Rehberiniz-Ev dışında yemeğe 17 milyar dolar harcadıklute

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Ev dışında yemeğe 17 milyar dolar harcadıklute” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ev dışında yemeğe 17 milyar dolar harcadıklute

Gelir düzeyi yükseldikçe dışarıda yemek yeme alışkanlığı da artıyor.

Ev dışı yiyecek içecek tüketimi 17 milyar dolara ulaştı. Son 10 yılda ekonomide olumlu gelişmelerin yaşanması, vatandaşın dışarıda yemek yeme alışkanlığını da etkiledi.

Restoranların sayıları arttı, büyük şirketler bu işe el atmaya başladı. Doğuş Holding, İstanbul Doors Group’un çoğunluk hisselerini aldı, Zuma’ya ortak oldu. Son olarak NusrET’i satın aldı. İş Girişim Sermayesi ise İstanbul Yiyecek İçecek Grubu’na 27 milyon lira yatırdı.

İş Girişim Sermayesi Genel Müdürü Murat Özgen, son 10 yılda taşların yerinden oynadığını söyledi. Özgen, “Orta sınıf oluştu ve bu insanların dışarıda yemek yeme alışkanlığı arttı” dedi.

İstanbul Yiyecek İçecek Grubu kurucu ortağı Mehmet Gürs de Türkiye’de yiyecek içecek sektörünün büyüklüğünün 17 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

Kişi başına 230 $

Gürs, Türkiye’de kişi başına yıllık ev dışı gıda tüketiminin 230 dolar olduğunu, bu rakamın özellikle kafe, bar ve restoranlarda ciddi bir artış göstereceğini bildirdi. ABD’nin nüfusunun Türkiye’nin 4 katı olduğunu belirten Gürs, “Yiyecek içecek sektörünün büyüklüğü ise 40 katımız. Türkiye’de sektörün önü açık” yorumunu yaptı. İstasyonda restoran Kapalıçarşı’da döviz bürosu işletirken 2008’de Cookshop markasıyla ‘A’ sınıfı müşterilere yönelik restoran işine giren Bahattin Demir ise 8 şubeye ulaştı. Firma, Bebek’te bir benzin istasyonunun arazisine restoran açtı.

Giyim mağazasından daha kalabalık halde

İstanbul Akvaryum Genel Müdürü Sami Milli, AVM’lerde dükkanların yüzde 13’ünün restoranlardan oluştuğunu, kendilerinde bu oranın yüzde 28’e çıktığını söyledi. Milli, “Artık haftada en az 1 kez dışarıda yemek yeniyor. Aqua Florya’da hafta sonu restoranlar giyim mağazalarından daha kalabalık oluyor” dedi.

Dubai şeyhi 10 yılda 30 restoran açacak

Sektöre el atanlar arasında Dubai Şeyhi Al Maktum da var. Jumeirah Grup, 4 Türk girişimciyle ortak olarak BCF adlı bir şirketle pazara girdi ve Urbano markasıyla ilk restoranını Florya’da açtı. Şirket, 10 yılda 30 şubeye ulaşmayı hedefliyor.

Kaynak: http://Bugün

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir