Rehberiniz-Everest’e tırmanan kör adamın zaferi…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Everest’e tırmanan kör adamın zaferi…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Everest’e tırmanan kör adamın zaferi…

Eğer hayattan ne istediğinizi biliyorsanız, hayallerinizi gerçekleştirmek için gereken her şeye sahipsiniz demektir. Tıpkı en yüksek dağlara tırmanan kör adam Erik Weihenmayer gibi

Zaman içerisinde hayata dair sık sık kullandığımız metaforlara daha çok alışıyoruz. Bir süre önce bu köşede ”Dağlara tırmanma kılavuzu” diye bir yazı yazmıştım ve hiç beklemediğim bir anda Hamburg”da, benimle tırmanmanın hayattaki önemi konusunda kendi deneyimini paylaşmak isteyen bir okuyucumla karşılaştım. Hangi otelde kaldığımı öğrenmişti ve internet sitemle ilgili yapmak istediği pek çok eleştirisi vardı. Beni yakalayıp birkaç sert eleştiri yaptıktan sonra ”Kız arkadaşımla birlikte bir fotoğrafınızı çekmemin mahsuru var mı?” diye sordu.

Elbette yoktu. Cep telefonunu çıkardı, bir tuşa bastı ve hiç konuşmadan geri kapattı; bir dakika sonra kız arkadaşı yanımızdaydı.

Fotoğrafımızı çektikten sonra bir başka soru geldi, ama bu seferki daha hileli bir soruydu:

”Sizce kör bir adam Everest”e tırmanabilir mi?”

”Pek sanmıyorum” diye cevap verdim.

”Neden ”olabilir” demiyorsunuz?”

İflah olmaz bir iyimserle karşı karşıya olduğuma neredeyse emindim. Tüm evrenin hayallerimizin gerçek olması için el birliğiyle çalıştığı ne kadar doğruysa, ölümle ya da öngörülemeyen diğer felaketlerle sonlanabilecek gereksiz risklere atılmak da o kadar yanlıştır.

Okuyucuma bir randevuya yetişmem gerektiğini söyledim ama o beni bırakmamakta kararlıydı.

”Körler de Everest”e, dünyanın en yüksek dağına (8848 metre) tırmanabilir. Sadece bunu yapabileceklerini söylemiyorum, aynı zamanda bunu gerçekten yapmış olan kör bir adam da tanıyorum. Adı Erik Weihenmayer. Randevunuz biraz bekleyemez mi?”

Bana bir isim verdiğine göre, burada ilginç bir hikaye olabilirdi. Elbette randevum biraz bekleyebilirdi.

”2001 yılında Weihenmayer bunu başardı. O kör haliyle bu tırmanışı gerçekleştirirken birçok insan hala daha iyi bir araba ve daha şık giysiler almaya parası yetmediği, isteklerini gerçekleştirmesini sağlayacak kadar maaş alamadığı için yakınıyor.”

”Bundan emin misiniz?”

”İsterseniz internetten açıp bakın. Ama Weihenmayer”in beni asıl büyüleyen özelliği ne istediğini tam olarak biliyor olmasıydı: Hayatını olmasını istediği yönde değiştirdi. Evrenin onun yararına tüm güçlerini devreye sokması için önce her şeyi riske atma cesaretini gösterdi.”

HATADAN KORKMA

Söylediklerine katılıyordum. Okuyucum, benim tavrımı hiç umursamadan sözlerini sürdürdü:

”Eğer hayattan ne istediğinizi biliyorsanız, hayallarinizi gerçekleştirmek için gereken her şeye sahipsiniz demektir. Bunu siz de söylemiyor musunuz?”

Elbette. Ama yine de bazı sınırlar vardır, kör bir adamın dünyanın en yüksek dağına tırmanmasında olduğu gibi.

”Eğer insanların hayalleri yoksa, ne yapmaları gerekir?”

”Yapmayı istedikleri herhangi bir şeyi düşünüp, bunun için ilk adımı atmaları gerekir” diye cevapladım; ”Hata yapmaktan korkmadan. Hareketleri konusunda onlar adına endişelenen insanları gücendirmekten çekinmeden.”

”İşte bu!” dedi okuyucum, ilk kez düşüncelerimi tam olarak teşhis ederek. ”Böylece istediklerimize ulaşmak için riskleri göze almamız gerektiğini fark ederiz. Siz de kitaplarınızda bunu söylemiyor musunuz?”

Sadece bunu söylemekle kalmıyor, aynı zamanda bu sözü hayata geçirmek için de çalışıyorum. Konuşmamız bu noktada bölündü; Hamburg”a gelmemin sebebi olan randevuya gitme zamanı gelmişti. Okuyucuma ilgisi için teşekkür ettim ve internet sitemle ilgili önerilerini bana göndermesini rica ettim. Bir fotoğraf daha çekilip vedalaştık.

Sabah saat 03.00”da randevumdan döndüğümde odamın kapısı önünde anahtarı bulmak için elimi cebime atınca okuyucumun, bahsettiği kör adamın ismini karaladığı kağıt parçasını buldum. Birkaç saat sonra Kahire”ye uçacağımı bilmeme rağmen doğruca yatmak yerine bilgisayarımın başına oturup internete baktım ve işte oradaydı:

”25 Mayıs 2001 tarihinde, 32 yaşındaki Erik Weihenmayer dünyanın en yüksek dağı olan Everest”in tepesine tırmanan ilk kör insan oldu. Eski bir lise öğretmeni olan Weihenmayer bu fiziksel engelinin sınırlarını aşma konusunda gösterdiği cesaret için ESPN ve IDEA ödülleriyle onurlandırıldı. Erik Weihenmayer, Everest”in yanı sıra aralarında Arjantin”de Aconcagua ve Tanzanya”da Kilimanjaro”nun da bulunduğu diğer yedi en yüksek dağa da tırmandı.”

İnanmıyorsanız açıp bakın.

Yazar: Paulo Coelho

Kaynak: http://www.aksam.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>