Rehberiniz-Futbol hayata fena halde benzer: bir saha adamının portresi…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Futbol hayata fena halde benzer: bir saha adamının portresi…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Futbol hayata fena halde benzer: bir saha adamının portresi…

Yeni kuşağın hızla yükselen teknik direktörü hiç kuşkusuz Ersun Yanal. İlk kez Denizlispor ile dikkatleri üzerine çeken Yanal, sonraları çalıştırdığı Ankaragücü ve Gençlerbirliği”nde, oynattığı futbol kadar takımlarını getirdiği noktayla da konuşuldu. Bir dönem Türk Milli Takımı”nın da başına geçen teknik adam, şu sıralar Vestel Manisaspor”u çalıştırıyor. Dört büyüklerin liderliği diğer takımlara kaptırmadığı lig yarışında, Yanal”ın takımı, en yakın rakibi Fenerbahçe”nin 4, Beşiktaş”ın 7, Trabzonspor”un 8 ve Galatasaray”ın 9 puan önüne geçerek zirveye oturdu. Peki ama nedir Ersun Yanal”ın sırrı? Başarısının ardında teknik adamın bilgisi mi, çalışma stratejisi mi, zekası mı yoksa yeteneği mi yatıyor? Yanal”ı en yakın çevresinde araştırdık. Birlikte çalıştığı futbolculara ve kulüp yöneticilerine Yanal”ın sırrını sorduk. İşte yakın çevresinin Yanal hakkında anlattıkları…

”Programlı ve planlı çalışır”

Cemal Aydın, Ankaragücü Kulüp Bşk..

Kaliteli ve dinamik bir teknik adam. Destek verildiği takdirde hedefine mutlaka ulaşıyor. Programlı ve planlı çalışır. Vestel Manisaspor”un kadrosu, öyle ahım şahım değil ama oynattığı futbol ortada. Zico ile mukayese bile etmem. Şu anki mevcut kadroyla Fenerbahçe”ye çok daha iyi futbol oynatır. Türk futbolu iyi bir teknik adam kazandı.

”Eleştirileri dikkate alır”

Mesut Bakkal, Gençlerbirliği Tek. Drk..

Takımı, antrenman disiplinine ve programa uygun biçimde çalıştırır. Eleştiri yapıldığı zaman düşünür. Kritiklerin haklı veya haksız olduğuna kendisi karar verir. Tam bir aile babasıdır. Kulüp ve çağrıldığı davetler dışında zamanını ailesiyle geçirir. Futbolla yatar, futbolla kalkar. Ani sinirlenir ama çabuk geçer. Asla kin tutmaz.

”Bilimselliğe dayalı antrenman yaptırır”

Hakan Kutlu, Ankaragücü Kaptanı.

Buralara tırnaklarıyla kazıyarak geldi. Çok çalışkandır. Sadece teknik adamlığı değil idarecilik yönü de üst düzeyde iyidir. Kendisini geliştiren bir teknik adam. Çalıştırdığı takımı başarıya inandıran ve odaklandıran bir yapıya sahip. İdmanları ağır ve bilimselliğe dayalı olarak yaptırır. Yaptırdığı idmanlardan hiçbir futbolcu şikayetçi olmaz. Maçlardan önce futbolcularla birebir konuşur. Antrenmanlarda oynattığı çift kale maçları tıpkı bir lig maçı gibi oynatır.

”Rakibiyle önce sanal ortamda karşılaşır”

Özcan Bizati, Ankaraspor Yrd. Ant..

Maç temposunda antrenman yaptırır. Üst düzeyde, taktiksel bir teknik adamdır. Bugün Fenerbahçe”ye gidip gitmeyeceği ya da orada başarılı olup olmayacağı tartışılıyor. Kamuoyunda ”Ersun Hoca Fenerbahçe”ye hazır mı?” diye bir düşünce var. Bence asıl soru şu: Fenerbahçe Ersun Hoca”ya hazır mı? Ersun Hoca, üst düzeyde bir takımı rahatlıkla çalıştırabilir. Ancak o kulübün yöneticileri de ona hazır olmalı. Her şeyi planlı yapar. Öngörüsü yüksektir. Bilgisayar analizlerine önem verir. Rakibiyle sanal ortamda karşılaşır. Zayıf yönlerini, nerede hata yaptıklarını önceden belirler. Belirli noktalarda top kaybedilmesine tahammülü yoktur. Her maçta takımının tempolu oynamasını ister.

”Yanal”la Dünya Kupası finallerine gidebilirdik”

İlhan Cavcav, Gençlerbirliği Kulüp Bşk..

Ersun Yanal, şu an Türkiye”deki en başarılı teknik adam. İyi işler yaptı. Zamanını kulüpte geçirdi. Futbolcuların sorunlarıyla yakından ilgilenirdi. Bizde iki yıl görev yaptı. Milli Takım”ı çalıştırdı. Türkiye”de hiç kimsenin ulaşamadığı başarıyı Gençlerbirliği”nde yakaladı. Milli Takım”da Ersun Yanal”a tahammül edilseydi, gençleştirilmiş kadrosuyla Dünya Kupası finallerine gidebilirlerdi. Ersun Yanal”ı Fenerbahçe alır mı ya da Yanal Fenerbahçe”ye gider mi, o konuda yorum yapma yetkim yok.

”Bilime çok önem verir”

Ali Marım, Denizlispor Eski Başkanı.

Ersun Yanal, bilim ve tekniğe çok önem veren bir teknik adamdır. Spordaki gelişmeleri çok iyi takip eder ve araştırır. Okuyan, kendini geliştiren birisidir. Çağdaştır. Futbolcularla diyaloğu çok iyidir. Kendisi öğrencilerle ilgilenirken eşi de futbolcuların eşleriyle ilgilenir. Prensip sahibidir ve prensiplerinin dışına çıkan kimseyi sevmez. Vestel Manisaspor”daki başarısını kutluyorum. Milli Takım kendisi için erkendi. Fenerbahçe gibi takımlara gitmesi için de henüz erken. Daha pişmeli bence.

”Çok hırslı ve çalışkandır”

Mustafa Baysal, Denizlispor Yöneticisi.

Yanal ile çalıştığım dönemlerdeki hırsı, beni her zaman mutlu etmiştir. Bilimsel ve teknik çalışması nedeni ile kendisinde ışık gördüm ve A takıma getirilmesi için çalıştım. Nitekim yönetimimiz de bunu kabul etti. Hırslı, bilinçli, işin okulundan yetişmiş, çalışmayı ve futbolu seven bir teknik adamdır. Ersun Hoca”ya 1994 yılında ilk maaşı olarak bilgisayar almıştık. Bilimsel çalışması orada başladı. Futbolcu takibi müthiştir. Zamanımda benim gördüğüm tek eksik yönü diyalogdu ama bu eksiğini kapatmış. Onu diğer teknik direktörlerden ayıran en önemli özelliği bilimselliğidir.
”İşini yapmayan futbolcuyu hiç sevmez”
Süleyman Küçük, Denizlispor Kalecisi.
Ersun Yanal bence Türk futbolu için bir şanstır. Dışarıda arkadaş, antrenmanda ve sahada tam bir hocadır. Çalışmayan futbolcuyu hiç sevmez. Sahada işini yapmayan futbolcu ile hiç işi olmaz. Bireysel çalışmalar yapar. Oyuncunun yeteneklerine göre antrenman yaptırır. Eksikliklerini kapatması için bıkmadan çalışır. Bilime ve tekniğe önem verir. Beni Salihlispor”dan, Denizlispor”a da kendisi getirmişti.”

”Yenilikçi ve çağdaştır”

Yaşar Güngör, Denizlispor Yrd. Ant..

Ersun Yanal, A takıma çıktığında ben de altyapı antrenörü olmuştum. Kendisi çok değerli bir hocadır. İşini çok iyi yapar. Planlı programlı çalışır. Yenilikçi ve çağdaştır. Basma kalıp antrenör değildir. Futbolcunun performansını öne çıkartacak bilimsel antrenman programı uygular.

”Sakatlığı kabul etmez”

Yusuf Şimşek, Denizlispor Kaptanı.

Ersun Yanal büyük hocadır. Bilimsel çalışır. Sakatlıktan nefret eder. Sol ayağın sakat ise sağ ayağını çalıştırır. Futbolcu psikolojisini çok iyi bilir. Oyuncularını maça çok iyi hazırlar. Onunla çalışmak bir zevktir. Benim futbolcu olmamda en büyük etken Ersun Yanal”dır. Ailece görüşürüm.

”Teknolojiden maksimum faydalanır”

Mehmet korkmaz, Salihlispor Eski Kulüp Başkanı.

İki dönem beraber çalıştık. Bizim dönemimizde profesyonel antrenör oldu. Yanal”dan çok memnunduk. İşine saygısı vardı. Onun hakkında aklımda kalan en önemli özelliği çok teknik çalışmasıydı. Bütün bilgileri bilgisayara girip, oradan takip ederdi. Dönemin şartlarına göre teknolojiden maksimum faydalanırdı. Ayrıca güncel konuları da mutlaka takip ederdi.
Anadolu”yu zirveye taşıyor
17 Aralık 1961”de İzmir”de doğan Ersun Yanal, futbol altyapısını Denizlispor”da aldı. 1984”te Manisa Spor Akademisi Futbol Uzmanlık Bölümü”nü bitirdi. Manisaspor, Emsan, Nazillispor”da oynadı. 1990”da 3. Lig”de Sarayköyspor”u çalıştırdı. 1992”de Denizlispor altyapısında göreve başladı. 1993”te yardımcı antrenör oldu, 1996”da yedi haftalığına takımın başına geçti. Bu dönemde Beşiktaş”ı İstanbul”da 4-0 yenerek Christoph Daum”un görevi bırakmasına sebep oldu. 1996-97 yılında dokuz haftalık bir Denizlispor macerası daha oldu. 1997-98 sezonunda Yeni Salihlispor”u çalıştırdı. 1998- 99”da Denizlispor”a teknik direktör olarak geri döndü. Aynı sezon Denizlispor”u 1. Lig”e çıkarttı. 1999-00”de 25. haftada bıraktığı Denizlispor”u tarihinde ilk kez lig lideri yaptı. 2002”de iki sezon çalıştırdığı Ankaragücü”nü UEFA Kupası”na taşıdıktan sonra olaylı bir şekilde Gençlerbirliği”ne geçti. 2002 ile 2004 arasında çalıştırdığı G. Birliği”ni 3. yaparak UEFA Kupası”na taşıdı. UEFA Kupası”nda Blackburn, Parma, Sporting Lizbon gibi devleri eledi. İki kez Türkiye Kupası”nda final oynattı. 13 Nisan 2004”te A Milli Takım”ın başına geçti. Ancak 2005 Temmuz”unda görevden alındı. Geçen sezonun 9. haftasında geldiği Vestel Manisa ile bu sezon zirveye oynuyor.
Yanal”la nereden nereye?
Denizlispor: İkinci kez takımın basına geldiğinde takım 2. Lig”deydi. Ama o, 1. Lig”e çıkmasını sağladı.
Ankaragücü: 1999-00 sezonunda Ankaragücü küme düşmek üzereydi. 39 puanla 13. sıradaydı. Ersun Yanal ile iki sezon geçirdikten sonra ise 4.”lüğe kadar yükseldi. Yanal”ın gitmesiyle ise inişe geçti. Bu sezon son sırada yer alıyor.
Gençlerbirliği: 2001-02 sezonunu 8. sırada bitiren takım, Ersun Yanal ile birlikte şampiyonluğa oynadı ve ligi 3. sırada bitirdi. Bir sonraki sezon ligde kötü gitti ama UEFA Kupası”nda 4. tura kadar çıktı.
Vestel Manisaspor: Geçen sezon göreve geldiğinde Vestel Manisaspor, 12. sıradaydı. Bu sezon ise büyük bir başarı göstererek ligin zirvesine yerleşti.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr

Bir kişi tek başına ne yapabilir?
Bir Girişimcilik Hikâyesi: Simit Sarayı
Mücevherin zirvesinde bir kadın
Tarladan patronluğa uzanan bir başarı hikayesi
Ardahan’dan Amerika’ya uzanan bir başarı hikayesi
Sıradışı bir öğretmenin başarı hikayesi
Her şey bir kitapla başladı!
39 kilometrelik bir başarı hikayesi!
Her şey bir blogla başladı…
Hiçbir zaman geç değildir!
x
Gelişimciler Facebook’ta
Mümin Sekman’dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

BAŞARI ÖYKÜLERİ
Aslanlara meydan okudu, hayatı değişti
Köylü çocuk nasıl zenginler ligine girdi?
Az zamanda, çok iş başardı!
Nasıl dünyanın en zengini oldu?
Çeltik tarlasından yazı ustalığına
Tüm farklılıkları ile Steve Jobs
Ünlülerin zorlu başarı hikayeleri
Engel olmayın başka ihsan istemez
Bir kişi tek başına ne yapabilir?
Bir Girişimcilik Hikâyesi: Simit Sarayı
Mücevherin zirvesinde bir kadın
17 yaşında tarihe geçen kız
Tarladan patronluğa uzanan bir başarı hikayesi
İranlı matematikçi M. Mirzakhani’nin başarı hikayesi
‘Kurabiye canavarı’nın başarı hikayesi
Ardahan’dan Amerika’ya uzanan bir başarı hikayesi
Büyük başaranların şans ile imtihanı
Büyük başarılar imkansızlıklardan doğar!
Sıradışı bir öğretmenin başarı hikayesi
Her şey bir kitapla başladı!
KİGEMCİLER FACEBOOK’TA
GÜÇLÜ BEYİN

SOSYAL SORUMLULUK
Türkiye Beyin Haftası kampanyamız
KİGEM HAKKINDA
Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır.
Türkiye’deki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır.
Yazar Mümin Sekman tarafından 2000 yılında açılmıştır.
Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır.
İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.
NASIL KATILABİLİRSİNİZ?
Sitedeki yazıları okuyup hayatınıza uygulayabilirsiniz;
Beğendiğiniz bazı yazıları site editörlerine önerebilirsiniz.
Yazdığınız yazıları yayınlamak üzere bize iletebilirsiniz.
Iyi yazarlara bizi veya bize onları tavsiye edebilirsiniz.
Kigem’i biliyor olsa sevecek” olan kişilere tanıtabilirsiniz.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>