Rehberiniz-Fark yaratmak amacın olsun!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Fark yaratmak amacın olsun!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Fark yaratmak amacın olsun!

1946 yılında kurulan Perfetti, 2001 yılında Perfetti ve Van Melle şirketlerinin evliliğiyle sakız ve şekerleme üretimi ve satışında dünya lideri şirketlerden biri haline gelmiş. Merkez İtalya olmak üzere; Avrupa (Belçika, Almanya, Türkiye, Holllanda, İspanya, Yunanistan, İsviçre), Asya (Hindistan, Çin, Endonezya, Vietnam, Hong Kong, Afrika (Güney Afrika) ve Güney Amerika (Brezilya) kıtalarında satış ve üretim ağı bulunuyor.

Şirket 1990”lı yılların ilk yarısında Center Fresh ve Big Babol”la yaşadığı başarıya ek olarak, Türkiye”de kutu içerisinde ilk tatlandırıcılı draje çiklet Vivident Xylit”i piyasaya sürmüş. ”Draje sakız eşittir Vivident”, ”Kutu içinde sakız eşittir Vivident” imajı ile pazarda önemli bir paya sahip olmuş. Bu başarının mimarlarından biri de pazarlamanın başında olan 34 yaşındaki Perfetti Van Melle Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Mehmet Yüksek.

Kendi departmanını kurdu

Yüksek, üniversite üçüncü sınıfa giderken Colgate Palmolive”de pazarlama bölümünde stajyer olarak adım atmış iş hayatına. Stajyerken firmanın isteğiyle part time stajyer olarak devam etmiş. 2006 Haziran yında Perfetti Van Melle Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörlüğü görevine getirilen Mehmet Yüksek, Boğaziçi Ünversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi”nden mezun olmuş. Mezun olduğu 1994 senesinde kırtasiye sektöründe faaliyet gösteren bir firmada marka müdürü olarak çalışmaya başlamış. Bir sene marka müdürlüğü yaptıktan sonra askerlik ile iş hayatına zorunlu bir mola vermiş.

1997”de Perfetti”deki kariyer yolculuğu başlamış. Yüksek, şöyle anlatıyor: “Direkt genel müdüre bağlı pazarlama sorumlusu olarak göreve başladım. Benim çalışmaya başladığım hafta benim rapor ettiğim satış ve pazarlama direktörümüz genel müdür oldu. O genel müdür olunca ben birden bire pazarlamanın tüm sorumluluğunu üzerime almak durumunda kaldım. 1998”de pazarlama yöneticiliği, 1999”da da pazarlama müdürlüğü sıfatları verildi. 1999”daki müdürlüğe gelişimin ardından kendi ekibimi kurmaya başladım çünkü 1997”de girdiğimde pazarlama departmanı yoktu. “

Sunumuyla dikkat çekti

2000 yılının eylül ayında Augusto Perfetti”nin bir toplantı için İstanbul”a gelişi ise Yüksek”in genç yaşta sahip olduğu başarılı kariyerinin dönüm noktasını oluşturmuş.

Kendisinin o toplantıda bir sunum yaptığını söyleyen Yüksek, “Pazardaki konumumuzu, nereden gelip nereye gittiğimizi, en son görüşmemizden sonra nasıl bir gelişme olduğunu anlatmıştım. O toplantıda Perfetti”nin dikkatini çektim. Bir başarı öyküsü vardı ortada. Şöyle ki o zaman Vivident pazarda çok ciddi bir pozisyon kazanmaya başlamıştı. Türkiye”de sakız markası olarak önemli bir yere gelmişti. Pazarlama olarak baktığınızda da başındaki kişi bendim” diyor.

Beyin takımındaydı

Vivident 1994”te çıkarılmış ama zaman içinde geri kalmış. 1998”de yeniden lansmanı yapılmış. “Bu lansman kazanmaya aday pazarlama bilgisi ve içinde yeniliği, kaliteyi barındıran bir felsefeyle ortaya kondu. Kısa sürede çok büyük bir başarı kazandı” diyen Yüksek, 1998”in sonundan 2001”e gelindiğinde Vivident”in kendi alanında yüzde 55”lik bir pazar payına ulaştığını söylüyor. Vivident”in bu başarısının İtalya”daki merkezin dikkatini çektiğini anlatan Yüksek, şöyle devam ediyor: “Toplantıdan altı ay sonra Milano”ya merkeze çağrıldım. ”Sana uluslararası pazarlama müdürü görevini vermek, lokal ölçekteki başarından uluslararası alanda yararlanmak istiyoruz. Stratejinden, iş bilişinden ve yeteneğinden yararlanmak ve Bay Perfetti”nin kendi etrafında oluşturduğu küçük bir beyin takımında yer almanı istiyoruz” dediler. Ben de kabul ettim.”

Sahaya geri dönüş

2001 yılından 2006 yılına kadar süren İtalya serüveninden sonra Yüksek, Perfetti Van Melle Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü olarak eski sahasına geri dönmüş.

Yazar: Hicran Tekin

Kaynak: http://www.kariyerim.milliyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir