Rehberiniz-Eyvah ! ben yeni mezunum…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Eyvah ! ben yeni mezunum…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Eyvah ! ben yeni mezunum…

Yazan: Gülçin BİRBEN

Bilgi Üniversitesi

Bir mezunun bakış açısından bir değerlendirme

Bilmiyorum, geleceğimi görmüyorum, kendimi tanımıyorum… Peki ben ne iş yapacağım?

Üniversite yıllarımın ilk zamanları… Liseden üniversiteye ilk adım. Farklı bir ortam, farklı dersler, farklı hocaların farklı bakış açıları ve ben…

Sudan çıkmış bir balık… Adaptasyon ile geçen ilk senem. Derslerin amacı, bana kazandırdıklarından çok geçme telaşı ve yıl sonu… Yaşasın tatil! İkinci senem. Artık lise hayatımın çok geride kaldığını anladığım dönem.

Projeler, araştırmalar, dersler derken son sene… Yani geleceğe hani şu gerçek hayat dediklerine ilk adım ve yine ben…

Bu ilk adımlar hiç bitmeyecek gibi…

İşte geleceğe adım için bir fırsat Kariyer Günleri; paneller, seminerler, şirket sunumları…

Şirketler büyülü bir dünya gibi sanki. Hangisinin sunumunu dinleseniz o şirkette çalışma isteği doğuyor insanın içinde. Sunuma gelenlerin hepsi takım elbiseli, güzel görünümlü başarıya ulaşmış kişiler. Sizde onlardan biri olmayı hayal ediyorsunuz o an. Sunumun sonlarına doğru sorular var aklımda sormak istediğim. İşe alımda nelere dikkat ediyorlar? Nasıl nitelikler arıyorlar? Kaç kişiyi işe almayı planlıyorlar? Başlangıçta ne kadar ücret verecekler? Tüm bu sorularıma cevap ararken şu cümleyi işitiyorum birden “Bu sene eleman alımı yapmayı düşünmüyoruz”. Bu bir şaka olmalı… “Peki ya neden geldiniz?” Sormak istediğim tek soru oluyor birden.

Yaşasın iş olanakları derken hayal kırıklığı… Kriz, küçülme, az eleman, tecrübe…

Bunun üzerine, kariyerimle ilgili bir seminere katıldım. En azından böyle bir ortamda nasıl iş bulacağımı sorarım derken, şirketlerin eleman almayışı kadar benim de daha ne yapacağıma karar vermemiş olmamın da bir sorun olduğunu orada fark ettim. Öncelikle kendimi tanımam gerektiğini, ne istediğime karar verip bir seçim yapmanın ne kadar önemli olduğunu düşündüm ve bunu anlamanın en iyi yollarından biri olarak staj yapıp, kendimi deneyebileceğimi anladım.

Gerçek hayat dedikleri üniversitedeki son senede başlamıyormuş meğer… Sadece ders çalışmak değilmiş üniversite. Denemek kimi zaman yanılmak, yanılarak doğruyu bulmak… Araştırmak sadece projeden iyi bir not almak için değil kendini geliştirmek, tanımak için… Teknolojik gelişimleri takip etmek, sadece bir yabancı dil bilmek benim tercih edilme sebebim değilmiş, artık iki hatta üç yabancı dil ancak beni diğerlerinden ayıracak özelliklerin başında gelmekteymiş. Okurken, kendi bilgi ve becerilerimi, kendimi tanıyıp, geliştirmeliymişim.

Öğrendim ki üniversite hayatım dört sene sonunda bitse de eğitim sürecimin hala ilk adımlarındaymışım. İlk seneden bu yana zamanımı kendimin neyi yapabileceğini araştırarak değerlendirmeliymişim.

Artık biliyorum ki öncelikle ne istediğime karar vermeliyim. Araştırmalı, istediğim konular üzerinde kendimi geliştirmeliyim. Bu olmazsa belki de istemediğim bir işi yapmak zorunda kalacak ve hayatımı istemediğim bir işte kariyer yaparak harcayacaktım. Başarılı olmak benim tercihim ve önemli olanın da nerede olduğum değil hangi yönde ilerlediğim.

Ben yeni mezunum ve gelecek benim, başlangıcı ise ilk adımlarımda…

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir