Rehberiniz-“fark yaratıyorum, öyleyse varım…!”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “”fark yaratıyorum, öyleyse varım…!”” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
fark yaratıyorum, öyleyse varım…!

Dünyanın 32 ülkesinden gelip, ‘yılın giriÅŸimcisi’ yarışmasının finali için monte carlo”da buluÅŸan 40 iÅŸadamı, ekonominin , globalleÅŸmenin, giriÅŸimciliÄŸin geleceÄŸini enine boyuna tartıştılar. Minik bir ”global giriÅŸimci zirvesi”ne dönüşen toplantılara ”fark yaratma” konusu damgasını vurdu.

Sıcacık kahvesinden bir yudum alan insanın yüzüne yayılan o içten gülümseme…Ä°ÅŸte bunun için çok çaba harcadık. Ve inanıyorum ki bu manzara, iÅŸimizde yarattığımız en büyük fark oldu…

70 yıllık geçmiÅŸiyle Avrupa”nın en eski ama her dönem popüler olmayı baÅŸaran kahve zincirlerinden Illy Cafe. Ä°talya”nın Trieste kasabasında 1933”te bir aile ÅŸirketi olarak kurulan Illy”nin bugün dünyanın 70 ülkesinde temsilciliÄŸi ve binlerce kafesi bulunuyor.

Grubun kurucusu Francesco Illy, dünyaca ünlü “espresso”sunun farkını, baÅŸarısını cirosuyla, istihdamıyla, ihracatıyla deÄŸil tek bir kelimeyle açıklıyordu: Mutluluk…

Bir baÅŸka giriÅŸimci, Filipinler”den Socorro Ramos. Ä°kinci dünya savaşının ardından harabeye dönmüş baÅŸkent Manila”da yoksul çocuklara okul kitabı satmakla iÅŸe baÅŸlayan ve bugün ikinci el kitap satan 72 ÅŸubesiyle Asya”nın 500 büyük firması arasındaki yerini alan 82 yaşındaki Ramos, “Her gün iÅŸime, ilk günkü gibi tutkuyla gidiyorum, iÅŸin sırrı çok çalışmak deÄŸil eÄŸlenerek çalışmak ve bunu müşterinize yansıtmak” diyor.

Fark yaratma konusu

Ernst&Young Türkiye ve Milliyet Business”in organizasyonuyla Türkiye”nin bu yıl ikinci kez temsil edildiÄŸi ”Yılın GiriÅŸimci Yarışması”nın Monte Carlo”da düzenlenen finaline katılan 32 ülkeden 40”a yakın giriÅŸimci, bu yıl yine fikirlerini, vizyonlarını paylaÅŸtılar ve yarıştırdılar.

Bir Oscar töreni atmosferinde geçen final gecesinin öncesinde, iki gün boyunca finalistler gerek jüri üyeleriyle gerekse birbirleriyle yuvarlak masa toplantılarında sık sık biraraya geldiler.

Karmaşık bir denklem

GiriÅŸimciler, globalleÅŸme, dünya ekonomisi, Çin, istihdam, sosyal sorumluluk gibi konuları enine boyuna tartıştılar, fikir ürettiler. “GiriÅŸimci topluma nasıl rol modeli olmalıdır, çevre ve iÅŸsizlik gibi önemli sorunlara nasıl çözüm bulunabilir, geliÅŸmekte olan pazarlarda iÅŸ yapmanın riski nedir, tüketici trendleri nereye gidiyor” gibi sorulara yanıt arandı.

Ama ”global zirveye” damgasını vuran tek bir konu vardı: Fark yaratmak.

Herkesin hemfikri, artık giriÅŸimcilerin ”fark yaratmadıkları” sürece ayakta kalamayacağıydı. Artık kulvarında iddialı olmak isteyen her ürünün ya da hizmetin, ister kalitesinde, ister fiyatında, ister hızında, ister paketlemesinde isterse de teknolojisinde, milyonlarca rakibini geride bırakacak bir ‘ayrıcalığa’ sahip olması gerekiyordu.

Moda dünyasının yakından tanıdığı iki isim, Dyrberg&Kern”in kurucuları Gitte Dyrberg ve Henning Kern, 40 ülkede maÄŸazası bulunan ve sekiz haneli rakamlardan oluÅŸan cirosuyla bir ”aksesuvar fenomeni” haline gelme sürecinde nasıl fark yarattıklarını şöyle özetliyorlardı: “Yerel kalmak ÅŸart ama yetmez, evrensel de olmak zorundasınız. Trendlere uymanız ÅŸart ama özgün olmazsanız hiçbirÅŸeysiniz!.”

Görünen o ki, dünyanın neresinde yaÅŸarsa yaÅŸasın bu karmaşık denklemi kurabilenler gelecek yıllarda ”baÅŸarılı giriÅŸimci” olarak anılacaklar…

Alara”ya AB sorgusu

Ernst&Young Türkiye ile Milliyet Business tarafından düzenlenen geçtiÄŸimiz ÅŸubat ayında düzenlenen yarışmada ‘Yılın GiriÅŸimcisi’ seçilen Alara Tarım ortağı ve Genel Müdürü Kerim Taner, Monte Carlo’daki finalde Türkiye”yi baÅŸarıyla temsil etti.

Taner’in Alara’da kiraz ve incir üretimine getirdiÄŸi yeni yaklaşım gerek jüri gerekse diÄŸer yarışmacıların ilgisini çekti.

Özellikle fidan dikiminden, ürünün tüketicinin sofrasına gelmesine kadar olan tüm süreçlere hakim olmamız konusuyla ilgilendiler. Bu zinciri nasıl kurduÄŸumuz yönünde çok soru geldi diyen Taner, tedarik süresini uzatmak için Arjantin”in Patagonya bölgesinde yaptığı kiraz üretiminin de dikkat çektiÄŸini kaydetti.

Gerek jüri üyeleri gerekse de röportaj yapan dünya basınının Kerim Taner”e en çok sorduÄŸu sorulardan biri de, geçtimiÄŸiz hafta Fransa”da yapılan AB Anayasası referandumunun sonuçlarıydı.

Taner, “Türkiye kamuoyu AB üyeliÄŸini gerçekten istiyor mu” sorusunun da çok sık sorulduÄŸunu ifade etti.

GeliÅŸtirdiÄŸi satış ve pazarlama modeliyle, Türkiye”de ürettiÄŸi kiraz ve inciri, Marks & Spencer, Tesco, Carrefour gibi global perakende devlerine satmayı baÅŸaran Taner, özellikle 10 bini aÅŸkın çiftçiye Avrupa”nın en yüksek tarımsal kalite belgesi olan Eurepgap sertifikası kazandırma projesiyle dikkat çekti.

Yazar: ÅžULE YÃœCEBIYIK

Kaynak: http://Milliyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir