Rehberiniz-Ezber bozan mülakatlar

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Ezber bozan mülakatlar” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ezber bozan mülakatlar

Eski maliye bakanlarından Sümer Oral ile yapılmış bir söyleşiyi okumuştum birkaç yıl önce. İlginç bir anektod anlatmıştı. Maliye Bakanlığı’nın müfettişlik sınavına günlük, spor bir kıyafetle gitmiş. Bakmış ki, herkes takım elbiseli. Bir hata yaptığını anlamış. Ama eve gidip üzerine değiştirip gelecek kadar vakti de yokmuş.

Sınavdan birkaç gün sonra, komisyon başkanı kendisini çağırmış ve şunları söylemiş: “Biz normal olarak sınava takım elbiseyle gelmeyen kimseyi işe almayız. Ama kağıdın ve mülakatın o kadar başarılıydı ki, sınavı birincilikle kazandın ve bir istisna olarak seni aldık.”

Her iş sınavına girmenin türlü çeşitli yöntemi var. Şirketler, yazılıda ya da mülakatta olsun, bilgi kadar, kişinin davranışına, politik tercihlerine, kültürüne, görgüsüne, kılık kıyafetine hatta kullandığı kaleme bile bakıp karar veriyorlar.

Bir arkadaşım anlatmıştı. Bir yakını, İngiltere’de Financial Times gazetesine çalışmak üzere başvurmuş. Mülakat da son derece başarılı geçmiş. Her şey tamam diye düşünülürken mülakat yapan heyetin başkanı “size son bir soru sormak istiyorum” demiş. “…siz iş adamlarını sever misiniz?” Arkadaşımız, gazetenin liberal havasına, İngiltere’nin demokrasinin beşiği olmasına da güvenmiş olmalı ki, açıkça “hayır, ben sosyalistim” deyivermiş. Heyet başkanı “Maalesef” demiş, “Sizi alamayız. İş adamlarını sevmeyen biri Financial Times’da çalışamaz.”

Amerikan şirketlerinde bazı burçtan olanları, bazı işlere almadıklarını da ablam ilginç örnekler anlatmıştı. Ama bu konuda burç ismi vermek istemiyorum. Bazı insanlar kırılabilir.

Geçenlerde bir yabancı yayında şirketlerin işe adam alma politikalarıyla ilgili bir yazı okudum. Yapılan çeşitli sınavlar, çok kısa özetlersek, üç şeyi ölçmeye yarıyor: Kişilik, mantık ve davranış…

Birincisinde, karakteriniz işe ve şirket kültürüne uygun mu yoksa onlarla çatışıyor mu ona bakılıyor. İkincisinde muhakeme etme yeteneğiniz ölçülüyor. Üçüncüde ise, güç bir durumda sorunları nasıl çözdüğünüze bakılıyor.

Bu sınavlardan en çok uygulananlardan biri, 16 PF. Sizden sadece 185 soruya 45 dakikada “doğru” ya da “yanlış” demeniz isteniyor. Tutarlı mısınız, olduğunuz gibi misiniz, samimi misiniz, hemen kendinizi ele veriyorsunuz.

Bilinen yöntemlerden biri de grafoloji, yani yazınıza göre karakterinizin ölçülmesi… Bu yöntemi bilimsel bulmuyorsanız, yanılıyorsunuz. Paranoya gibi mülakatta kesinlikle anlaşılmayan psikolojik hastalıkları hemen ortaya çıkartıyormuş.

Grafolojiden bahsetmişken… Bazı şirketler sizden mülakat sırasında bir iş mektubu yazmanızı istiyor. Böyle bir durumla karşılaşıldığında her şeyden önce cebinizden Bic değil pahalıca bir dolma kalem çıkartmanız bekleniyor. Onun haricinde, kendinizi iyi ifade edebiliyor musunuz, “de”leri “da”ları ayıramamak gibi basit dil bilgisi hataları yapıyor musunuz, hepsine bakılıyor.

Air France, Axa, Total gibi dev şirketlerde uygulanan bir test var. Adı Sosi. Çok doğrudan… Size pek çok sorunun bulunduğu bir deftercik veriyorlar, her biri için “bana çok uyar” ya da “bana hiç uymaz” diyorsunuz. Daha açığı var mı?

Tiyatro oynamak da iş adaylarını bekleyen sınavlardan biri. Şirkette mülakattasınız. Karşınızdakilerden biri size “çok kızgın bir müşteri” rolü yapmaya başlıyor. Bağırıyor, çağırıyor ve tabii ki yan gözle de sizi kesiyor acaba onu nasıl yatıştıracaksınız diye…

Ve tabii ki genel kültür düzeyiniz…

Mülkiye’de Oral Sander adında bir siyasi tarih hocamız vardı. Çok genç yaşta kansere yenik düştü maalesef. Sözlü sınav yapar, derslerden iki soru sorduktan sonra bir de genel kültür sorusu sorardı. Dersi ne kadar iyi bilirseniz bilin, genel kültür sorusuna cevap veremezseniz sınıfta kalırdınız. Bir arkadaşımızı 10 klasik roman sayamadığı için bırakmıştı.

Ben Oral Hoca’dan 9 ile geçtim ki bu pek bir kula nasip olmayan bir not idi. Nasıl mı? Sınavın birinci bölümü gayet iyi geçmişti. İkinci bölümde bana hangi Türk yazarlarını okuduğumu sordu. Saymaya başladım. Çetin Altan’da “dur” dedi. “Hangi kitaplarını okudun” Çetin Altan külliyatını saymaya başladım bu kez, “Bir Yumak İnsan”da “dur” dedi. Bir Yumak İnsan, Çetin Altan’ın tanıdığı ünlü insanları anlattığı bir kitabıydı. Ama diğer bütün portre kitaplarından farklı olarak bunların kim olduğunu yazmamıştı. Çoğu eski kuşağın adamlarıydı. Rahmetli babam da kitabı okumuş ve hemen hemen hepsini tanımış, üstlerine de kim olduklarını yazmıştı. Neredeyse bütün isimleri ezbere biliyordum. Ben saydıkça Oral Hoca’nın şaşkınlığı büyüdü. Birkaç isme hayret etti, “onları nasıl buldun, ben bile tanıyamamıştım” dedi.

Şansım gerçekten çok yaver gitmişti.

Darısı genç adayların başına diyelim…

Yazar: Aydın Demirer

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>