Rehberiniz-Fanatikler futbolu din gibi görüyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Fanatikler futbolu din gibi görüyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Fanatikler futbolu din gibi görüyor

ABD’de bulunan Murrey State Üniversitesi’nden spor psikolojisi öğretim üyesi Daniel Wann ve Pschology Today dergisi yazarı psikolog Daniel Nigel Barber, başka futbol olmak üzere sporun insanlar üzerinde dine benzer etkiler doğurduğunu öne sürdü. Wann, ‘Spor Psikolojisi’ adlı kitabında dindarlar ve fanatiklerin “inanç, adanmışlık, tapınma, ritüel, feda etme, bağlılık, ruh, dua, kutlama” gibi benzer kelimeleri kullandığına işaret ediyor. Sporun bir eğlence olması nedeniyle din ile benzerlik kurulmasının birçok kişiye tuhaf gelebileceğini belirten Barber ise dinlerin ilk ortaya çıktıkları dönemlerde dini seramonilerin sıradan insanlar için bir etkinlik olduğunu savunuyor.

Ritüeller benziyor

Wann birçok akademisyen sporu “insani bir din” olarak adlandırdığına dikkat çekiyor. Bu akademisyenler; inançlı kişlerin peygamberler, halifeler ya da havarilerin başarılarına hayran olduğunu hatırlatıyor. Dindar kişiler kendilerini bir gruba ait hissediyor ve bununla gururlanıyorlar. Akademisyenler fanatiklerin de benzer özellikler taşıdığını söylüyor. Stadyumlardaki fanatikler de tıpkı ibadethanelerde toplanan inançlı kişiler gibi, kahramanları ve başarı için dua ediyorlar. Spor ve din arasındaki bir diğer benzerlik de ritüeller. Spor müsabakalarını izleyenler adeta kural haline gelmiş eylemlerde bulunuyor; takımlarının renklerini giyiyor, bayraklarını taşıyor. Cesaret vermek için tezahüratlar yapılıyor, karşı takım yuhalanıyor. Psikologlara göre bir spor organizasyonunda marş söylemek, ilahi söylemek ile aynı psikolojik etkileri doğuruyor.

Fanatiklik artıyor

Barber, sporun dinin yerine geçmeye başladığını savunacak kadar tartışmayı ileriye götüren psikolog ve sosyologlar olduğunu söylüyor. Araştırmalar, dünyanın birçok yerinde dindarlık ve ibadethanelere gitme oranının düştüğünü, spor hayranlığı ya da fanatikliğin ise arttığını gösteriyor. Psikologlara göre, fanatikler en sevdikleri yıldız sporcular ve takımlarına o kadar büyük bir bağlılık gösteriyor ki, onları günlük hayatlarının odağı ve anlamı haline getiriyorlar.

Kaynak: http://Milliyet

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>