Rehberiniz-‘gece tarifesiyle’ gelen başarı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “‘gece tarifesiyle’ gelen başarı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
gece tarifesiyle’ gelen başarı

O bir taksi şoförü. Ancak herhangi bir taksi şoförü değil. Biz uyurken çektiği gece fotoğrafları ile üniversite arşivlerine giren, dünya basınını röportaj için Türkiye’ye getiren, yurt dışındaki sergilerde Türkiye’yi temsil eden, ve şuan Kültür Bakanlığı ile Avrupa Birliği’nin desteklediği belgeseli çekilen bir taksi şoförü.

Adı Şevket Şahintaş. Kendisi, “Gecenin Öteki Yüzü” isimli ilk sergisinde İstanbul’un bilinmeyen yüzünü; gece hayatlarını bizimle paylaşmaya hazırlanıyor.

5 yılda bini aşkın kare

Şevket Şahintaş, 1988’de taksiciliğe başladı. 2004 yılında ufak bir dijital kamera aldı ve her akşam, gördüğü ilginç gece yaşamlarını fotoğraflamaya başladı. Sadece evsizleri çekmiyordu; İstanbul gecelerindeki travestileri, hayat kadınları, tinercileri, dilencileri; yakından tanımadığımız tüm yaşamları karelerine sığdırmaya çalıştı. Flaşlı çekim yapmak zorunda olduğu için hepsinin rızasını almalıydı; kimse de ona “hayır” demedi.

Kısa süre sonra fotoğrafını çektiği insan sayısı yüz elli olmuştu. Elli kadarını bir daha görmedi, haber de alamadı, ancak iki tanesinin öldüğünü iyi biliyor; birinin cesedini de kendi buldu. Beş senedir, tanıştığı çoğu evsiz olan bu insanların 40-50 kadarının fotoğraflarını düzenli olarak çekiyor. Şuan arşivinde onlara ait 1.000 farklı kare var.

Şahintaş’ın oluşturduğu arşiv, İstanbul’un gece yaşantısını bu boyutuyla gösteren dünyadaki ilk çalışma oldu. Konuyu duyan bir müşterisi aracılığıyla ODTÜ Mezunlar Derneği’nde gerçekleştirdiği söyleşi ve fotoğraf gösteriminin ardından Şevket Şahintaş’ı Türk ve dünya basını, fark etti.

2008’de Der Spiegel Online’da röportajı ve fotoğrafları yayımlandı. St.Petersburg’da “Çağdaş Türk Fotoğrafçıları” adlı etkinlikte Türkiye’yi temsil etti. Çektiği fotoğraflar, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde konuk fotoğrafçılar bölümünde üniversite arşivine alındı.

Avrupa Birliği’nin desteklediği Greenhouse Belgesel Programı tarafından da ilgiyle karşılanan proje, açılan fondan faydalanmak için 5 ülkeden gönderilen 70 başvuru arasından seçilerek, kabul edilen 14 projeden biri oldu. “Gecenin Öteki Yüzü” isimli belgeselin, 2010’un ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor. Şevket Şahintaş’ın “Gecenin Öteki Yüzü / The Other Side of the Night” adlı ilk sergisi, Anna Heidenhain ve Kristina Kramer küratörlüğünde, Manzara İstanbul’un desteklediği Manzara Perspectives tarafından gerçekleştiriliyor. 8 Eylül 2009 Salı günü açılacak serginin gelirinin yarısı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlanacak.

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir