Rehberiniz-Ev kadınlığından, ödüllü yazarlığa

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Ev kadınlığından, ödüllü yazarlığa” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ev kadınlığından, ödüllü yazarlığa

Eşinin ve çocuklarının haberi olmadan 33 yıl boyunca, duygu ve düşüncelerini kaleme alan ev kadını Güner Dinçaslan, 4 romana imza attı.

Güner Dinçaslan, 1978’den beri duygu ve düşüncelerini kaleme aldığını, ancak bunu en yakınındaki insanlarla dahi paylaşmadığını söyledi.

Dinçaslan, 1980 yılında evlendiğini, eşinin çok sonraları bir şeyler yazdığının farkına vardığını ifade ederek, ’’Eşim yazdıklarımı ilk gördüğünde, tepki göstermedi ve beni teşvik etti. Duygu ve düşüncelerimi kaleme almaktan mutluluk duyduğumu ve yazmaktan kendimi alamadığımı görünce, eşim de destek oldu. 2006 yılında da yazdıklarımı kitap haline getirme kararı aldık’’ dedi.

Duygu ve düşüncelerini kaleme alırken, ev kadınlığı, çocuklara iyi bir annelik, eşine bağlılık gibi aileyi bir arada tutan değerlerden taviz vermediğini vurgulayan Dinçaslan, sözlerine şöyle devam etti:

’’Anadolu’da bir uygulama vardır, anneler çocuklarını dizlerinde sallayarak uyuturlar. Ben de 2 erkek evlat yetiştirdim ve çocuklarımı dizimde sallayıp uyuturken, kalem ve defterim de elimden hiç düşmezdi. Ev işleriyle uğraşırken aklıma gelen duygu ve düşünceleri, çok değişik yerlere not alırdım ve sonra fırsat bulunca, bunları defterime geçerdim. Böylece 33 yıl boyunca bir şeyler yazdım. Bendeki bu yazma merakı ve tutku, içime, evime sığmaz olmuştu. O noktada da, bu yazdıklarımı kitap haline getirme fikri oluştu. İlk kitabım ’Ve Kar Yağdı Üzerimize’ basılıp da elime aldığımda çok büyük bir mutluluk hissettim.’’

Dinçaslan, yazmaya başladığında amacının, ödül almak ya da popülerlik olmadığını dile getirerek, ’’Sadece bir yazar olmak istedim. Hala da bu isteğimi koruyorum. Ödül almak ya da tanınmak için yazmıyorum. Ancak, 2009 yılında Anadolu Yazarlar Birliği’nin verdiği ’Yılın Kadın Romancısı’ ödülü benim için çok anlamlı oldu. Bu ödül, benim yazar olma arzumun taçlanmasıydı’’ diye konuştu.

Kitaplarına, okurlardan ve çeşitli çevrelerden çok olumlu tepkiler geldiğini ifade eden Güner Dinçaslan, bundan büyük bir keyif aldığını, ev kadınlığının, iyi bir eş ve iyi bir anne olmanın yanında, kitap yazarak sosyal hayatın içinde yer almanın çok da zor olmadığını söyledi.

Dinçaslan, ’’1978’lerde, gençlik dönemlerimde başlayan yazma merakım, beni 4 kitap sahibi yaptı. Bundan sonra da yazmaya devam edeceğim’’ dedi.

Kaynak: http://www.stargazete.com,au

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>