve insan gelişimi için gerekli en stratejik kaynaklardır. Bu hazırlık, bireysel dikkat gerektirir. Geleneksel okullar ve kitle üniversiteleri bunu yapamaz. Bunları uygulayabilmek için özel okullar yaratmalıyız. Eğer bu kişileri ‘üretebilirsek’, yoksulluk hastalığından kirliliğe, çatışmalara ve suçlara kadar gezegenimizin bütün problemlerini çözeriz.

Kalkınmak için

Bilinçlice, kusursuz liderler ve pragmatik düşleyenler yaratmak tüm zamanların en büyük bilimsel keşfi olacaktır.Bu düşünceyle, İstanbul Forum 2009’da, Türkiye için ayrıcalıklı vizyoner liderler yetiştirmek için tasarlanan VLP – Visionary Leadership Programı’nı duyurmuştum. Bu programın düzeni, ne hazır hüküm ve inançlard

Yazar: Stefano E. D’Anna

Kaynak: http://www.tempoonline.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>