Rehberiniz-Geleceği kadın yöneticiler mi şekillendirecek?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Geleceği kadın yöneticiler mi şekillendirecek?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Geleceği kadın yöneticiler mi şekillendirecek?

Son yıllarda kadın istihdamına ve fırsat eşitliğine yönelik çalışmalar hız kazandı. Şirketler, özellikle işe alımlarda kadınlara yönelik pozitif ayrım yapmaya başladı. Bu şirketlerden birisi de dünyanın lider sağlık kuruluşları arasında yer alan Sanofi. Kadınların iş gücüne katılımına özel önem veren Sanofi Grubu, iki yıldan beri Dünya Kadın Forumu’na sponsor. 2010 yılındaki ilk toplantıdan sonra Sanofi CEO’su Chris Viebacher liderliğinde çeşitlilik ve kadınların iş hayatında güçlendirilmelerine yönelik sistem kurmuş. 8 – 9 Kasım’da İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi’nde Yükselen Ekonomilerde Kadın Girişimcilerin Yükselen Gücü; Umut Veren Topraklar, Umut Veren Kadınlar başlıklı oturumda konuşma yapan Sanofi Batı ve Güney Afrika’dan sorumlu İş Geliştirme Müdürü Amy Niambo da aslında erkek egemen bir toplumda üst düzey yönetici olarak kadınlara yönelik çalışmalar yapıyor.

Ortaklıklar kurup güç oluşturuyoruz

16 yıldır Sanofi’de çalışan Niambo, bugüne kadar satış, medikal, klinik araştırmalar, pazarlama bölümlerinde çeşitli görevlerde bulunmuş. “Sanofi şirket olarak şunu çok iyi anlıyor: Gelecek kadın yöneticilerle şekillenecek. Şirket içinde kadınların istihdamına yönelik çok sayıda çalışma yapılıyor. Çalışanların yüzde 50’si kadın. Bunların yüzde 30 – 35’i üst düzey yönetici. Kadınların istihdam edilmesi ve yetki verilmesi söz konusu” diyen Niambo, üst yönetimin bu politikaya uymaya çalıştığını anlatıyor. Sanofi Batı Afrika’da çalışanların yüzde 32’sinin kadınlardan oluştuğunu söyleyen Niambo, aynı zamanda şirket içindeki kadınlara yönelik çalışmaları ülkenin her yerine yaymaya ve bu konudaki farkındalığı artırmaya çalışıyor. “Bazı kadın dernekleri var. Bu faaliyetler aracılığıyla üst düzeye baskı yapıyoruz” diyen Amy Niambo’ya göre Afrika’da kadın istihdamı konusunda yapılacak çok şey var. Kadınlar çok faal ama yaptıkları çalışmalar informal sayılıyor. Kadınların yaptıkları işlerin tanınmasını sağlamaya çalıştıklarını vurgulayan Niambo, eğitim seviyesine bakıldığında Afrika’daki kadınların erkeklere göre daha başarılı olduğunu belirtiyor.

Niambo’ya göre kadınların üst düzeyde olması her yerde sıkıntı yaratıyor aslında. “Eşitlik deniliyor ama gerçek hayatta böyle değil. Erkekler kadınların yeterince kalifiye olmadığını düşünüyor. Afrika’da bu daha zor. Onlara göre kadının evi yeri. Erkek seyahat edince problem değil ama kadın seyahat edince sorun oluyor” diyen Niambo, oysa organizasyonu doğru yapınca, kadının ne işinde ne ev hayatında sorun yaşadığını vurguluyor.

İş bulmalarına destek oluyorlar

Sanofi Türkiye’de de tüm dünyada olduğu gibi kadınlara yönelik çalışmalar hız kazanmış durumda. “Sanofi Türkiye’de kadın istihdamına yönelik çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Fırsat eşitliği uygulanıyor. İnsan kaynakları politikaları da bu zemine oturtulmuş durumda” diyen Kurumsal İlişkiler ve İletişim Direktörü Aysun Hatipoğlu, yönetici ve üstü seviyesinde kadınların oranının yüzde 40 olduğu bilgisini veriyor. KAGİDER ile yaptıkları çalışmadan bahseden Hatipoğlu şöyle konuşuyor: “Bağımsız denetim şirketlerinin bizi denetlemesine izin verdik. Amaç, iyi uygulamaları ortaya koyabilirsek, yerel şirketlere de örnek olabilmek. Dünya Bankası destekli bir proje bu. Proje, BM’nin kadın zirvesine davet edildi. Böyle olunca farkındalık artıyor. İkinci çalışmamız yeni mezunların işgücüne hazırlanması. TR’de duyuru yapıyoruz. Başarılı, İngilizce bilen, ekonomik imkânı kısıtlı öğrencileri seçiyoruz ve onlara kariyerleri için olmazsa olmazları öğretmeye çalışıyoruz. KAGİ- DER’in birçok üyesi var. Bunu kullanıyoruz, özgeçmişleri kurumlara yönlendirip iş bulmalarına destek oluyoruz. Bugüne kadar 61 kişi bu programdan mezun oldu ve yüzde 70’i işe yerleştirildi.”

Sanofi’de sayılarla kadın çalışanlar

– Sanofi’de global olarak toplam çalışanların yüzde 45’si kadın.

– Yöneticilerin yüzde 45’i, kilit pozisyonların yüzde 39’u, toplam 250 yöneticinin yüzde 16’sı, yönetim kurulunun yüzde 20’si kadın.

– Endüstriye baktığımızda Sanofi diğer kuruluşlara göre daha fazla kadın yönetici ile temsil ediliyor. 2010 yılında Fransa, Almanya, İspanya, Brezilya gibi ülkeler arasında 441 ülke arasında yapılan bir araştırmaya sağlık sektöründe yüzde 13 olan Yönetim

– Sanofi’de Bölgelere Göre Yönetimde Kadın Çalışanlar:

Avrupa: Yüzde 46, Kuzey Amerika: Yüzde 45, Asya Pasifik: Yüzde 42, Afrika: Yüzde 42, Orta Doğu/Orta Asya: Yüzde 43 Latin Amerika: Yüzde 40

Çeşitlilik departmanı oluşturuldu

Sanofi Türkiye’nin global olarak cinsiyet, yaş, aile durumu, engellilik, eğitim gibi konularda çalışan bir çeşitlilik departmanı bulunuyor. Çeşitlilik departmanı ile Sanofi Grubu’nun dünya ülkelerinden 500 kadını kapsayan bir network oluşturulmuş. Çeşitlilik departmanı network’u ile roller, pozisyonlar ne olursa olsun tüm kadınların iş yaşamında karşılaşabileceği sorunlar üzerinde çalışılıyor. Pek çok Sanofi ülkesinde mentorluk, iş yaşamı dengesi, kariyer ve yetenek yönetimi konularında kadın çalışanlarına destek olmaktadır.

Sanofi Grubu’nun dünya çapında kadın çalışan oranı yüzde 45.7 ve kadınların yönetim seviyesinde temsil edilme oranı ise yüzde 45.

Yazar: Eylem Aktay

Kaynak: http://Sabah

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir