Rehberiniz-Fakirlik kaderden değil,tembelliktendir.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Fakirlik kaderden değil,tembelliktendir.” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Fakirlik kaderden değil,tembelliktendir.

FAKİRLİK KADERDEN DEĞİL,TEMBELLİKTENDİR.

Yılmaz Sandıkçı

Kanaatime göre çok çalışmaktan ziyade verimli çalışmak zorundayız.

Bugün kendimize örnek alıp, gıpta ile bakmakta olduğumuz ülkeler verimli çalışmayı yani zamanı verimli kullanmayı başarmış olan ülkelerdir. Gıpta ettiğimiz ülkeler seviyesine çıkabilmek için öncelikle zamanın değerini kavramalı ve zamanı hakkını vererek kullanabilmeliyiz.

İnanıyorum ki; Benim taslak olarak 6 maddede öngörebildiğim faydalara bir çokları daha eklenebilir ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi sonucu alınır. Ancak bu uygulamanın malum medyaya rağmen Ülke çapında tartışmaya açılabilmesi şartı ile!?

Türkiye’de kişi başına tv izleme süresi günlük 3 saat 50 dakika, haftalık 26 saat. Bu süre Almanya’da 16, İsviçre’de 12 saat. Buna karşılık Avrupa’da işçi verimliliği Türkiye’dekinin 5 katı.

Oysa biz daha fazla çalışmak zorundayız, zamana daha fazla ihtiyacımız var. Ancak bundan önce sahip olduğumuz zamanı verimli kullanmaya ihtiyacımız var. Bizim yapamadıklarımızı yapan ülkeler sürekli kalkınıyor…

Ülkemizin dinamikleri ihtiyacımız olan kalkınma enerjisine fazlası ile sahiptir. Ama bu enerjiyi yönetecek beyinler gerekmektedir…. Politkacılar ile zaman kaybetmeden, sanayicilerimiz bu enerjimizi kullanarak zihinsel değişimin öncüsü olmalıdırlar.

Acizane benim önerim; “çok çalışmaktan ziyade daha verimli çalışmayı başarabilmek için; sanayideki çalışma saatlerini değiştirelim.” Sabahları güneş tepeye çıkıncaya kadar yatacağımıza, şafakta, saat 06:00 da iş başı yapalım. Bu an insanın en zinde ve verimli olduğu andır.

Bu sayede;

1. Kişinin çalışma verimliliği artar. (maneviyat ve zindelik)

2. Saat 06:00’da iş başı yapan kişi, saat 15 de evine döner, bütün öğleden sonra resmi dairelerde işini görür. Gereksiz izinler ve zaman kaybı önlenir.

3. Evine erken geleceği için, ailesi ve çocuklarına (gündüz) daha fazla zaman ayırabilir. Sosyal hayatı gelişir.

4. Sabah erken kalkacağı için en az iki saat erken yatar, tv’ye bağı azalır. Elektrik faturasına %30 indirim yazılır. (manevi kültür!)

5. Dünyaya farklı bir açıdan bakar ve zihniyet değişimi başlar.

6. Mesai sanayide erken başlarken (06:00), hizmetler sektöründe daha geç (şimdi olduğu gibi 08:30-90:00) başlarsa, büyük şehirlerdeki sabah ve akşam artan trafik sorunu ve trafikte katledilen zaman azaltılmış olur.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir