Rehberiniz-Geleceği tehkike altında olan meslekler

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Geleceği tehkike altında olan meslekler” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Geleceği tehkike altında olan meslekler

ABD’de işsizliğin önümüzdeki 10 sene içerisinde yüzde 10’u aşması beklenirken, bazı sektörlerde, eleman ihtiyaçlarının azalması nedeniyle, yaprak dökümü yaşanacağı tahmin ediliyor.

Bu sektörlerde yaşanacak istihdam kaybının arkasında gelişen teknolojiden, bozulan ekonomiye ve daha yoğun taşeron kullanımına kadar çeşitli nedenler var.

Bu yüzden, meslek seçiminde, geleceğin gözde işlerinin ne olacağını düşünmenin yanı sıra aynı şekilde hangi mesleklerin gözden düşeceğini de hesaba katmak gerekiyor.

Gazete Muhabirliği

Bu meslekte çalışan sayısı (ABD) : 61 bin 600

Sektördeki konsolidasyon ve birçok işin aynı platformda yapılıyor olması habercilik endüstrisini küçülmesini de beraberinde getiriyor. Haber merkezleri, her geçen gün biraz daha fazla birbirlerinin içeriğini kullanmaya başladığından, daha az muhabir ve temsilciye ihtiyaç duyuyor. Diğer yandan, gelişen teknoloji, bu sektörde çalışanların daha fazla internet ve mobil gazetecilik birimlerinde istihdam edilmesinin önünü açıyor. Önümüzdeki dönemde ulusal basın organları, dergiler ve televizyon kanallarında iş bulmak için verilen mücadele de daha fazla artacak gibi görünüyor.

Genel Müdür ve Operasyon Müdürleri

Bu meslekte çalışan sayısı (ABD) : 1.7 milyon

Genel müdür ve operasyon müdürleri bir şirkette, politikaları belirlemeden, personel yönetimine, satın almadan idari işlere kadar birçok farklı görev üstleniyor. Bu kişilerin yükümlülükleri çoğu zaman CEO’ların görevleriyle çakışıyor. İstihdam piyasası üzerindeki baskı ve işletmelerde konsolidasyona gidilmesi yönündeki tedbirler yüzünden bu pozisyonda çalışan talebi giderek azaltıyor.

Bilgisayar Programcıları

Bu meslekte çalışan sayısı (ABD) : 426 bin 700

Her ne kadar yazılım uzmanları gelecek dönemde en çok ihtiyaç duyulan çalışanlar arasında olsa da, bu uzmanların yazdıkları programların bilgisayarlar tarafından kullanılması için komutlar yazan bilgisayar programcılarına olan talebin önümüzdeki 10 yılda yüzde 3 azalması bekleniyor. Bunun iki nedeni var. Birincisi, artık daha çok insanın programları kendi kendine yazıp, yükleyebilmesiyken, ikincisi şirketlerin bu tip işleri taşeronlara vermesi olarak gösteriliyor.

Hâkimler

Bu meslekte çalışan sayısı (ABD) : 26 bin 900

ABD’nin dava açma konusunda hareketli bir ülke olmasına rağmen, hâkimlere olan ihtiyacın azalması kendi içinde tezat oluşturuyor. Ancak, bunun çok basit bir nedeni var. O da bütçede yatıyor. Federal yönetimden, eyaletler yönetimlerine herkes bütçe kısıtlamalarından dolayı alımlarını azaltıyor.

Kimya Mühendisleri

Bu meslekte çalışan sayısı (ABD) : 31 bin 700

ABD istihdam piyasasında, genel olarak mühendis talebi iyi seviyede olsa da, benzin, sentetik kauçuk, plastik ve çimento üretimi gibi sektörlerde çalışan kimya mühendislerine olan talebin önümüzdeki 10 sene içinde yüzde 2 azalması bekleniyor. Diğer yandan, bio-medikal alanında çalışan mühendislere olan talebin ise aynı dönemde yüzde 72 artacağı ön görülüyor. Bazı sektörlerdeki mühendis talebinin azalmasında, özellikle savunma endüstrisindeki maliyet kısma tedbirlerinin, elektronik mühendislerine olan talebi ve havacılık tarafındaki istihdamı azaltması bekleniyor.

Reklâm ve Promosyon Müdürleri

Bu meslekte çalışan sayısı (ABD) : 44 bin 600

Reklâm, pazarlama ve halkla ilişkiler sektörleri hep birlikte değerlendirildiğinde, bu alanda önümüzdeki 10 yıl içinde istihdamın yüzde 13 artması bekleniyor. Ancak, firmaların satışlarını artıracak kampanya ve promosyon çalışmalarını yönetecek çalışanlara olan taleplerinde, yüzde 2’lik bir düşüşün yaşanacağı öngörülüyor. Bunun arkasında ise daha çok ekonominin gidişatı ve medya sektörünün aldığı yeni model etkili oluyor.

CEO’lar

Bu meslekte çalışan sayısı (ABD) : 400 bin 400

Eğer bir şirkette CEO olarak yer almak istiyorsanız, sizin gibi hedefleri olan insanlarla ciddi bir yarış içine girmeniz gerekecek. Bu pozisyonlar için mücadele her zaman zor oldu ve önümüzdeki dönemde daha da zor olacak gibi görünüyor. Çünkü ekonomideki küçülmeyle birlikte birçok şirket kepenkleri indirirken, birçoğu da başka şirketlerle birleşmek durumunda kalacak. Bu da elbette iki şirketin CEO’sundan birinin işinden olması anlamına geliyor.

Editörler

Bu meslekte çalışan sayısı (ABD) : 129 bin 600

Editör koltuğuna oturmak birçok insana çekici gelir ancak bu alanda her zaman ciddi bir rekabet yaşanmıştır. Basın sektöründe son yıllarda yaşanan küçülme ve işten çıkarmalar, bu rekabeti çok daha zorlu bir hale getirdi. İnternet ve sosyal iletişim ağlarının yükselmesinden sonra internet kullanım becerisi yüksek ve multimedya deneyimi fazla editörler daha tercih edilir hale geldi. Bu noktada şirketlerin, editörleri yarım zamanlı olarak dışardan çalıştırma seçeneğine daha fazla başvurdukları biliniyor.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr,a

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir